manyetik önerisi (blues-rock)

öncelikle merhaba.squier tele kullanıyorum ve paso modern blues (srv-kings-hendrix-clapton) gibilerinden esinlenerek doğaçlıyorum.amfi olarak marshall dsl 1 kullanıyorum .neck manyetiğinden gayet memnunum fakat bridge i değiştirmeyi düşünüyorum.ne önerirsiniz

• Konu Sahibi Konu Sahibi
şimdi ton olarak en beğendiğim isim srv.stratında texas special manyetikler var fakat telecaster da aynı veye yakın bir sound alabilir miyim acaba?

Çaldıklarınızın hiç biri Tele Kullanmıyor :) Belki önce oradan başlamalısınız.
tabi ki gitar kasası ağacı vs de önemli ama manyetikler kadar büyük etkilerinin olmadığını düşünüyorum.çünkü thinline bi telecastera takılan humbuckerlarla heavy metal soundu alındığına şahitlik etmişitim.thinline telecaster semi hollow body bir gitar.yani manyetik değişiminin yeterli olacağını düşünüyorum:)

tabi ki gitar kasası ağacı vs de önemli ama manyetikler kadar büyük etkilerinin olmadığını düşünüyorum.çünkü thinline bi telecastera takılan humbuckerlarla heavy metal soundu alındığına şahitlik etmişitim.thinline telecaster semi hollow body bir gitar.yani manyetik değişiminin yeterli olacağını düşünüyorum:)

Yanılıyorsunuz. Skalasından tutun ağacına kadar pek çok faktör var. Mesela Semi Hollow bir gitarla Full Hollow aynı tınlaması mümkün değil. Köprünün ağaç ya da metal olması bile artikülasyonu etkiliyor. Mesela Arctop gitarlarda TOM bridge veya askı pininin oradan gövdeye bağlanan metal köprü tipleri süs olsun diye değil. Strat'ın 2 ve 4. pozisyonları ki SRV, Hendrix, John Mayer sıkça kullanıyor. Kendine has bir ton. Tele ile alamayacağınız bir ton. Tele'nin de özellikle köprü manyetiği kendine has. Amfi vs işine girmiyorum bile. Velhasıl sadece bir köprü manyetiğini değiştirerek istediğiniz şeye ulaşmanız mümkün değil.

haklı olabilirsiniz fakat gitarımı değiştirmek gibi bir düşüncem yok şu anlık.bridge manyetiğinde gereksiz sivri bir ses alıyorum.tone u kısınca da istemediğim bir ses geliyor.bundan dolayı köprü manyetiğini değiştirmek istiyorum

Geri