Elixir teli gitara zarar varmıdır

Gerçekten bu telin tonunu çok seviyorum ama gitar perdesine baya zarar varmiş gibi soylenti duydum aceba gerçek mi , bide ernie ball in paradigm nasil sizce

O mesele abartılıyor. Ben en az 10 yıl ELixir kullandım hiç fret değişimi ihtiyacım olmadı ve 15 yıldır aynı gitarı kullanıyorum. Fretlerin Dunlop XL

Son düzenleme:
Uzun zamandır akustik gitarımda sadece Elixir Bronze kullanıyorum, diğer teller ne kadar zarar veriyorsa o kadar.. Bendlerle filan fazla kasmadığım için hala tertemiz.. Elektrolarda nispeten daha fazla aşınma var ki başka markalar kullanıyorum.. Fred bu, ne kadar bend o kadar aşınma.. Çaldığın türle, teknikle de alakalı... Bendleri fredleri kazıyarak yapıyorsan telin markası farketmez, bi zahmet aşınır tabi..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekur ederim cevaplariniz için , bende cidden sevmiştim elixirin tonunu ve dayanikliğini şimdi artik rahat rahat kullanırım

Ben elixir ile bend yaparken fretten hafif bir gıcırtı geliyor. Yani tel fretlere sürtünürken törpülüyormuş gibi bir his ve sesten bahsediyorum. Fakat öyle normal tellerle kıyaslanacak kadar fazla bir erimeye sebep olduğuna şahit olmadım henüz. Bu durum benim tuşemin sertliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Ben elixir ile bend yaparken fretten hafif bir gıcırtı geliyor. Yani tel fretlere sürtünürken törpülüyormuş gibi bir his ve sesten bahsediyorum. Fakat öyle normal tellerle kıyaslanacak kadar fazla bir erimeye sebep olduğuna şahit olmadım henüz. Bu durum benim tuşemin sertliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Ben de yaşıyorum bu durumu. Uzun süre kaldığı için diye düşünüyorum gerçi, yeni taktığımda olmuyor. Sanırım teller paslanmış görünmüyor diye, fretlere denk gelen yerleri de aynı sanıyoruz ama baktığımda oralarin siyah olduğunu görüyorum hep.

Çok abartı hatta şehir efsanesi haline geliyor bu konu forumlarda. Başka bir kaplama telden farklı olacağını sanmıyorum. Günde 6 saat SRV gibi çalıyorsanız da fret aşınması normal isterseniz ipekten tel kullanın.

Ben daddario nyxl 10 kullanıyorum sevdiğim de bir tel. Gitarımı bir ay önce sıfır aldım. Her gün saatlerce çaldım ufak ufak fret aşınması bazen de bendlerde çıtırlama var. Vibrato ve bend benim için her şey diyebilirim. Sizce pişman olur muyum, bu fretler kullanılmaz hale gelir mi? Ya da fretlerin kalitesiyle alakası var mıdır? Gitar 2018 fender meksika player strat. Normal bir şey mi bu sürede gözle görülebilir değişiklik?

Ben bu konuda tel değil fret önemli diye düşünüyorum. Her tel farklı ama fret iyiyse yıllarca dayanması lazım, olmadı paslanmaz çelik fret filan yapılır... tele bu kadar takılmayın derim. Yıllar boyu alacağınız çalım keyfi vb aman fret'im mi aşındı endişesinden daha fazla olsun.

Ben bu konuda tel değil fret önemli diye düşünüyorum. Her tel farklı ama fret iyiyse yıllarca dayanması lazım, olmadı paslanmaz çelik fret filan yapılır... tele bu kadar takılmayın derim. Yıllar boyu alacağınız çalım keyfi vb aman fret'im mi aşındı endişesinden daha fazla olsun.

Yoğunluktan yazamıyorum, geçenki mesaja bunu da ekleyecektim işin aslı. Ben de böyle düşünüyorum, 3 gitarımda da Elixir var fakat bazısında bendler daha sinir bozucu oluyor -bazı fretlere takılıyor- bazısında ise kılçıksız. Tamam tel değişelim, Elixir diye 6 ay kalmasın eyvallah; en azından 2 ay gönül rahatlığıyla çalmak istiyor insan. Bilemiyorum gitarlarda hangi fretler kullanılmış ama ciddi ciddi Kore üretimi LTD M400'le 5 seneye yakın süredir kullanıyorum ve en ufak bir sorun yaşamadım.

Bir teori, tel'in metal sertliğinin fretten fazla olmaması yönünde hızlı aşınma olmaması için.

NYXL websitesine baktım "high carbon steel" bana hemen çelik oranının yüksek olduğunu söylüyor, yani nikel oranı yüksek tel tercih etmek denenebilir. Pure-nikel falan diye satılan teller pahalıları ama bizim standart dediğimiz düşük fiyatlı (1 ay max giden) teller genelde aradığınız tip sertlikte olacaklardır.

Geri