klavye kenarındaki beyaz bindinglerin sararması

arkadaşlar selamlar , ben ltd ec-1000 black serisi gitarımı 10 ay önce aldım gitarda kenar kısımlarda alddığımda bembeyaz bir binding şeridi vardı tüm gitarda fakat 10 ay geçmesine rağmen bu beyazlığın kaybolup renginin sararmaya başladığını kreme çaldığını gözlemledim ve bu beni aşırı rahatsız ediyor kimi gitarist arkadaşlarımız ne güzel işte gitarın eskidiğiin yıllandığını ve üzerinde emeğinin olduğunun göstergesi diyor fakat ben bu eskime muhabbetinden aşırı rahatsız oluyorum sonuç olarak o gitarı öyle beğenip almışım di mi. bu sararmayı engellemek veya eski haline getirmek için her türlü bilgi ve aydınlatmanızı bekliyorum saygılar

Terden olabilir mi acaba? Bence temizlenebilir, eger ilk hali bembeyaz ise ben olsam cif veya alkolle tırnak ucu kadar bir bezle silerdim veya ince zımpara kağıdını sulayip silmeyi denerdim. 2. El aldığım ibanez rg 370 dx in de sararmış haldeydi şuan bembeyaz çünkü ben zımpara yaptım daha da sararmadi muhtemelen terden veya nemden olmuş olabilir diye düşünüyorum kolay gelsin 😊

Bende de ltd deluxe var hatta yaklaşık 10 yıllık gitar hiç sararmadı binding

Dosyalar

• IMG_20190119_170543.jpg
    IMG_20190119_170543.jpg
    288 KB · Gösterim: 559
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ben işte güzellik kattığını düşünen insanlardan değilim ne yazıkki , benimki 10 aylık ve sararmaya başladı ben en iyisi herkesin görmesi ve aydınlanması kafasında oturması için yarın ben buraya resim atayım

ben işte güzellik kattığını düşünen insanlardan değilim ne yazıkki , benimki 10 aylık ve sararmaya başladı ben en iyisi herkesin görmesi ve aydınlanması kafasında oturması için yarın ben buraya resim atayım

Klavyeyi ve sap kısmını maske bandıyla izole edip önce bildiğimiz limon kolonyasıyla silmeyi deneyebilirsiniz. Olmaz ise daha sert kimyasallar cif vs gibi. O da olmaz ise Blackeaglem dediği gibi çok çok ince zımpara da halleder. Mesela 1000 grit vs. Ama klavyeye özellikle dikkat.

sararan1 (1).jpg

Dosyalar

• sararan1 (2).jpg
    sararan1 (2).jpg
    220.4 KB · Gösterim: 481
  • sararan1 (3).jpg
    sararan1 (3).jpg
    171.5 KB · Gösterim: 437
  • sararan1 (4).jpg
    sararan1 (4).jpg
    181.2 KB · Gösterim: 463
  • sararan1 (5).jpg
    sararan1 (5).jpg
    250 KB · Gösterim: 452
gitar şuan bu durumda beyler , arkadaki beyaz defter kağıdından anlayın diye koydum . gitar daha 10 aylık her zaman kılıfında korundu sigara içilmedi çok fazla kullanılmadı güneş görmedi dışarda bırakılmadı ama durumu böyle niye olduğu konusunda hiçbir fikrim yok ve gitarın elimin deymediği kısımları ( burgu kısmını üstü) da sarardı. sizlerden çözüm fikir istiyorum arkadaşın gitarı ltd yukardaki 10 yıllıkmış sararmamış

Klavyeyi ve sap kısmını maske bandıyla izole edip önce bildiğimiz limon kolonyasıyla silmeyi deneyebilirsiniz. Olmaz ise daha sert kimyasallar cif vs gibi. O da olmaz ise Blackeaglem dediği gibi çok çok ince zımpara da halleder. Mesela 1000 grit vs. Ama klavyeye özellikle dikkat.
şaka gibisin, oldu direkt tornavida ile girişsin daha iyi olur.

birader kimselere kulak asma, saçma sapan yollar deneme,
pasta ile sil, yapı marketlerin araç bölümünde olur.
pasta polish bileşimi olanlar da var ama bir miktar boyayı inceltirler, o yüzden direkt pasta al ve sil. geçer.

bu konuda burada kapansın, yoksa komple kazıt boyat gibi acayip fikirler gelmeye başlayacak.

bu pasta dediğiniz şey nasıl birşey resmini veya bir ürün atabilir misiniz? altanki katmanı mı üste çıarktıcak yoksa bunu sürünce üzerine katmak oluşturup o mu beyaz göstericek onu tam anlayamadığım için soruyorum bu ürünün beyazlatma özelliği mi var

bu pasta dediğiniz şey nasıl birşey resmini veya bir ürün atabilir misiniz? altanki katmanı mı üste çıarktıcak yoksa bunu sürünce üzerine katmak oluşturup o mu beyaz göstericek onu tam anlayamadığım için soruyorum bu ürünün beyazlatma özelliği mi var
Pasta aşındırıcı özellikte bir cila türüdür beyazlatmaz sadece zımpara gibi aşındırıp dibini dışarı çıkarır örneğin verniği zimparalayip sonra pasta cila ile parlatirlar oto pasta cila videolarına bir göz atınız

Pasta aşındırıcı özellikte bir cila türüdür beyazlatmaz sadece zımpara gibi aşındırıp dibini dışarı çıkarır örneğin verniği zimparalayip sonra pasta cila ile parlatirlar oto pasta cila videolarına bir göz atınız
sap a zarar gelmez mi binding dışındaki kısımlara veya o beyaz kısımlara. Benim esas anlamadığım şey yukardaki 10 yıllık gitarda bir sorun olmayıp benimki bu kafar iyi muhafaza edilmesine rağmen neden böyle oldu

sap a zarar gelmez mi binding dışındaki kısımlara veya o beyaz kısımlara. Benim esas anlamadığım şey yukardaki 10 yıllık gitarda bir sorun olmayıp benimki bu kafar iyi muhafaza edilmesine rağmen neden böyle oldu
Merhaba,
Konuya dair yazılanları okudum da, yardımcı olması dileğiyle aşağıdakileri yazıyorum;
Gitarınızın sardığını söylediğiniz bindinglerine ilişkin resimlerde, belki resmin ışığındandır, gövdedeki bindingde sararma yok gibi geldi bana.
Bindinglerinizin üzerinde gitar gövdesine atılan cila var ise (genelde o şekilde olur) kullanılan cila sararıyor olabilir.
10 yıl önce ltd ler korede yapılıyordu sanırsam , halen korede mi yapılıyor bilmiyorum ancak bu husus gitarın imal edildiği yerde kullanılan cila ve cila işçiliği ile alakalı olabilir.
Gitarınızın üzerindeki cila poliüretan ise (genelde poliüretandır, bir nevi polyester yani) o zaman üretim esnasında poliüretan düzgün karışmamışsa gitar üretimden çıkıp satışa hazır hale gekdiğinde dahi kimyasal tepkimesi yavaşta olsa sürüyor olabilir (bu tamamen tahmindir) bu nedenle tepkimesi ilerledikçe cilanın rengi değişiyor olabilir.
Eğer bindinglerinizin üzerinde cila yoksa o zaman binding plastik malzemesi içindeki boya pigmentleri belli nem sıcaklık ve zaman süreci sonunda sararıyor olabilirler (üzerinde cila bulunan bindingler havayla temas etmediklerinden bu olmuyor genelde)
Sonuç olarak yapabşlecekleriniz;
a) Eğer cila sararıyorsa (bining üzerinde cila varsa) ellemeyin cilayı kaldırabilirsiniz. Bu bindinge zarar cermez ama gitarın sap/gövde ahşabı ve üzerindeki boyaya zarar verebilirsiniz.
b) Eğer binding üzerinde cila yoksa, ağızı düz bir exacto bistüri ucu ile bindingi kazımanız gerekir. (Aynen gitarların boya dıktan sonra bindingin üzerinde gelen boyanın kazınması gibi) Ne var ki bu iş hassas ve yorucu olduğu gibi eğer binginginizi bir şeyle mühürlemezseniz tekrar sararma olasılığı yüksektir ayrıca bu işlemi her yapılınızda bindinginizi inceltmiş ve gitarınızın kenarlarının formunu, bir kaç seferin sonunda, az da olsa bozmaya başlamış olursunuz.

Umarım yardımcı olacak bir şeyler yazabilmişimdir, esenlikler dilerim.

Geri