Gitar sapınızın durumunu öğrenmek

Youtube de denk geldiğim bir ayar videosundaki görseli faydalı olacağını düşünüp türkçeye çevirip buraya yüklemek istedim. Görseldeki bilgilerden yola çıkarak sapınızın ne durumda olduğunu, ayara ihtiyacı olup olmadığını 3 aşağı 5 yukarı anlayabilirsiniz. Umarım işine yarayanlar olur.

Kaynak : Stop Fret Buzz - How far to turn your truss rod & the direction to turn it

Dosyalar

• Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    129.9 KB · Gösterim: 1,448
Son düzenleme:
Burada verilen bilgiler yanlis. Gosterdiginiz kaynak videodaki anlatim ve orada bulunan ve buraya da koydugunuz gorsel yanlis/problemli.

Oncelikle, truss rod'u sikmaktan (saat yonune cevirmek) ve gevsetmekten (saat yonunun tersi yonde cevirmek) bahsederken truss rod somununun kafasina direkt olarak baktigimiz bir
perspektiften (yani bir vidayi tornavida ile sikarken oldugu perspektif gibi) bahsediyoruz. Burada oldugu gibi:

https://www.sweetwater.com/sweetcare/media/2017/02/Adjusting-Truss-Rod.jpg

Ayni sekide truss rod ayari sapin govdeye bakan kisminda ise:

http://fingerlakesguitarrepair.com/media/repair%20descriptions/refret/jazzmaster/jazzmaster%201/1.7%20refret%20fender%20jazzmaster%20adjusting%20truss%20rod.jpg için Google Görsel Sonuçları

Bu perspektif genel olarak kabul goren perspektiftir. Bu perspektife gore anlatacak olursak:

sap asiri ic bukey ise (too much relief, forward bow - one dogru egilmis sap) -> truss rod'u sikmamiz yani sapin tellere karsi olan gucunu arttirmamiz gerekecek -> anahtari saat yonunde cevirecegiz
sap asiri dis bukey ise (too little relief, backward bow - arkaya dogru egilmis sap) -> truss rod'u gevsetmemiz yani sapin tellere karsi olan gucunu azaltmamiz gerekecek -> anahtari saat yonunun tersi yonde cevirecegiz

Sizin gonderdiginiz video ve gorselde bu genel olarak kabul goren perspektiften anlatilmamis truss rod ayari onun icin yanlis ve yeni ogrenen deneyimsiz arkadaslarin kafalarini karistiracak ve
truss rod'u yanlis yonde cevirmelerine yol acabilecek nitelikte...

Son düzenleme:
Merhaba, sap ayarı çok dikkatli olunması gereken bir konudur. Ben de göndermiş olduğunuz bilgileri sakıncalı buldum. Sonuçları çok vahim olabilir.
Ben aşağıdaki videoyu tavsiye ediyorum.

Sap fazla içbükey ise hemen daima 7-12 perdelerde cızlama olur. Tursa rodun fazla sıkılması önce ilk perdelerde cızlamaya neden olur. Zaten işin püf noktası truss rodu ilk perdelerde cızlama olmayacak noktaya kadar sıkmaktir. Sap ne kadar düz veya düze yakinsa o kadar iyidir. Minimal icbukeylik, tellere titresmek icin sonraki fretle arasinda birazcik daha bosluk taninmasi, hafif fret dengesizlikleri veya sapın küçük imalat kusurlarını tolere etmek için ve bu sayede en alt perdelerde de düşük tel yuksekligini sürdürebilmek icin yararlı.

Tel yüksekliği fertlerin seviye farkı, üst esik, alt esik, sap açısı ve sap ayarı ile iliskili. Bir de tabii sapın truss roda cevabı ile de ilişkili.

Geri