Mesa Mini Rectifier ve kırılan jak ucu ile ilgili yardım istiyorum

Arkadaşlar merhaba,
Mesa Mini Rectifier kafa amfimin FX Loop girişine jak'ı taktım ve bir süre çalıştım. İşim bittikten sonra FX Loop jak'ını çıkarırken jak'ın uç kısmındaki parça yuvanın içinde kaldı. Bahsettiğim kısım aşağıdaki resimde sarı olan parça. Hayatımda ilk defa jak ucunun düştüğünü gördüm. Ve çıkarmak için ne yapabileceğim konusunda bir fikrim yok. İnternetten ararken bir videoda tornavida ucunu ısıtıp, arkasından plastik kısma bastırarak tutup çıkarmaya çalıştıklarını gördüm, denedim ancak başarılı olamadım. İllaki aramızda başına gelen, uğraşan ya da kimin bu işi çözebileceğini bilen biri vardır.
jak.jpg
 
Soket amfiden çıkartıldıktan sonra çok daha kolay olacaktır kalan parçanın çıkarılması. Jack girişini sökmeden işlem yapmaya çalışmak amfiye zarar gelme ihtimalini arttıracaktır. Mesa'nın karta yapışık soketlerden kullandığını sanmıyorum. Amfi sökmekten anlayan birine götürün derim.
 
Birazcık pay var ise küçük kargaburun ile dışarı çekebilirsiniz. Pay yoksa amfinin panelini söküp iç taraftan kırılan parçaya düz bir tornavida dayayıp, tornavidanın sapına çekiç ya da sert bir cisim ile vurmak suretiyle kırılan parçayı dışarı çıkartabilirsiniz.
 
Kızgın tornavida vb ile denemeyin..Çekiç veya başka bir sert cisim de bence kullanmayın.. :)

Parçayı içeride görmeye çalışın ve bir cımbız ile çıkartmaya çalışın. Çok ince kargaburun bulamazsanız parçayı yakalamanız zor. Ama cımbızla parçayı yeterince güçle tutabilmek de zor olacak. Parçayı çıkartmadan da bence ampliyi çalıştırmayın. Jack yapısını bilmiyorum. Parça bir şekilde jack'in içinden kurtulursa amplinizde kısa devreye sebep olabilir.

Parçayı amplifikatör üzerinde çıkartmazsanız, fx loop kartını söküp kart üzerinde rahat rahat çalışabilirsiniz.. Dört adet jack vidasını çıkartıp, loop fişini de sökerseniz kolaylıkla çıkartırısınız sanırım. İşlemi yaparken de fx loop dışında herhangi bir şeye dokunmayın. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız da tecrübeli birinden destek alın.

Kolay gelsin..DSCN5768.jpg

proskit-1pk-118t-cimbiz-cmbz-proskit-10994-14-B.jpg
 
Son düzenleme:
Hepinize teşekkür ederim yanıtlarınız için. Kartın etrafında ulaşabileceğim bir açıklık yok malesef. Sanırım ustaya gitmek gerekecek. Şu ince uçlu cımbız taktiğini deneyebilirim belki ama sıfıra-sıfır giren çıkan bir jak için parçayı tutmak bi hayli zor olacak.
 
Hepinize teşekkür ederim yanıtlarınız için. Kartın etrafında ulaşabileceğim bir açıklık yok malesef. Sanırım ustaya gitmek gerekecek. Şu ince uçlu cımbız taktiğini deneyebilirim belki ama sıfıra-sıfır giren çıkan bir jak için parçayı tutmak bi hayli zor olacak.
Daha önce rca uçlu bir jakta başıma gelmişti tabi uç kısmın içinde plastik vardı.Uzun ince bir iğneyi penseyle tutup ısıtmıştım sonra o plastik kısmın ortasına denk gelecek şekilde batırdım.Soğuduktan sonra çekip çıkardım.Eğer jakın iç kısmı plastikse deneyebilirsiniz.
 
Aman diyeyim, tüplü amfilerle çalışmaya alışık değilseniz cok dikkat ediniz, fişten çekilse de kapasitorler ölümcül voltajlar taşır. Ben olsam ustasına bırakırdım.
 
Üst