Sözlere uygun melodi ve riffler nasıl yazarım

Arkadaşlar gitara başlayalı 2-2,5 ay falan oldu bir arkadaşımla can sıkıntısından böyle bir şey yapalım dedik o söz yazdı ama ben o sözlere uygun melodi uyarlayamadım bu yüzden rastgele bir ritim uydurup yaptım sizce gitarı daha da öğrendikçe böyle şeyler gelir mi? Onun yanı sıra böyle şeyler yapmak için bir kaç tüyo verirseniz sevinirim.

Arkadaşlar gitara başlayalı 2-2,5 ay falan oldu bir arkadaşımla can sıkıntısından böyle bir şey yapalım dedik o söz yazdı ama ben o sözlere uygun melodi uyarlayamadım bu yüzden rastgele bir ritim uydurup yaptım sizce gitarı daha da öğrendikçe böyle şeyler gelir mi? Onun yanı sıra böyle şeyler yapmak için bir kaç tüyo verirseniz sevinirim.
Hayır, böyle şeylerin sadece gitarı ilerletmekle pek alakası yoktur.
"rastgele bir ritim uydurup yaptım" demişsiniz. İşin aslı şu ki, her tür yaratıcılık bir "uydurma"dır zaten. Ama "uydurmak", genellikle hiç bir şey bilmeyen, tecrübesiz kişinin yaptığı şeydir. Zaten siz de bunun farkında olduğunuz için, "yazdım, besteledim, buldum..." demek belli ki içinize sinmemiş, "uydurdum" demişsiniz:) Uydurmaya devam edin, yaratıcılık böyle gelişir. Ama bir taraftan da kendizni genel anlamda müzisyen olarak geliştirmeye çalışın. Aşağıda bir kaç tavsiyede bulundum:
Yazılı sözleri bestelemek, şarkı yazmak açısından yapılabilecek en güç şeylerden biridir. Sözler belli bir ritmik unsur gözetilerek yazılmadıysa, bestelenmesi oldukça zordur, hele de sözleri yazan bir başkasıysa...
Sizin düzeyinizde bu işlere başlamanın en kolay yolu, önce bir riff üzerine bir melodi üretip, o melodiye söz yazmak olur.
Başkalarının rifflerine vokal yazan pek çok vokalist bildiğim kadarıyla şarkı sözü ve melodiyi büyük ölçüde eşzamanlı olarak üretmeye alışıyor. Ama bunu yapabilmek için bir şarkı yazarı veya bir vokalist kafasıyla düşünmeye ve şarkıları da o gözle dinlemeye başlamanız lazım. Bu da elbette çok tecrübe ister. Sizi henüz yolun çok başındasınız, sabırlı olmanız gerekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"rastgele bir ritim uydurup yaptım" demişsiniz. İşin aslı şu ki, her tür yaratıcılık bir "uydurma"dır zaten. Ama "uydurmak", genellikle hiç bir şey bilmeyen, tecrübesiz kişinin yaptığı şeydir. Zaten siz de bunun farkında olduğunuz için, "yazdım, besteledim, buldum..." demek belli ki içinize sinmemiş, "uydurdum" demişsiniz:) Uydurmaya devam edin, yaratıcılık böyle gelişir. Ama bir taraftan da kendizni genel anlamda müzisyen olarak geliştirmeye çalışın. Aşağıda bir kaç tavsiyede bulundum:
Yazılı sözleri bestelemek, şarkı yazmak açısından yapılabilecek en güç şeylerden biridir. Sözler belli bir ritmik unsur gözetilerek yazılmadıysa, bestelenmesi oldukça zordur, hele de sözleri yazan bir başkasıysa...
Sizin düzeyinizde bu işlere başlamanın en kolay yolu, önce bir riff üzerine bir melodi üretip, o melodiye söz yazmak olur.
Başkalarının rifflerine vokal yazan pek çok vokalist bildiğim kadarıyla şarkı sözü ve melodiyi büyük ölçüde eşzamanlı olarak üretmeye alışıyor. Ama bunu yapabilmek için bir şarkı yazarı veya bir vokalist kafasıyla düşünmeye ve şarkıları da o gözle dinlemeye başlamanız lazım. Bu da elbette çok tecrübe ister. Sizi henüz yolun çok başındasınız, sabırlı olmanız gerekiyor.
Gitarı ilerletmekle neden alakası yok anlamadım sonuç olarak ders alıyorum bundan 4-5 ay sonra daha da gelişmiş olacağım bilgim de bir o kadar artacak

Gitarı ilerletmekle neden alakası yok anlamadım sonuç olarak ders alıyorum bundan 4-5 ay sonra daha da gelişmiş olacağım bilgim de bir o kadar artacak
"Sadece" kısmını atlamışsınız:)
Hiç bir armoni enstrümanı çalmayan, zerrece müzik teorisi bilmeyen ve onlarca şarkı yazmış insanlar var. (Benimde böyle bir arkadaşım var hatta...) Şarkı yazmak çok farklı bir süreç, onu söylemeye çalıştım.

Gelebilir! Ama gelmeyebilir de... garantisi yok! Ne yazık ki tüyo ile olacak kadar basit de değil. Yeteneğiniz varsa zamanla tecrübeyle birleştiğinde ise neden olmasın.

sözleri ritmik unsur gözeterek yazalım tamam da bu şekilde müziği sığ hale getirmiş olmuyor muyuz? hem sözleri yazarken bir kafiye, bir şema arayışına girerek kullanabileceğimiz kelime sayısını kısıtlıyoruz; hem de ortaya çıkan bu kısıtlanmış cümleler birliğinden (doğal olarak) bayağı,klişe melodiler üretiyoruz .

ha şu da var ki serbest yazılan sözleri bestelemesi gerçekten zor, ama vokal de bir enstrümandır en nihayetinde. ben bu açıdan rap vokalleri seviyorum; kısa zamanda çok şey anlatabiliyorlar ve yazımda kısmen de olsa özgürlük var.

bu epey düşündüğüm ve çalıştığım bir konu. bence artık farklı bir şeyler zorlamalıyız. maalesef ki günümüzde yapılan herhangi bir rock parçasında kullanılacak melodiler veya sözlerde anlatılacak şeyleri kestirmek çok kolay ve üzücü..

Kendimden yola çıkarak genelliyorum :)
Riff değeri olan tıngırtıdan bir melodi çıkar. Melodinin verdiği enerjiye göre de sözler yazılır. Şarkıların %95'i bu yolla türemiştir.
Söz üzerine melodi çıkartma zor yetenektir. ki benim bildiğim tek bir sanatçı var o da Ahmet Kaya'dır. Şarkıları genellikle şiirdir.

Riff değeri olan tıngırtıdan bir melodi çıkar. Melodinin verdiği enerjiye göre de sözler yazılır. Şarkıların %95'i bu yolla türemiştir.
Söz üzerine melodi çıkartma zor yetenektir. ki benim bildiğim tek bir sanatçı var o da Ahmet Kaya'dır. Şarkıları genellikle şiirdir.
Aynen öyle, tam da bunu düşünüyordum çok haklısınız.

o kızı nerede nasıl görsem
aklımı başımdan alır ağzı
saçları şıra köpüğü desem
kaşları bıçak izi kırmızı

yakut pulları mı? bu ne görkem
kanlı gözbebeklerindeki yazı
beni nasıl büyüledi bilmem
kirpikleri örümcek kırmızı

kızıl demirden bir ünlem
salınması yangın yalazı
korkmasam öpmeye eğilsem
dişleri elektrik kırmızı

çarpılmışım başım sersem
sevdim jilet yiyen kızı
göğsündeki kumrulara değsem
gagaları zehirli kırmızı

gece gündüz tek düşüncem
kasıklarımdaki ince sızı
artık kimseyle sevişemem
anladım sevişmek kırmızı

jilet yiyen kız merih'li gecem
birlikte bulacağız belâmızı
sonumuz kuşkusuz cehennem
kırmızı kırmızı kırmızı

(bkz: Attila İlhan)

Aynen öyle, tam da bunu düşünüyordum çok haklısınız.

o kızı nerede nasıl görsem
aklımı başımdan alır ağzı
saçları şıra köpüğü desem
kaşları bıçak izi kırmızı

yakut pulları mı? bu ne görkem
kanlı gözbebeklerindeki yazı
beni nasıl büyüledi bilmem
kirpikleri örümcek kırmızı

kızıl demirden bir ünlem
salınması yangın yalazı
korkmasam öpmeye eğilsem
dişleri elektrik kırmızı

çarpılmışım başım sersem
sevdim jilet yiyen kızı
göğsündeki kumrulara değsem
gagaları zehirli kırmızı

gece gündüz tek düşüncem
kasıklarımdaki ince sızı
artık kimseyle sevişemem
anladım sevişmek kırmızı

jilet yiyen kız merih'li gecem
birlikte bulacağız belâmızı
sonumuz kuşkusuz cehennem
kırmızı kırmızı kırmızı

(bkz: Attila İlhan)

Ayrıca bu parça da muazzam dinlemeyenler için bırakayım burda dursun.

Doğrusu ben de gitara başlamadan kafamda melodilerle doluydum. Belki bir kaç aydır gitarda akorlar ve melodiler çalıyordum ki ilk şarkımsı malzemeler çıkmaya başlamıştı. Onun için yeni de başlamış olsanız bir üretme isteği olabiliyor. Ama şurası belli ki gitara başlamadan önce 4 seneye yakın deli gibi müzik dinlemiştim, kafamda akorları melodileri artık duyuyor şarkı söylüyordum.

Eğer bu işin püf noktası nedir derseniz o da çok müzik dinlemektir derim. Derin dinlemeniz, müziğin içinde kaybolmanız, müzik başladığında başka bittiğinde başka olmanız lazım.

Şarkı yazımı ile ilgili de çok bilgi var ama basitçe "önce söz mü müzik mi?" diye sorulan soruya gelelim. Sözü anladık da müzikden kasıt melodi mi, akor mu, riff mi, ritim mi ya da form mu ....onun için konu göründüğünden çok daha derin. Ben şahsen önce söz yazıp sonra besteleyenlerdenim ama bunu tavsiye ediyorum anlamı çıkarmayın. Bazen aynı güftenin üstüne birden fazla beste yapıp hangisinde karar vereceğimi zamana bırakırım. Aynı güfte üstüne iki beste olduğunda bestelerden tekine başka güfte yazmak için beklediğim de oldu. Bu arada küçük bir sır, beklemeyi bilin. Ben de en uzun bekleme süresi bir dörtlük için 18 seneye kadar çıktı, siz abartmayın bu kadar tabi. .

Neyse sonuçta ne yapılmalı ? Sevdiğiniz şarkıları herşeyiyle ezberleyin, gitar repertuarı haline getirin, zamanla repertuarı istediğiniz yönde geliştirin ki olup biteni kendiniz görün. Özetle hap yutarak değil yaşayarak zamanla öğrenin.

Zamanla siz de farkedeceksiniz üstüne düşerseniz tabi, bir tüyo daha; yaratıcı olmak için mekan değiştirin ama bunu sonuç almak için yapmayın. Ne kadar paradoksal ne kadar saçma bir şey dediğimin farkındayım. Zaten rasyonelliğin kırıldığını görürsünüz bu işde çok zaman geçirince neyse. Şunu diyorum bir yerde gitar gördüğünüzde onu çalın ama sonuç beklemeden, sonuç beklememeyi de beklemeden....Sihir denen şeyin gerçek olduğunu gerçek denen şeyin bir sihirden ibaret olduğunu görecek kadar yol var önünüzde.

Gitar çaldıkça böyle şeyler gelir mi demişsiniz, gelir de gelmez de. Kime geldiğine bağlı, bu şey gelene göre gelir. "Ölünce cennete gidecek miyiz ?" gibi bir garanti aramayın ki cennet şu anda başlasın.

Son düzenleme:
Ben de sana şöyle bir soru soracağım. Kalemim var kağıdım da yazı yazmayı da biliyorum üstelik yıllardır yazı yazabiliyorum . E o zaman demek ki roman yazabilirim. Nasıl roman yazayım ?
Sayın @songlessbird , konu sözlere uygun melodi ve riff yazımı, romanla bağlantı kuramadım, ama zannımca ben anlamadım.. Ayrıca o kadar yıldır okuma yazmanız varsa kesin yazarsınız gibi.. Bence sizden bir Ahmet Ümit çıkabilir, vakit kaybetmeyin..

Ve zaman usulca fısıldadı, ‘bana bırak.’
Çok sağolun, ilham verdiniz... Aşağıdaki sözleri yazdım, devamı da var, uygun melodiyi de bulursam süper olacak gerçi aklıma geliyor birşeyler..
"..speaking words of whisper, let it me...."

Çözümlemeler yapabilirsin yani;

Sevdiğin şarkıların tonlarını bul hangi akorları aldıklarını incele zaten şarkılar ortalama 4-5 akordan oluşuyor ve de kalıp akorlar var Marş armonik-İspanyol 4'lüsü gibi ve de sıkça kullanılan akor dizilimleri olduğunu fark edeceksin mesela Em-C-G-D bil kalıp değil(bildiğim kadarı ile) fakat çokça kullanılan bir dizilim bunları şarkıları analiz ettikçe keşfedersin bu da sana rehberlik edebilir.

ben bi şarkı besteledim ve sana atarsam melodisini yapabilir misin 2018 de başlamışsın gitara tecrüben artmış ve alışmıssındır(nolur yapar mısın eğer bırakmadıysan

Geri