Bağlantı Şeması (Wiring Diagram)

Merhaba arkadaşlar. Gitarın potanslarını ve kapasitörlerini değiştirmeyi düşünüyorum. Hazır bunu yapmışken de değişik bir şeyler ekleyeyim dedim. Gitar Schecter C-1 Custom, 3 potans yeri mevcut. Ben de şöyle bir şema buldum ama hangi durumda hangi manyetik nasıl çalışacak onu pek anlayamadım. Mesela;
  1. Köprü ton potansındaki phase'i aktif edersek ve sadece sap manyetiği seçili ise, bu sap manyetiğini de etkileyecek midir?
  2. Aynı durum sap ton potansındaki seri/paralel için de geçerli, aktif edersek ve sadece köprü manyetiği seçili ise etkileniyor mu?
  3. Coil split aktif ise phase ve seri/paralel durumu tüm manyetik pozisyonları için nasıl oluyor?
Ve bunun gibi sorular...

Ayrıca mini switch ekleme konusuna da soğuk değilim, şöyle yap daha güzel olur diyen varsa seve seve dinlerim.

İyi forumlar.

Dosyalar

• 2H_3G_1VppSPL_2TppSPppPH.jpg
    2H_3G_1VppSPL_2TppSPppPH.jpg
    103.9 KB · Gösterim: 1,175
Selam ben de komple tüm volume pot ne varsa değiştirmeye giriştim.Dün bir 500K volume potansi aldım fakat 5 yollu switch de bozuk olduğundan mıdır nedir, halen çözemediğim iğrenç sesler geliyor ve yeni bir switch alıp sonuçları aktaracağım gitar ibanez rg 370 dx acaba jack girişini mi yanlış yere lehimledim diye düşünüyordum fakat ne yaparsam yapayım sonuç yok tek çare kaldı yeni switch veya başka bir manyetik ile denemek yapacak bir şey yok gibi görünüyor bilen varsa nedenini bilgilendirirse çok iyi olur. Ayrıca switch kullanmadan tek bir manyetik kullanmak için ( geçici süreliğine) kullanıla bilir mi? Olursa renkli kablolar yani switch e gelen 2 kablo volume'un neresine lehimlemek gerekir ? Teşekkürler
esenlikler dilerim
Şöyle bir kaynak buldum deneyeceğim bakalım

Son düzenleme:
Selam ben de komple tüm volume pot ne varsa değiştirmeye giriştim.Dün bir 500K volume potansi aldım fakat 5 yollu switch de bozuk olduğundan mıdır nedir, halen çözemediğim iğrenç sesler geliyor ve yeni bir switch alıp sonuçları aktaracağım gitar ibanez rg 370 dx acaba jack girişini mi yanlış yere lehimledim diye düşünüyordum fakat ne yaparsam yapayım sonuç yok tek çare kaldı yeni switch veya başka bir manyetik ile denemek yapacak bir şey yok gibi görünüyor bilen varsa nedenini bilgilendirirse çok iyi olur. Ayrıca switch kullanmadan tek bir manyetik kullanmak için ( geçici süreliğine) kullanıla bilir mi? Olursa renkli kablolar yani switch e gelen 2 kablo volume'un neresine lehimlemek gerekir ? Teşekkürler
esenlikler dilerim

esenlikler dilerim

Sonunda sorunu çözdüm. 5 yollu switch bozukmuş, aynen videodaki gibi switch kullanmadan yaptım oldu.

Son düzenleme:
Benim sorduğum soruların cevaplarını bilen yok mudur?
Merhaba,
Sizin sorunuzun yanıtı maalesef bende değil fakat internette bolca yazılı ve görsel kaynak mevcut, eminim ki o mecrada da bakmışsınızdır. Belki bir lutiyere sormanız daha mantıklı olur, tabii bilgilerini paylaşırlar mı onu da bilemem.
En son deneyebileceğiniz yol kara düzen şehinleyip sökmek tekrar denemek.
Ne yazık ki ajlıma gelen çözüme yönelik opsiyonlar bunlar.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Sizin sorunuzun yanıtı maalesef bende değil fakat internette bolca yazılı ve görsel kaynak mevcut, eminim ki o mecrada da bakmışsınızdır. Belki bir lutiyere sormanız daha mantıklı olur, tabii bilgilerini paylaşırlar mı onu da bilemem.
Esenlikler dilerim.
Kesinlikle katılıyorum ben de bir haftadan beri sürekli denemeler yaparak amacıma ulaştım fakat lehim teli bitti 😀 tek çare bu mecburen sök tak yaparak tek tek denemek lazım telleri takmaya hiç gerek yok zaten manyetigin çalışıp çalışmadığını üzerindeki mıknatıslara tornavida değdirip o şekil anlaşılıyor belki benden daha iyi biliyorsunuzdur yine de yazmak istedim umarım herkes kendi istediği şekilde bağlantıyı çözer amacına ulaşır temennim bu yönde iyi çalışmalar dilerim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba,
Esenlikler dilerim.
Evet youtube ve yabancı forumları gezdim baya ama çok fazla anlayamadım. Anlaşılan dediğiniz gibi yapboz ile bir şeyleri bulmam gerekecek. Severim gerçi uğraşmayı. :) Teşekkürler.

Merhaba, ne demek, kolay gelsin.
Bu arada aklıma geldi, geçenlerde bir gorum kuşlanıcısı treble bleed için dirençli bağlantı şeması ve buna ilişkin bir makale yazıp paylaşmıştı.
Öyle bir şey de eklemek isterseniz bağlantılarınıza forumdaki arama motorunu kullanarak ulaşabilirsiniz sanırım.
Esenlikler dilerim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladığım kadarıyla bu şemada topraklama eksik yapılmış. Çektiğim mavi çizgiler döngüyü tamamlıyor mu? Yoksa ben tamamen başka denizlere mi yelken açtım? :)

Dosyalar

• 2H_3G_1VppSPL_2TppSPppPH (1).jpg
    2H_3G_1VppSPL_2TppSPppPH (1).jpg
    125.4 KB · Gösterim: 3,639
Geri