Gitar ile hayatımı sürdürürme hedefim...

Uzun zamandır düşündüğüm bir konu ve sanırım kararlarım netleşiyor. Lise 3. sınıf öğrencisiyim vebüniversite sınavına 1,5 sene kaldı. Hedefim başlıkta da belirttiğim gibi hayatımı gitarla sürdürmek ve artık daha ciddi bir gitar çalışma planı oluşturdum.

Yardım istediğim konu ise: Nasıl bu işten para kazanmaya başlayabiliriz? Yani ilk olarak hangi yolları denemeliyim, nerelere yakın durmalıyım? Eve girdiğimde gitardan kazandığım parayı annem ve babamın önüne koymak istiyorum fakat bunu nasıl yapacağım?

Son düzenleme:
Dostum haddime değil ama ben yine de ufak bir tavsiye yazmadan duramayacağım. Hayat planlarını kesin çizmeden kesinlikle dikkatli ol ve para karşılığı bir yerlerde müzik yapmayı dene. Çok müzisyen biliyorum para için belli başlı müziklere, mekanlara saplanıp kalmak zorunda hisseden ve yaptığı işten tiksinen. Yani demek istediğim keyif aldığın bir hobiyi meslek haline getirmek bazen insanları o işten soğutuyor. Yerinde olsam üniversitede kovalardım piyasayi, olmuyorsa yoluma bakardım. İstediğin cevap değil belki ama başarılar dilerim :)

Uzun zamandır düşündüğüm bir konu ve sanırım artık kararlarım netleşiyor. Lise 3. sınıf öğrencisiyim ve artık üniversite sınavına 1,5 sene kaldı. Hedefim başlıkta da belirttiğim gibi hayatımı gitarla sürdürmek ve artık daha ciddi bir gitar çalışma planı oluşturdum.

Yardım istediğim konu ise: Nasıl bu işten para kazanmaya başlayabiliriz? Yani ilk olarak hangi yolları denemeliyim, nerelere yakın durmalıyım? Eve girdiğimde gitardan kazandığım parayı annem ve babamın önüne koymak istiyorum fakat bunu nasıl yapacağım?
Kesinlikle ikinci bir sigorta işiniz olmalı. Müzik açısından bu ses mühendisliği gibi bir alanda da olabilir, bilişim ya da işletme de olabilir. Müziğe sadece bir tutku değil, bir iş olarak da bakmayı öğrenebilmek de gerekli.
Sakın sadece bu işte kararlı olmanın size tüm kapıları açacağı filan gibi gülünç hayallere kapılmayın, burası Amerika değil. Girişimciliğin ve gitarın anavatanında değiliz:)
Mutlaka vokal yapmayı öğrenin. Ayrıca nota ve teori öğrenmek de fayda sağlar. Yerel müzisyenlerle ve ayrıca internet üzerinden size uzak olanlarla da temasa geçin. Bol bol canlı performansa gidin, müzisyenlerle tanışın, onlardan bir şeyler öğrenmeye bakın. Uzun vadede sahne almayı hedeflemeniz gerek, bunun için de önünüze grup-repertuar vs gibi hedefleri koymaya başlamanız gerekecek. Ama acele de etmeyin. Kaç yaşındasınız bilmiyorum, ama enstrüman ile geçirilen ilk yıllar başarma kaygısı ile değil, keyifle geçirilmeli bence.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kesinlikle ikinci bir sigorta işiniz olmalı. Müzik açısından bu ses mühendisliği gibi bir alanda da olabilir, bilişim ya da işletme de olabilir. Müziğe sadece bir tutku değil, bir iş olarak da bakmayı öğrenebilmek de gerekli.
Sakın sadece bu işte kararlı olmanın size tüm kapıları açacağı filan gibi gülünç hayallere kapılmayın, burası Amerika değil. Girişimciliğin ve gitarın anavatanında değiliz:)
Mutlaka vokal yapmayı öğrenin. Ayrıca nota ve teori öğrenmek de fayda sağlar. Yerel müzisyenlerle ve ayrıca internet üzerinden size uzak olanlarla da temasa geçin. Bol bol canlı performansa gidin, müzisyenlerle tanışın, onlardan bir şeyler öğrenmeye bakın. Uzun vadede sahne almayı hedeflemeniz gerek, bunun için de önünüze grup-repertuar vs gibi hedefleri koymaya başlamanız gerekecek. Ama acele de etmeyin. Kaç yaşındasınız bilmiyorum, ama enstrüman ile geçirilen ilk yıllar başarma kaygısı ile değil, keyifle geçirilmeli bence.
Ses mühendisliği bölümü hakkında biraz bilgi verir misiniz? Gitar çalan birisi girebilir mi yani sanırım özel yetenek sınavıyla giriliyor.

Ses mühendisliği bölümü hakkında biraz bilgi verir misiniz? Gitar çalan birisi girebilir mi yani sanırım özel yetenek sınavıyla giriliyor.
Ah bu gençler !!!
Size daha iyi bir tavsiye vereyim: Bu kadar "armut piş ağzıma düş" olmayın internet devrinde:) Kariyerinizi sadece bir internet forumundan tavsiye ile şekillendiremezsiniz. Google araması ile başlayın:)

Uzun zamandır düşündüğüm bir konu ve sanırım kararlarım netleşiyor. Lise 3. sınıf öğrencisiyim vebüniversite sınavına 1,5 sene kaldı. Hedefim başlıkta da belirttiğim gibi hayatımı gitarla sürdürmek ve artık daha ciddi bir gitar çalışma planı oluşturdum.

Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim.Şu anda en çok istediğim şeylerden biri luthier olmak.Fakat bunun öncesinde çok araştırma yaptım.Şu anda ise üstünde deneme yapabileceğim gitarlar arıyorum.Eğer yapabilirsem ona göre hayatımı şekillendiricem.Lütfen sırf kolay yoldan para kazanırım diye düşünme.Ama müzik yapmayı gerçekten seviyor ve kendini geliştirebileceğine inanıyorsan çekinme.Sonuçta herkes mühendis,öğretmen,doktor olmak zorunda değil.Hala liseye devam etmekteyim.Kendimden emin olana kadar da bırakmayı düşünmüyorum.Umarım istediğin mesleği yaparsın.Hayatında başarılar dilerim.

Daha önce duydun mu bilmem ama bu konu hakkında şöyle bir söz var: "Bir gitaristin en çok para harcadığı şey gitarlardır. Aynı şekilde bir gitaristin en az para kazandığı şey de gitarlardır" diye.
Benim tavsiyem gitara zaman ayırmak dışında gideceğin şehirde de müzisyenlerle tanışman, iç içe olman. Mesleki anlamda en çok katkıyı çalışmanın ve çevrenin katacağını düşünüyorum.

Geri