Lambalı amfi hoparlör modifikasyonu

Merhabalar
yakı nzamanda 5 watt full lambalı bir amfi alacağım amfi için blues junior kabini yapmayı düşünüyorum sorum şu , amfinin üzerinde 8 inch bir hoparlör var aynı direnç değerine sahip 12 inch bir hoparlör ile değiştirsem herhangibir sorun yaşar mıyım ? sese olumlu veya olumsuz bir etkisi olur mu ? yada 4x8 şeklinde bir kabin yapsam yine aynı şekilde nasıl bir sonuç alırım ?
saygılar

8" ile 12" arasında epey bir fark olur olumlu anlamda. Low endler daha güzel ve ses daha hacimli gelir. Ohm değerleri aynı olduğu sürece bir sorun olmaz. 4*8 i bilemem kullanan varsa yorum yapacaktır ama gitar amfilerinde 1X12 daha sık kullanılan bir seçenek. Hoparlör ne düşünüyorsunuz bu arada?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
8" ile 12" arasında epey bir fark olur olumlu anlamda. Low endler daha güzel ve ses daha hacimli gelir. Ohm değerleri aynı olduğu sürece bir sorun olmaz. 4*8 i bilemem kullanan varsa yorum yapacaktır ama gitar amfilerinde 1X12 daha sık kullanılan bir seçenek. Hoparlör ne düşünüyorsunuz bu arada?
cevabınız için teşekkür ederim hoparlör olarak eminence , celestion yada peavey in modellerinden düşünüyorum

direnç yani omajları aynı ise sorun yaşamazsınız. ne kadar küçük o kadar dar ve tiz sesler barındırır. (özel hoparlörleri bu söylediğimin dışında tutuyorum)

Merhabalar
yakı nzamanda 5 watt full lambalı bir amfi alacağım amfi için blues junior kabini yapmayı düşünüyorum sorum şu , amfinin üzerinde 8 inch bir hoparlör var aynı direnç değerine sahip 12 inch bir hoparlör ile değiştirsem herhangibir sorun yaşar mıyım ? sese olumlu veya olumsuz bir etkisi olur mu ? yada 4x8 şeklinde bir kabin yapsam yine aynı şekilde nasıl bir sonuç alırım ?
saygılar
Yüzey alanı arttıkça daha iyi sonuç elde etmeye başlıyorsun, mesela ben 4x4 inch kabin yaptım, 12 inch stock hoparlörden daha basslı geliyor bana. Tabii hoparlörlerin frekans tepkileriyle ve hassasiyetleriyle de alakalı bir durum.

o iş zor. sahibinden de bir tane var ama butik birşey olduğu için çok para istiyorlar.
bence uygun 2. el bir kabin alıp keyfine bakmalısın :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Elektronikçiler çarşısına bir bakmam lazım sadece ses sistemi tamiri yapan dükkanlar var çıkma denk getirebilirsem güzel olur

oralardan alacağın hoparlörden performans bekleme, gitar için hoparlörün frekans değerleri farklıdır.
Enstrüman hoparlörü adı altında var bu ürünler parçalanan kabinlerden çıkan celestion jensen hoparlörler olduğunu biliyorum sadece bunları denk getirmek için şans gerekiyor sadece gitar amp larında kullanılmıyor bu malzemeler

Merhaba lambalı amfimi sattığım için yokluk gidermek adına yıllardır çatı katında duran 5w Tesla lambalı radyoyu şuan 12'' Celestion V30 Speaker ile gitar amfisi olarak kullanıyorum. Kafa-Kabin olarak muhteşem kullanışlı çıktı :)

Geri