Sesime kötü diyorlar, ne yapmalıyım?

Merhaba. 19 Yaşındayım ve sesime kötü diyenler var. Gerçi herkes öyle demese bile, sesime çok ince diyorlar. Hiçbir konuda yeteneğimin olmadığını söyleseler bile, ben tam tersini düşünüyorum. Sesim sadece normal insanlara göre daha ince. Bu yaşlarda sesimin oturduğunu varsayıyorum ki sanırım öyle. Benim eğitimsiz sesimle bile göğüsten verdiğim nota aralığı en yüksek A4-C5 notaları oluyor. Genelde kalın seslerim aşırı zayıf ve yumuşak, tiz seslerim ise gür ve parlak çıkmakta. Hiç ses eğitimi almadım ancak, eğitimsiz halde yaptığım birkaç acapella test kayıtlarım var. Sizce sesim kötü mü? Bu arada Tenor bir tür?

Bu arada son zamanlarda sesimde çatallaşmalar meydana geldi ve Kulak Burun Boğaz doktoru, ses tellerimden birisinin ucunda hafif bir aşınma olduğunu söyledi.

Not: Yaptığım acapella ve ses kayıtları genellikle daha çok game müzikleri olabiliyor ancak söylediğim normal şarkılarda var.

(Bu şarkıyı ezberlemeden, ses örneği için söyledim) (Queen - Don't stop me now)

Başkasının eseri olsa bile, onun yerine kendim bu şarkıyı söyleyerek sesimi deneyimledim.

Son düzenleme:
Yani yine tabii sen bilirsin de hayatta başka şeyler de var keyifli...mesela enstrüman çalmak, bahce peyzajı veya tuval üzerine yağlı boya gibi. Sarki söyleme demiyorum, eğleniyor gibisin, sen yine soyle hobi olarak ama oktavdan once detone olamamak ve ses kontrolü daha önemli...ve dostum insan bazen çevresine kulak vermeli.

Merhaba. 19 Yaşındayım ve sesime kötü diyenler var. Gerçi herkes öyle demese bile, sesime çok ince diyorlar. Hiçbir konuda yeteneğimin olmadığını söyleseler bile, ben tam tersini düşünüyorum. Sesim sadece normal insanlara göre daha ince. Bu yaşlarda sesimin oturduğunu varsayıyorum ki sanırım öyle. Benim eğitimsiz sesimle bile göğüsten verdiğim nota aralığı en yüksek A4-C5 notaları oluyor. Genelde kalın seslerim aşırı zayıf ve yumuşak, tiz seslerim ise gür ve parlak çıkmakta. Hiç ses eğitimi almadım ancak, eğitimsiz halde yaptığım birkaç acapella test kayıtlarım var. Sizce sesim kötü mü? Bu arada Tenor bir tür?

Bu arada son zamanlarda sesimde çatallaşmalar meydana geldi ve Kulak Burun Boğaz doktoru, ses tellerimden birisinin ucunda hafif bir aşınma olduğunu söyledi.

Not: Yaptığım acapella ve ses kayıtları genellikle daha çok game müzikleri olabiliyor ancak söylediğim normal şarkılarda var.

(Bu şarkıyı ezberlemeden, ses örneği için söyledim) (Queen - Don't stop me now)

Başkasının eseri olsa bile, onun yerine kendim bu şarkıyı söyleyerek sesimi deneyimledim.
Size yol gösterecek birisi lazım. Başkalarının subjektif yorumları ile değil, ("sesin çirkin, kötü...") bu işin tekniğine kafa yoran bir profesyonelin tavsiyeleri ile hareket etmeniz gerekiyor.
Kendinizi eğlendirmek için istediğiniz tarzda söyleyebilirsiniz. Ama bir taraftan da kendiniz zorlayıp geliştirecek şeyler ile de ilgilenmeniz gerek. Oyun müzikleri bu işe pek uygun değil. Ama Queen söylediğiniz zaman eksikleriniz ortaya çıkıyor. Ses tellerinizde sorun başlamasına hiç şaşırmadım, çünkü bağırarak tizlere çıkmaya çalışıyorsunuz ve ses tellerinize yük biniyor. Bu da teknik eksiğiniz olduğunu gösteriyor elbette. Bağırarak şarkı söylemeyi hemen bırakın, sesinize ciddi zarar verebilirsiniz.
Ayrıca, kendinizi teknik olarak geliştirmeden sesiniz konusunda hüküm vermeniz mümkün değil, çünkü şu anda potansiyelinizi bilmiyorsunuz.
Son olarak da şunu söyleyeyim. A capella şarkı söylemek son derece üst düzey hakimiyet gerektirir (çok iyi kulak ister…) Sizin bol bol altyapı üzerine söylemeniz lazım, a capella için çok erken bence. Ayrıca bu düzeyde iken sesinize bir sürü efekt verip kanal kayıtların altına da gizlemeyin, sizi çok yanıltır. Bunları eğlenceli amaçlı yapmak sizin bileceğiniz şey elbette, ama sesinizi ciddi ciddi değerlendirmek istiyorsanız altyapı üzerine tek kanal kayıt ile başlamanızı öneririm.