Fender '65 Princeton Reverb ''Reverb'' Gürültü Problemi

Merhabalar, elimdeki 65 Princeton Reverb amfi'nin, jak girişi takılı veya takılı olmaksızın, özellikle 2-3 seviyesinden yukarılara çıktıkça inanılmaz yükselen bir gürültü mevcut.
Reverb 0'dayken herhangi bir gürültü gelmiyor.
Footswitch'te reverb kapalı iken herhangi bir gürültü yok, ancak açınca gürültü başlıyor. Yükseltince dayanılmaz seviyelere ulaşıyor.
Amfi cleandeyken herhangi bir dip gürültüsü yok, bu nedenle topraklama kaynaklı değil gibi geldi.
Bu sorun bugün başladı, daha önce yoktu. Bu sorunu yaşayan ya da sebebini bilebilecek birisi var mıdır acaba?

Merhabalar, elimdeki 65 Princeton Reverb amfi'nin, jak girişi takılı veya takılı olmaksızın, özellikle 2-3 seviyesinden yukarılara çıktıkça inanılmaz yükselen bir gürültü mevcut.
Reverb 0'dayken herhangi bir gürültü gelmiyor.
Footswitch'te reverb kapalı iken herhangi bir gürültü yok, ancak açınca gürültü başlıyor. Yükseltince dayanılmaz seviyelere ulaşıyor.
Amfi cleandeyken herhangi bir dip gürültüsü yok, bu nedenle topraklama kaynaklı değil gibi geldi.
Bu sorun bugün başladı, daha önce yoktu. Bu sorunu yaşayan ya da sebebini bilebilecek birisi var mıdır acaba?

Reverb tankı da tozlanmış olabilir. Temizlemek gerekir ya da. Yeni bir reverb tankı gerekebilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Amfinin iç duvarında yazar genelde, en sağdaki V1, sağdan ikinci (V2) 12AT7 ve sağdan üçüncü (V3) 12AX7. Amfi açıkken tırnağınızla minik minik tıklatmayı deneyin bakalım sesi duyacak mısınız?

Evde deneyince haber vereceğim bu durumla ilgili.

Reverb tankı da tozlanmış olabilir. Temizlemek gerekir ya da. Yeni bir reverb tankı gerekebilir.

En korktuğum durum buydu. Yeni reverb tankının nasıl edinilebileceği konusunda hiç bir fikrim yok :(

Evde deneyince haber vereceğim bu durumla ilgili.

En korktuğum durum buydu. Yeni reverb tankının nasıl edinilebileceği konusunda hiç bir fikrim yok :(

Bir baktırın belki oradandır. Lambalardan da olabilir tabii. Şemasından ya da kullanım kılavuzundan bakın hangi lamba reverble alakalı. O lambayı değiştirip bir deneyin. Ya da ilgili lambanın soket girişlerine bakın. Düzelmiyorsa. Reverb tankını tozlardan temizletin olmadı tankı değiştirtin. Elektronik bilginiz yoksa. Lamba hariç diğer işlemleri kesinlikle siz yapmayın. Ciddi elektrik yüklü olabilir. Tank için Reverb Tanks
bakabilirsiniz. Accutronics ve Belton iyidir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok enteresan bir şekilde hallettim sorunu. Buraya da yazayım da yaylı reverbü olanlar faydalansın: Reverb tankını 180 derece çevirdim yere paralel şekilde. O şekilde koydum ve sabitledim. Ses kesildi.

Youtube’dan buldum bu yöntemi. Biraz saçma sapan bi yöntem ancak aynı sorunu yaşayan bir çok insan bu şekilde çözmüş. Eşit ağırlıkçı olduğumuz için şu elektronik işlerden bi türlü anlamıyorum. Bi çözüm bulmak lazım bu duruma. :D

Benzer sorun benim amfimde de var. Çalışırken ilgili lambasına tıkladığımda herhangi bir ses gelmedi. Tankı çıkarıp ters çevirince iyileşme oldu. Sert tuşede reverb gayet sorunsuz iken yumuşak tuşede sanki hiç reverb açık değilmiş gibi. Bu neden olabilir?

Benzer sorun benim amfimde de var. Çalışırken ilgili lambasına tıkladığımda herhangi bir ses gelmedi. Tankı çıkarıp ters çevirince iyileşme oldu. Sert tuşede reverb gayet sorunsuz iken yumuşak tuşede sanki hiç reverb açık değilmiş gibi. Bu neden olabilir?

Bildiğim kadarıyla bu normal bir durum. Sinyal ne kadar yüksek vurursa etkisi de o kadar artar. Yanlışım varsa düzeltin.

Şaka gibi, şimdi de aynı sorunu footswitch ile yaşıyorum. Footswitch’de reverbu açınca inanılmaz bir dip gürültüsü. Footswitch'i çıkarınca dip gürültüsü kesiliyor ve düzgün bir şekilde çalışıyor. Lanetlendim mi nedir yahu?

Geri