Fuzz Pedalları ile ilgili sohbet.

Elimde proco rat ve tube screamer var. Fuzz pedalı alamıyorum şu sıralar fakat sizce rat ile fuzzımtrak tonlar alabilir miyim? Bir fuzz pedalı kadar olamayacağını biliyorum. Fakat internette ratlarla fuzz tadına yakın tonlar alanlar olduğunu okudum. Kullanan varsa ayarlarını paylaşır mı?
Ben Proco Rat kullanıyorum. Pedaldan distortion potansını sona kadar çevirip distortion azaltma veya arttırma kontrolünü gitarın volume knobu ile yaparsanız güzel fuzz tonları alabilirsiniz. Hatta bahsettiğim şekilde distortion potansı sondayken proco rat, Add+ fuzz face klonum ile neredeyse aynı sesi veriyor. Birkaç videoda rat'ın aslında fuzz pedalı olduğunu söyleyenleri görmüştüm ben de aynı şekilde. Hatta teknik açıdan big muff aslında distortion pedalı içindeki şemaya göre konuşacak olursak. Fakat fuzz'a çok yakın bir distortion pedalı olduğu için fuzzy distortion olarak ya da sadece fuzz olarak biliniyor. Aynı şekilde pro co rat da fuzzy distortion kapsamına giriyor bence. Ayrıca pedal tarihine baktığımızda günümüzde kabul gören distortion soundını veren ilk pedal boss ds-1 kabul edilyor. Ds-1 öncesinde üretilen pedallar ise fuzz olarak anılıyor. Özellikle distortion etiketi ile satılan ilk pedal ds-1 yani anlayacağınız. Ds-1'den kısa süre önce üretilen en ünlü drive pedalı ise proco rat olarak karşımıza çıkıyor. Rat önceside de big muff ve fuzz face var. Yavaş yavaş fuzz pedallarına low cut uygulayarak nihai sonuç olan distortion pedallarına yani ds-1'e ulaşmışlar. Bu bağlamda proco rat'a fuzz desek yanlış olmaz aynı şekilde. Zaten genellikle tıpkı fuzz pedalları gibi blues, psychedelic ve grunge dünyasında kullanılan bir pedal rat. ( Akın Eldes, Yavuz Çetin, Melvins, Kurt Cobain, David gilmour vs.)
Ayrıca tube screamer ile proco rat'ı boostlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Birbirine çok yakışan pedallardır. :)

Son düzenleme:

Strat konusunda tercihlerim hep HSS yönünde oldu ancak köprüdeki single + düzgün bir fuzz ile çok güzel lead tonlar alınabildiğini biraz geç farkettim. Mojo Hand'i de Andy Timmons'un pedalboard'unda görüp araştırmıştım. Biraz daha yaşlanınca alırım herhalde :D

Şahsen vintage ton istiyorsam strat, modern sound istiyorsam prs ile kullanıyorum fuzz pedallarını. Single manyetiklerde hendrixvari ton alıyorken humbuckerlarda cayır cayır black sabbath çalıyorum aynı pedal ile :)

Uzun süre hi-gain klasmanında drive soundları ile ilgilenip sonrada başka işlere heves eden birisi olarak fuzz hep ucundan bulaşmak istediğim bir şeydi.
Geçenlerde şöyle bir deneyim yaşadım ve bu ton anlayışımı ciddi şekilde değiştirmeye başladı. Normalde overdrive efektini hep distortion öncesinde kullanırdım. Ancak Nux Cerberus edindikten sonra iki efektin sırasını bir düğme ile değiştirme lüksüm olunca bir de tersini deneyeyim dedim, çünkü çekirdek sound olarak "kırılma" tınısı veren bir OD efekti kullanıyorum ama bu efekt distortion arkasında açık olunca çok fazla boost etkisi yaratıyordu. Sırayı tersine çevirdim ve birden "vay anasını !" dedim. Çünkü distortion OD'nin arkasında (gitarla OD arasında) olunca hafif bir fuzz etkisi yapmaya başladı ve ben de bundan çok memnunum.

Son düzenleme:
Benim şuan favori fuzzım Tonebender MK2. Farklı transistör setleri kullanarak bambaşka karakterde pedallar elde edebiliyorsunuz (trimpot'a karşıyım). Hele ki üzerinde high pass filter ton kontrolü olan bir gitarınız varsa tadundan yenmiyır. Löp löp şapur şupur

Selamlar. Ms Pozitron'dan klon fuzz pedalı alacağım kısa süre içinde. Big muff pi, Univox Super Fuzz, Big muff civil war ve Big muff ram's head arasında kaldım. Stoner rock, doom metal yapacak olsanız sizin tercihiniz hangisi olurdu acaba? Bu klonları daha önce deneyen oldu mu?

Selamlar. Ms Pozitron'dan klon fuzz pedalı alacağım kısa süre içinde. Big muff pi, Univox Super Fuzz, Big muff civil war ve Big muff ram's head arasında kaldım. Stoner rock, doom metal yapacak olsanız sizin tercihiniz hangisi olurdu acaba? Bu klonları daha önce deneyen oldu mu?
klon falan boş geçip, fz2 almanızı şiddetle öneririm. üstüne bir de 5150 oldumu tamamdır :)

Son düzenleme:

Kendiniz yapın? Hem güzel uğraş olur, hem de ince ayar yapmanız mümkün olur. Favorim Civil War.

AliExpress'ten sipariş verip Caline Puffer CP-11 sahibi oldum ben de. Okuduğum bir kaç yorumda Fuzzface Blue'nun kopyası olduğu söyleniyor. Pedalı almadan önce şu videoyu izleyerek karar vermiştim:

Fakat!
Pedaldan bu tonu istiyorsanız sanırım 18V gerekiyor. Henüz elimde 18V yok, siparişini verdim o da gelecek ancak o zaman tam olarak inceleyebileceğim pedalı.
9V takınca pedaldaki ses gidip geliyor gibi bir şeyler oluyor. Şu videoda da bariz belli oluyor bahsettiğim sorun:

Pedalın öncesinde ve sonrasında Ibanez TS7 ile kullandım. Fuzz'ı öne alınca ton daha çok hoşuma gitti şimdilik.

Geri