Gitar Sap Ayarı.

20190119_221458.jpg
20190119_221407.jpg
20190119_221309.jpg

Merhabalar 2. el takamine tercih ettim. Gitarda bulunan teller 0.11 idi. Ben 0.12 taktığım için sap gitti tabi. Truss rodu sıktım. Şuan iyi mi?

1. perde 19. perde aynı anda bas,
tel sapa yapışıyor mu ona bak.
teorikte 0.2mm tel ile perde arasında boşluk olması lazım ama yapışıyor ve buzzing olmuyor ise ayar iyidir.
boşluk çok ise düşürmen lazım,
kişiye göre de değişir.entonasyon tutuyor ise bazısı muz bazısı jilet gibi sap sever.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
2mm ye yakın gibi. Risk alıp alyanla giriştim. Yoksa gitar çalınamayacak gibiydi. Birde klasik gitardan geçiş için 0.12 zorladı beni galiba.

1. perde 19. perde aynı anda bas,
tel sapa yapışıyor mu ona bak.
teorikte 0.2mm tel ile perde arasında boşluk olması lazım ama yapışıyor ve buzzing olmuyor ise ayar iyidir.
boşluk çok ise düşürmen lazım,
kişiye göre de değişir.entonasyon tutuyor ise bazısı muz bazısı jilet gibi sap sever.
Tel fretlere değmiyor. Fretin üstü ile telin alt tarafi sanırsam 1mm ye yakın.

çok yüksek, ayar yaparken bir anda truss rod a abanma,
azar azar çevirip bekle bir yarım saat. ağaç anca kendine gelir.
Nişan alır gibi baktım. Daha sıkacağız anlaşılan. Acaba daha ince bir tel mi alsam? Akort burgularının olduğu yer üste gibi neyse yarın deneyip sonuçlarını atarım. İlgin için teşekkürler. :)

Benim 0.12 teller koptu. Kopmasıda iyi oldu gibi, gittim 0.11 light tel taktım. Telin altı ile fret arasıdaki boşluk birkaç a4 kağıdı kalınlığında.

Geri