Jackson manyetik değişimi

2 yıl once aldığım düşük seviye jackson ıma dimarzio pasif manyetik takmak istiyorum. Fakat forumdaki eski yazılara baktığımda sunta gitara iyi manyetik takılmaz diye bir yargı gözüme çarpıyor
Şimdilik yeni gitar almayı düsünmüyorum önümüzdeki bir kaç yılda bu şekilde olacak sanırım. Bidahakine alınca. Kaliteli birşey almak istiyorum. Şuanlık bu jackson beni çok iyi taşıyor manyetikleri de hoşuma gidiyor aslında ama ne bileyim yeni arayışlar heralde. Manyetik değişimi yaparsam gitarda iyi bir değisiklik olur diye düşünüyorum. Bu konuda fikirleriniz neler ve ne önerirsiniz

Gitar dışında kullandığın amfi, pedal vb. ekipman nedir? Bence oradan başlamak lazım, düşük bütçeli bir setupla takacağın manyetiğin farkınıda anlayamazsın zaten en fazla plasebo etkisi olur. Manyetiğe yatıracağın parayı kenara koyup elindekileri satıp yeni bir amfi vb. arayışına girebilirsin.

Hadi dedik ekipmanlar on nömero ama gitardan memnun değilsin yine elinde ki gitarı satıp manyetik parasınıda üzerine ekleyip istediğin sounda sahip gitarı alabilirsin. Böylece hem daha iyi bir klavye-sap çalım konforu hemde ses olarak tatmin olursun.

Ha elinde olan her şeyden memnunsan sadece gitar tonun yetersiz geliyorsa o zaman manyetik modifiyesi olabilir, stok manyetikleri kenara koyarsın satacağın zaman onu takıp satarsın. Ama durduk yerde arayışa girdiysen, illa bir şey alacaksan en iyi tercih ilk ikisi.

Suntaya manyetik takılmaz diyen adama o gitarı birde yanına bir kaç gitar daha alıp aynı amfi, aynı manyetik blind test yapalım bakalım ne olacak? Bir ara ahkam kesip duruyorlardı başlıklarda, yine bir kaç sene önce SX mod furyasının başlamasıyla biraz bu ön yargı kırıldı ama hala rüzgarı esiyor.

Elbette her parça ve ekipmanı aynı tuttuğumuzda gitarları karşılaştırırken farklar hissedilecektir mesela birbirine yakın olmayan(maun-maple) iki ağaç arasında ki fark gibi. Atıp tutmak kolay ama gelipte o gitarları dinlediği zaman "abi bu hint sediri tonu, buda agathis gövdeye sahip olmalı" diyecek adam tanımıyorum ben.

Gitar dışında kullandığın amfi, pedal vb. ekipman nedir? Bence oradan başlamak lazım, düşük bütçeli bir setupla takacağın manyetiğin farkınıda anlayamazsın zaten en fazla plasebo etkisi olur. Manyetiğe yatıracağın parayı kenara koyup elindekileri satıp yeni bir amfi vb. arayışına girebilirsin.

Hadi dedik ekipmanlar on nömero ama gitardan memnun değilsin yine elinde ki gitarı satıp manyetik parasınıda üzerine ekleyip istediğin sounda sahip gitarı alabilirsin. Böylece hem daha iyi bir klavye-sap çalım konforu hemde ses olarak tatmin olursun.

Ha elinde olan her şeyden memnunsan sadece gitar tonun yetersiz geliyorsa o zaman manyetik modifiyesi olabilir, stok manyetikleri kenara koyarsın satacağın zaman onu takıp satarsın. Ama durduk yerde arayışa girdiysen, illa bir şey alacaksan en iyi tercih ilk ikisi.

Suntaya manyetik takılmaz diyen adama o gitarı birde yanına bir kaç gitar daha alıp aynı amfi, aynı manyetik blind test yapalım bakalım ne olacak? Bir ara ahkam kesip duruyorlardı başlıklarda, yine bir kaç sene önce SX mod furyasının başlamasıyla biraz bu ön yargı kırıldı ama hala rüzgarı esiyor.

Elbette her parça ve ekipmanı aynı tuttuğumuzda gitarları karşılaştırırken farklar hissedilecektir mesela birbirine yakın olmayan(maun-maple) iki ağaç arasında ki fark gibi. Atıp tutmak kolay ama gelipte o gitarları dinlediği zaman "abi bu hint sediri tonu, buda agathis gövdeye sahip olmalı" diyecek adam tanımıyorum ben.

Dediklerinde haklısın ben de eklemiş olayım eğerki illa sert yapıcam diyorsan emg hz veya emg aktif kullanabilirsin, ancak şöyleki ağacın kaliteli ise pasif kullan ama diyorsan zaten agathis yok sunta ot b*k falan o zaman aktif kullanman güzel olur çünkü aktif manyetik gücünü gitardan ağaçtan değilde taktığımız o duracell baba'dan alıyor

Dediklerinde haklısın ben de eklemiş olayım eğerki illa sert yapıcam diyorsan emg hz veya emg aktif kullanabilirsin, ancak şöyleki ağacın kaliteli ise pasif kullan ama diyorsan zaten agathis yok sunta ot b*k falan o zaman aktif kullanman güzel olur çünkü aktif manyetik gücünü gitardan ağaçtan değilde taktığımız o duracell baba'dan alıyor

Steve Lukather, Reb Beach, David Gilmour falan da hep yanlış yapıyor zaten. Squier'e Ibanez Gio'ya EMG takmak dururken gidip BFR Music Man'e, Koa Suhr'a, Fender'e EMG takıyorlar, kafa yok ki adamlarda işte...

Bas gitar dünyasından hiç bahsetmiyorum bile, Fender, Alembic, Fodera, MTD falan zaten hiç anlamıyor bu işten. Adam Ash'e de Alder'a da aynı aktif manyetiği ve preampı takıyor ama nedense geceyle gündüz kadar farklı ses çıkıyor.

Daha iki ay önce hangisi Neck, hangisi Bridge diye soran adam gelmiş şimdi manyetikler hakkında yalan yanlış ahkam kesiyor.

Victor Wooten'a gidip desene 'Babuş senin bu tonun membaa Duracell, ağaçla mağaçla gitarla alakası yok aslında biliyon mu' diye.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Hocam şimdi benim gitar jackson js11 dinky 2. Amfi de bluesman denen piyasada pek ismi duyulmamış 300 400 liralik birsey ekipman olarak ekstra kullandığım bir şey yok ne pedal ne prosesör ... Gitar ve amfiyi 2 yıl önce aldım . Tabi bunları bide peder bey aldı yani kenarda dursunlar istiyorum anı hatıra hesabı. Bide klavyesi felan acayip hosuma gidiyo yani satmayı pek düşünmüyorum o yüzden.öğrenciyim şuan alsamda kendi biriktirdiklerimle birsey almak durumundayın oda olsa olsa 2. Elden yine. 1000 1200 liralik bişey alıcam oda pek mantıklı gelmiyor o bakımdan gitarı yükseltmek istiyorum. He. Tabi siz benden çok daha kıdemlisiniz eğer mantıklı olan bu derseniz veya farklı bir yol gösterirseniz
rotayı oray çevirebilirim

O paraya suanda bir amfi daha mantikli.İd serisi thr serisi yada mumkunse katana50 gibi model size daha iyi sonuc verecektir.Oncelik herzaman amfide olmali diye dusunuyorum ben.Amfi cok kotu degilse onune prosesor yada pedal da alabilirsiniz.

2 yıl once aldığım düşük seviye jackson ıma dimarzio pasif manyetik takmak istiyorum. Fakat forumdaki eski yazılara baktığımda sunta gitara iyi manyetik takılmaz diye bir yargı gözüme çarpıyor
Şimdilik yeni gitar almayı düsünmüyorum önümüzdeki bir kaç yılda bu şekilde olacak sanırım. Bidahakine alınca. Kaliteli birşey almak istiyorum. Şuanlık bu jackson beni çok iyi taşıyor manyetikleri de hoşuma gidiyor aslında ama ne bileyim yeni arayışlar heralde. Manyetik değişimi yaparsam gitarda iyi bir değisiklik olur diye düşünüyorum. Bu konuda fikirleriniz neler ve ne önerirsiniz

iyi bi mikrofon sizi daha iyi bi şarkıcı yapabilirmi ? olsa olsa iyi bi sesiniz varsa onu net bi şekilde ortaya çıkmasını sağlar diye düşünüyorm.

Steve Lukather, Reb Beach, David Gilmour falan da hep yanlış yapıyor zaten. Squier'e Ibanez Gio'ya EMG takmak dururken gidip BFR Music Man'e, Koa Suhr'a, Fender'e EMG takıyorlar, kafa yok ki adamlarda işte...

sakın o adamlar buzdolabı büyüklüğündeki rack sistemleri , dolayısıylada upuzun sinyal yolu kullandıkları için vintage fender stratlarının 5,5klık singlelarında üretilen milivoltluk sinyal zebil olmasın diye düşük empedanslı manyetik kullanıyor olmasınlar?

sakın o adamlar buzdolabı büyüklüğündeki rack sistemleri , dolayısıylada upuzun sinyal yolu kullandıkları için vintage fender stratlarının 5,5klık singlelarında üretilen milivoltluk sinyal zebil olmasın diye düşük empedanslı manyetik kullanıyor olmasınlar?

Yazdığın şeyin konuyla ne alakası var? Ağaçtan bahsediyor adam burada, EMG taktıktan sonra önemi yok diye zırvalıyor, ben de diyorum ki o işler öyle değil, karşı örnek olarak da bu isimlerden bahsediyorum. Sen diyorsun ki empedans falan filan. Konumuz adamların EMG kullanma sebebi değil.

Son düzenleme:
Şunu anlamadığınız da aşikar diyelim ki ünlü bir grubun gitaristisiniz, bide bu işin biliyorsunuz ki marketing olayı aynı ses veren squier la mı çıkarsınız yoksa adınıza yapılmış signature bir Fenderlemi?
Mevzu burada büyük gitaristlerin çalmış olduğu yada kullanmış olduğu ekipman yada sistem değil. Senin gitara ayıracak bütçen 10000-Tl ise gidip Squier yada Sx alıp modlamak olmaz diye düşünüyorum yada bir sözleşme imzalayıp sana sponsor olan gitar yada ekipman markasından başka bir ürün kullanmazsın diye düşünüyorum.Her şeyi geçtim bir modlanmış Squierin Fender gibi yada hiç modlanmamış iki üst düzey ve başlangıç gitarının çıkardığı sesi blind teste anlayabilecek çok fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca şuda garipki tonlarca para verip alınan enstrümanlarının sırf bu Fender diye iyi tınladığını düşünmek büyük bir saçmalık.

Andy James neden ESP değil de LTD ile çalıyor? Zakk Wylde aynı şekilde neden Gibson'u dururken Epiphone ile Farewell Ballad çalıyor? Vai'nin LACS'ları dururken neden Premium Ibanez'le sahne alıyor? Paul Gilbert RG7421'le Let the Computer Decide'ı kaydederken ve çalarken signature serisi gitarı yok muydu? Tonlarca benzer örnek var. Demek ki marketing olayının bir de bu yönü varmış, o yüzden geçiniz.

EMG Gary Moore'a ya da Mark Knopfler'a sponsor oldu mu hiç mesela? Her şey sponsorluk ekseninde mi dönüyor?

Abilerim konu cok farklı yerlere gitti yinede guzel birseyler öğrenmeye çalıştım. Şimdi bana bir tavsiye verebilirseniz cok. Müteşekkir olurum kendinizi benim yerime koyun tercihiniz ne olurdu. Yeni ve kaliteli bir gitarmı yoksa ekipman güncellemek mi eğer ekipman güncellemek ise hangisi mantetiklermi pedal mı amfi mi. Allah için bana bir yardımcı olun :)

@RedTheLightning Jackson JS11'ler kötü gitarlar değil. Evet Jackson'ın şu an için ürettiği en alt seviye gitarlar, ancak birçok farklı sene içinde farklı gitarları deneme şansım oldu bu seriden, teknik anlamda sıkıntısı olmadığı gibi ağacı da sunta değil. Güçlü bir amfiye girdiğimde kütür kütür ton da veriyor ancak bahsettiğim *güçlü amfi* 20 - 25K bandında bir kafa + kabin.

Gitar üzerinde modifikasyona gitmek çok ciddi bir katkı sağlayamayacaktır bence, bu motoru en fazla 80i gören arabaya 340'a bile dayanabilen lastik takmak gibi bir durum olur. Ancak belki tonal anlamda biraz daha etkili olacak bir prosesör veya ses kartı + hoparlör/monitör ve dijital yazılımlarla istenen tona daha rahat ulaşılabilir.

@RedTheLightning Jackson JS11'ler kötü gitarlar değil. Evet Jackson'ın şu an için ürettiği en alt seviye gitarlar, ancak birçok farklı sene içinde farklı gitarları deneme şansım oldu bu seriden, teknik anlamda sıkıntısı olmadığı gibi ağacı da sunta değil. Güçlü bir amfiye girdiğimde kütür kütür ton da veriyor ancak bahsettiğim *güçlü amfi* 20 - 25K bandında bir kafa + kabin.

Gitar üzerinde modifikasyona gitmek çok ciddi bir katkı sağlayamayacaktır bence, bu motoru en fazla 80i gören arabaya 340'a bile dayanabilen lastik takmak gibi bir durum olur. Ancak belki tonal anlamda biraz daha etkili olacak bir prosesör veya ses kartı + hoparlör/monitör ve dijital yazılımlarla istenen tona daha rahat ulaşılabilir.

Yorumunuz icin çok teşekkür ederim göz önünde bulunduracağım

Kesinlikle prosesor öneririm. Düşük bütçe ile yapılacak en iyi şeydir prosesor almak. Ev de bayağı keyif alarak takılabilirsin. Line6 xt live filan alabilirsin mesala manyetik parasina. Ayrıca online desteği de güzel bir sürü güzel tona tek bir tık ile ulaşabilirsin.

Kesinlikle prosesor öneririm. Düşük bütçe ile yapılacak en iyi şeydir prosesor almak. Ev de bayağı keyif alarak takılabilirsin. Line6 xt live filan alabilirsin mesala manyetik parasina. Ayrıca online desteği de güzel bir sürü güzel tona tek bir tık ile ulaşabilirsin.
Hocam size zahmet bana şu prosesörun olayını açıklayabilirmisiniz. Amfiden ne farkı var pek anlayabilmis degilim

Geri