Gitar Bakımı ve Bakım Ürünleri

Arkadaşlar merhaba,

Gitarımı alalı (Ibanez RG421) 9 ay kadar bir süre oldu fakat yeni yeni çalmaya başlıyorum. Bu süre içerisinde çalmamış olsamda birkaç kez kendimce bakımını yapmaya çalıştım. Fakat maple klavye üzerinde limon yağı kullanılmayacağını malesef henüz farkettim ve bu bakımlarımda limon yağı kullandım. Birkaç bakımda limon yağı kullanmış olmam acaba klavyeme zarar vermiş midir?

Bir diğer konu kullanılması gereken bakım ürünleri. Mydukkan üzerinden kontrol ettiğimde fiyatları değişiklik gösteren birsürü ürün var (Guitar polish, deep conditioner, guitar wax, mikrofiber parlatma bezleri vs.). Gitarın detaylı olarak bakımını yapmak için bu ürünlerden hangilerini kullanmak lazım? Bu ürünlerin hangisi tam olarak ne işe yarar, kullanım amaçları nedir ve önerdiğiniz ürünler ile temizlik yöntemleri var mı?

3. bir konu ise gitarımın üzerindeki metal parçalarda kararma yaşanması. Manyetik çerçeveleri ve köprünün rengi bariz bir şekilde karardı. İnternette kararan metal parçalarını eski parlaklığına kavuşturmak için sirke içerisinde bekletme, diş macunu ile ovalama gibi birçok yöntem var. Acaba bu parçaları eski haline getirmek mümkün müdür? Resimlerini çekebildiğim en net şekilde aşağıda belirtmeye çalışacağım.

@justaperfectday hocam konuya bir göz atarsanız sevinirim :)

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler, esen kalın..

IMG_20181215_221552.jpgIMG_20181215_221601.jpgIMG_20181215_221616.jpg

Son düzenleme:
Merhaba,
Limon yağını sadece bir kaç kere ve çok miktarda kullanmadıysanız zararını görmezsiniz ama tekrar kullanmamak güvenli bir adım olur.
Klavye için olan yağlardan alın bir de izopropil alkol gerekecek klavyeniz için.
Yağlamadan önce alkolle temizleyin. Bir seferde çok alkol kullanmayın tekrar tekrar az az kullanın makyaj pamuğuyla uygulayabilirsiniz. Bundan sonra mikrofibdr vb bir temiz bezle silin. Sonra klavye yapını yine makyaj pamuğuyla azar azar sürün 10-15 dakija bekleyin klavyenizi silin yine temiz bir bezle.
Bunu bir kaç defa ama her seferde bir iki gün aralıkta yapın, iki üç seferden sonra artık periyodik bakımdan bakıma birer sefere geçebilirsiniz. (En az altı ayda bir olursa iyi olur diye düşünüyorum)
Gitar gövdesi ve sapı temizlemek parlatmak için malzemeler var ancak sahsen bunları kullanmayı doğru bulmuyorum zira bunürünler içkerinde aşındırıcı materyal bulunduruyorlar. Eğer gitarınız çok kirli vs çok matlaşmış değilse bunları kullanmayıp sadece temiz bemli bir bez ve ardından kuru bir bezle silmeniz en sağlıklısı. Gitarınız yıllar geçtikçe zaten pırıltılı görünümünü kaybedecek bırakın kaybetsin.
Kararan metallet için; eğer gitarınız uzak doğuda yapılma daha uygun modellerden biri ise hiç tekrar parlatmaya girmeyin, zira kaplama kakitesi ile alakalı bir durum söz konusı olan, parlatsanız da tekrar kararabilir ve bu döngüde parçaları daha hızlı aşındırmış olursunuz.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Limon yağını sadece bir kaç kere ve çok miktarda kullanmadıysanız zararını görmezsiniz ama tekrar kullanmamak güvenli bir adım olur.
Klavye için olan yağlardan alın bir de izopropil alkol gerekecek klavyeniz için.
Yağlamadan önce alkolle temizleyin. Bir seferde çok alkol kullanmayın tekrar tekrar az az kullanın makyaj pamuğuyla uygulayabilirsiniz. Bundan sonra mikrofibdr vb bir temiz bezle silin. Sonra klavye yapını yine makyaj pamuğuyla azar azar sürün 10-15 dakija bekleyin klavyenizi silin yine temiz bir bezle.
akça tuşeye hiç yağ kullanmamak en iyisi .Planet Wavesin sitesinde kendi ürünü hakkında şöyle yazıyor
emon Oil by D'Addario is a natural cleaner and conditioner formulated to remove dirt, grease and build-up from unfinished woods on all string instruments. It's particularly recommended for use on fretboards and unfinished woods. Lemon Oil also helps to condition your instrument to resist dryness which can prevent cracks and extend its life.

Natural cleaner and conditioner protects your guitar
Removes dirt, grease, and wax build up
Helps condition your instrument to resist dryness
Extends the life of instruments
Recommended for use on unfinished woods

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarı tel değişimi için Zuhal Müzik İzmir'e götürdüm. Birkaç kez limon yağı kullandığımı da belirttim. Herhangi bir kararma olmadığını, klavyenin kondisyonunu koruduğunu belirttiler ve tabiki limon yağı gibi ürünler kullanmamam gerektiğinide. Temizliği yapılırken kullanılan ürünleri gördüm. Klavye ve gövde için Pronto klasik ahşap temizleyici, köprü ve çerçeveler içinse WD-40 kullandılar ve bunları önerdiler. Klavye diş fırçası ile temizlendi. Ernie Ball'un temizlik ve cila için ıslak mendilleri vardı fakat kullanışlı olmadığını, illa bir ürün istiyorsam sprey polish almamı söylediler fakat mağazada yoktu. Kullanılan ürünlerin resimlerini aşağıya ekleyeceğim.

Kararmalar için malesef bir çözüm bulamadık.

pronto.jpgwd-40.jpg

Dostum benim görüşümü sormuşsun, ancak şimdi tamamen tesadüf olarak fark ettim.

Maple klavye cilasız sanırım, o nedenle görünen kir ve lekeleri çok hafif nemli bir mikrofiber bezle silmen yeterli. Prontoyu hiç kullanmadım ama onlar kullanıyor ve sorun çıkarmamışsa gayet mantıklı olabilir. Zaten sen gitarı çaldıkça zaman içinde parmağından geçen yağlar hafiften hafiften maple klavyeyi besleyecek. Ben adetim olduğu üzere gitar çalmadan önce mutlaka ellerimi yıkarım, şiddetle tavsiye ederim. Bu hem tel ve klavyenin temiz kalması hem de çalım rahatlığı açısından çok faydalı. Onun dışında tung yağı veya yabancıların kolay eriştiği tru-oil gibi çeşitli yağlar var ancak bunlar daha çok cila benzeri etki veya conditioning gibi amaçlara yönelik ve normal şartlarda ihtiyacın olmayan şeyler. Fret kenarındaki kirler için diş fırçası kullanışlı.

Cila vs ürünler adı üstünde cila sonuçta ve parlatmaya yarıyor. Olmazsa olmaz ürünler değil tabii ki, kişisel zevke kalmış bir şey. Sprey cila alıp mikrofiberle hem parlatabilir hem de genel temizliği yapmış olursun ancak nemli bir bez de gayet iş görür. Çizik onardığını iddia eden ürünler ise ancak yüzeysel pena çiziği gibi hafif vernik çiziklerini azaltabilir, tabii sürüp kurumasını bekleyerek değil, sünger veya pamuk ile uzun süre güçlüce bastırarak bu aşınmayı sağlayabilirsin. Sonra çalınca tekrar pena çiziği olacağından bunlara takılmamakta ve çalıma odaklanmakta fayda var.

Metal kararmaları konusu ise senin pek bir şey yapamayacağın kısım. Kararıyor çünkü ucuz malzemeden yapılmış ve yine ucuz bir boyası var. Metal parlatıcılar ile bir ihtimal ovalayarak kararmayla birlikte o boyayı da tümüyle kaldırıp homojen bir görünüm elde edilebilir ancak çok uğraştırır ve cosmo black boya tümüyle kalkar, metalin kendi rengi kalır. Tercih senin.

Gitarı tel değişimi için Zuhal Müzik İzmir'e götürdüm. Birkaç kez limon yağı kullandığımı da belirttim. Herhangi bir kararma olmadığını, klavyenin kondisyonunu koruduğunu belirttiler ve tabiki limon yağı gibi ürünler kullanmamam gerektiğinide. Temizliği yapılırken kullanılan ürünleri gördüm. Klavye ve gövde için Pronto klasik ahşap temizleyici, köprü ve çerçeveler içinse WD-40 kullandılar ve bunları önerdiler. Klavye diş fırçası ile temizlendi. Ernie Ball'un temizlik ve cila için ıslak mendilleri vardı fakat kullanışlı olmadığını, illa bir ürün istiyorsam sprey polish almamı söylediler fakat mağazada yoktu. Kullanılan ürünlerin resimlerini aşağıya ekleyeceğim.

Kararmalar için malesef bir çözüm bulamadık.

123180 eklentisini görüntüle123181 eklentisini görüntüle
Merhaba geçen gün aldığım dunlop 65 carnauba wax elime ulaştı ürün otomobillerde kullanılan pastayla aynı mantık ama gitar için. Parlak siyah gitarım olduğu için en ufak kılcal çizikler bile belli oluyor o yüzden edindim ürünü. Şişeyi dakikalarca çalkaladıktan sonra bariz çizik olan bi noktaya uyguladım ve ağzım açık kaldı
ADA5FA86-E274-4222-9B4D-E5026A798FD4.jpeg

C782B376-54E3-417F-96F7-BED9468872A8.jpeg

İnternette bazı olumsuz yorumlar gördüm hiç işe yaramadığına dair ama sanırım o kişiler pasta veya cilanın mantığı bilmiyor kolonyayla siler gibi söküp silmişler sanırım polisaj makineniz varsa elle yorulmayın öyle yapın çünkü uzunca ovalamanız gerekiyor. N11de kargo dahil 40 tlye aldım bunun sonrasında yine 65 serisinin polish(cila) ürününü kullanırsanız daha verimli olur
Kararan parçalar içinde belirli aralıklarla o parçaları söküp temizliiini yapın (yağ nem toz) bir de paslı akor burguları olan bi gitar almıştım pas sökücü ve yağlayıcı olan bi spreyi üstüne boşaltıp bekletince krom parçaların oldukça parladığını görmüştüm wd40 için de aynı şeyi hatta daha iyisini yaptığı söyleniyor ama bulamadım

Geri