Amatör Luthierlik Çalışmalarım

Merhaba, daha önce kendi gitarımı yapma deneyimi elde ettim.Bunun sonucunda luthierlik alanındaki işleri sevdiğimi, güzel yapamasam da yaparken eğlendiğimi anladım. Yani eğer hobiler edinip bir şeyler yapmaya kalkışırsanız yapmak istediğiniz, yaparken zevk alacağınız mesleklere kavuşmanız olası. Şu andan itibaren yapacak olduğum tüm işleri buradan görebilirsiniz😊

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Okulumdaki eski kemanı yenileme çalışmam;
20181221_183109.jpg

Selamlar, ufak bir kaç hatırlatma, tavsiye ve eleştiride bulunmak istiyorum.

Bazı mesleklerin 'kötü' örneği olmaz. Kötü bir aşçı, kötü bir tesisatçı, mühendis ya da tüccar olabilirsiniz ancak örneğin kötü bir biyolog, enstrümanist ya da halterci olamıyorsunuz. Biyologsunuzdur, ya da değilsinizdir. (Görece daha iyi-ya da kötü örnekler olacaktır, kastettiğim şey kalifikasyon.) Luthierlik de benim nezdimde bu mesleklerden birisi.

"Luthier"lik ile marangozluk arasındaki en önemli farklardan birisi estetik algısıdır. Estetik algının gelişmesi için çok yolun var. 'Profesyonel luthier' olduğunu iddia eden birisi senin yaptığın kolaj , fotoğraf ve tipografi ile benim karşıma çıksa koşa koşa kaçarım. "Luthier"lik yolculuğunda kendi kendini eleştirirken her anlamda çok ama çok acımasız olmanı tavsiye ederim. Web tasarımı işine ilk bulaştığımda tırt bir "kişisel web sayfama hoşgeldiniz" sitesi yapınca kendimi acayip bir bok sanmıştım, duruyor şimdi eski tasarımlarım, arada bakıp bakıp gülüyoruz arkadaşlarla :) Ki olması gereken zaten buydu, kendime giydire giydire geliştim, ilerledim. Özetle ortaya koyduğun işten kolayca tatmin olma.

Daha sonra geometri öğren, fizik öğren (dalgalar, osilasyonlar), malzeme bilimi öğren, müzik tarihi öğren, elektronik öğren, sanat akımlarını öğren, Art Deco neymiş, Bauhaus neymiş, Minimalism neymiş, Deconstructivism neymiş, akort çeşitlerini öğren, just intonation, equal temperament vs., fotoğrafçılık öğren. Yoksa yaptığın iş luthierlik değil, marangozluk ya da emekli bankacı teyzelerin gittiği ahşap boyama kursu vasfı taşıyacaktır.

Şimdiden başarılar dilerim, yolun açık olsun.

Bazı mesleklerin 'kötü' örneği olmaz. Kötü bir aşçı, kötü bir tesisatçı, mühendis ya da tüccar olabilirsiniz ancak örneğin kötü bir biyolog, enstrümanist ya da halterci olamıyorsunuz. Biyologsunuzdur, ya da değilsinizdir. (Görece daha iyi-ya da kötü örnekler olacaktır, kastettiğim şey kalifikasyon.) Luthierlik de benim nezdimde bu mesleklerden birisi.

"Luthier"lik ile marangozluk arasındaki en önemli farklardan birisi estetik algısıdır. Estetik algının gelişmesi için çok yolun var. 'Profesyonel luthier' olduğunu iddia eden birisi senin yaptığın kolaj , fotoğraf ve tipografi ile benim karşıma çıksa koşa koşa kaçarım. "Luthier"lik yolculuğunda kendi kendini eleştirirken her anlamda çok ama çok acımasız olmanı tavsiye ederim. Web tasarımı işine ilk bulaştığımda tırt bir "kişisel web sayfama hoşgeldiniz" sitesi yapınca kendimi acayip bir bok sanmıştım, duruyor şimdi eski tasarımlarım, arada bakıp bakıp gülüyoruz arkadaşlarla :) Ki olması gereken zaten buydu, kendime giydire giydire geliştim, ilerledim. Özetle ortaya koyduğun işten kolayca tatmin olma.

Daha sonra geometri öğren, fizik öğren (dalgalar, osilasyonlar), malzeme bilimi öğren, müzik tarihi öğren, elektronik öğren, sanat akımlarını öğren, Art Deco neymiş, Bauhaus neymiş, Minimalism neymiş, Deconstructivism neymiş, akort çeşitlerini öğren, just intonation, equal temperament vs., fotoğrafçılık öğren. Yoksa yaptığın iş luthierlik değil, marangozluk ya da emekli bankacı teyzelerin gittiği ahşap boyama kursu vasfı taşıyacaktır.

Teşekkür ederim.Yolun daha çok başında olduğumu biliyorum.Ve tabii ki yaptıktan sonra yapamadığımı fark ediyorum 😁.Şu anda birçok luthieri takip ediyorum ve çok tecrübe gerekiyor.Şimdilik amatör bir şekilde sevdiğim için yapmaya çalışıyorum.Bir gün profesyonel olucam umarım.Dediklerinizde çok haklısınız.

Aynen luthier fazla kafa yordum :D
Burada hiçbir yerde luthier olduğumu yazmadım.Amatör luthierlik çalışmaları başlıkta zaten.Şu anda yapmaya çalışıyorum.Kendime luthier diyebilecek beceriye sahip değilim.Ama benim hakkımda hiçbir şey bilmeden internetten sallamalarınız hiç hoş değil.Eğer eleştiri yapacaksınız yapın.Ama sırf dalga geçme amaçlı yorum yazmanız sizin seviyenizi gösterir.Genç yaştaki insanların morallarini sıfıra çekmeye çalışmalarınız yakında "yav bu gençlikte iş yok" demenizle sonuçlanacaktır.Zaten kim farklı bir şey yapmaya kalksa sizin gibi insanların bu saçma ve boş yorumlarıyla karşılaşıyor.

Burada hiçbir yerde luthier olduğumu yazmadım.Amatör luthierlik çalışmaları başlıkta zaten.Şu anda yapmaya çalışıyorum.Kendime luthier diyebilecek beceriye sahip değilim.Ama benim hakkımda hiçbir şey bilmeden internetten sallamalarınız hiç hoş değil.Eğer eleştiri yapacaksınız yapın.Ama sırf dalga geçme amaçlı yorum yazmanız sizin seviyenizi gösterir.Genç yaştaki insanların morallarini sıfıra çekmeye çalışmalarınız yakında "yav bu gençlikte iş yok" demenizle sonuçlanacaktır.Zaten kim farklı bir şey yapmaya kalksa sizin gibi insanların bu saçma ve boş yorumlarıyla karşılaşıyor.
Yav beyefendi, siz kalkıp diğer mesleklerin dayatma olduğunu söyleyince herhangi bir sorun teşkil etmiyor, ben sizin yaptığınızla ilgili gayet güncel bir şaka yapınca “genç insanların moralini sıfıra çekmeye çalışan kişi” oluyorum. Yaşlarımız takriben aynıdır ancak ben o dayatma diye düşündüğünüz mesleklerden birine sahibim.
Sizin şahsınızla ilgili herhangi birşey söylemedim olayı kişiselleştirmeyin. Siz nasıl diğer mesleklere dayatma diyebiliyorsanız ben de sizin yapmaya çalıştığınız işe boş diyebilirim bu kadar basit. Gülün geçin internette kendinizle ilgili yapılan şakalara, aşırı ve doğrudan savunma yapmanız özgüven eksikliğinden ileri geldiğini düşündürtüyor.

Yav beyefendi, siz kalkıp diğer mesleklerin dayatma olduğunu söyleyince herhangi bir sorun teşkil etmiyor, ben sizin yaptığınızla ilgili gayet güncel bir şaka yapınca “genç insanların moralini sıfıra çekmeye çalışan kişi” oluyorum. Yaşlarımız takriben aynıdır ancak ben o dayatma diye düşündüğünüz mesleklerde birine sahibim.
Sizin şahsınızla ilgili herhangi birşey söylemedim olayı kişiselleştirmeyin. Siz nasıl diğer mesleklere dayatma diyebiliyorsanız ben de sizin yapmaya çalıştığınız işe boş diyebilirim bu kadar basit. Gülün geçin internette kendinizle ilgili yapılan şakalara, aşırı ve doğrudan savunma yapmanız özgüven eksikliğinden ileri geldiğini düşündürtüyor.
Ben hiçbir mesleğe dayatma demedim çarpıtmayın.Toplumda sanki sadece bu tarz mesleklerden birini icra etmeliyiz gibi bir algı var.Benim takıldığım nokta o.Fakat hobiler edindiğinizde daha farklı meslekleri de farkediyoruz.Sizinle ilgili hiçbir sorunum yok sadece baraj esprisine takıldım.Doğru bulmadım.Yoksa her mesleğe ve o mesleği icra eden kişilere saygı duyarım.

Ben hiçbir mesleğe dayatma demedim çarpıtmayın.Toplumda sanki sadece bu tarz mesleklerden birini icra etmeliyiz gibi bir algı var.Benim takıldığım nokta o.Fakat hobiler edindiğinizde daha farklı meslekleri de farkediyoruz.Sizinle ilgili hiçbir sorunum yok sadece baraj esprisine takıldım.Doğru bulmadım.Yoksa her mesleğe ve o mesleği icra eden kişilere saygı duyarım.
Espri gayet güzeldi bu arada. Zaten dalga geçtiğim nokta dayatma dediğiniz unsuru kendinizin başarısızlığınız olarak gösterildiğinde savunmaya geçmenizdi. Konuyu uzatmaya gerek yok. Basit bir şaka yaptım sadece. Bunlar gündelik hayatta karşılaşılabilen şeyler. İyi bir luthier olduğunuzda enstrumanımı ilk ben getiririm buna da inanın. Sevgiler, başarılar.

Espri gayet güzeldi bu arada. Zaten dalga geçtiğim nokta dayatma dediğiniz unsuru kendinizin başarısızlığınız olarak gösterildiğinde savunmaya geçmenizdi. Konuyu uzatmaya gerek yok. Basit bir şaka yaptım sadece. Bunlar gündelik hayatta karşılaşılabilen şeyler. İyi bir luthier olduğunuzda enstrumanımı ilk ben getiririm buna da inanın. Sevgiler, başarılar.
Tamam yanlış anlaşılma oldu.Ben de fazla ciddiye aldım.İyi dilekleriniz için teşekkür eder, hayatınızda başarılar dilerim.

Bu güzel yazıyı okuyunca birden lise yıllarım geldi aklıma, tonlarca siyasi, dini, sanatsal ve de çoğunluğunu sivilce savaşları ile devam eden boktan ergen dönemlerinin de getirmiş olduğu, hayatın anlamini çözmeye çabalama evreleri, felsefik kitapların da hayatıma girdiği yıllar... diyalektik materyalizm skolastik düşünce akımını benimseyip avangart kültür döngüsü ile pasivistik olgularda ve bir yandan da
elime aldığım 20 liralık ( o zaman dolar 1 liraydı) bile etmeyen turuncu ikinci el Klasik gitar ile MSN profil fotoğrafına cool bir poz eklemek için paint ile koluma çizdiğim Çince dövme yazısını çok beğenip birde balkona cikip karsi komsu kizini etkileme ugraslari gözümde canlandı gerçekten de o kadar boktan şeyler bile mutlu ediyordu. Akilli telefonlarin bile henüz icaat edilmedigi gunler hele bide işte o bosluktaki gençlik ruhu geldi aklıma ve öğrenmenin yaşının olmadığını bir kez daha anladık yaşlanıyorum sanırım belki de bundan hayatın sürekli olarak öğrenmek okumak bilmek ile süregelen bir anlamı olmalı diyorum ve kesinlikle size katılıyorum tamamen ciddi olduğunuzu varsayıyorum çünkü bahsi geçen konular sanata bağlı görünüyor ve sanat konusu detay ister emek ister hatta uğrunda bedel ödemek ister de istermiş geç oldu ama anladım ve bu bana çok şey kattı doğrusu...
Ne demişti Karl;
  • Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.

Son düzenleme:
Merhabalar uzun zaman sonra tekrar bir şeyler yapmaya çalıştım. Aldığım ukulele kitini satışa çıkarmıştım. Belirli bir süre bekledikten sonra satılmayınca kendim yapmaya karar verdim. Nalburdan aldığım sprey boyalarla boyamaya çalıştım. (Tekne kontrplak olduğu için boyamanın tınıya pek etki edeceğini düşünmüyorum.)

İlk hali;

125832
125833

Son hali;

125834
125835
125836
125837

Sıra geldi zımpara çalışmaya.
Yalnızca 150 numarayla zımpara attım herhalde sırayla atmam lazımdı incelte incelte daha mantıklı olurdu.Cahilliğime verin biraz da üşengeçlik tabii ki. Sonuna kadar olan aşamalar o kadar zaman gerektiriyor ki bir süre sonra bıktım ve zımpara işini pek ciddiye almadım 😁Bunun yanında başka eksiklerim de var tabii. Ama bunları ileride yaptığım projelerde telafi edicem.

Geri