Boş G telinde rahatsız edici cızırtı

Telleri değişeli bir iki gün oluyor. G telinde rahatsız edici derecede bir cızırtı var perdeleri kontrol ettim herhangi biri temas etmiyor köprünün yüksekliğini de kontrol ettim bir türlü sıkıntıyı bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

Gitar cort x2
Tel Ernie ball regular slinky

Telleri değişeli bir iki gün oluyor. G telinde rahatsız edici derecede bir cızırtı var perdeleri kontrol ettim herhangi biri temas etmiyor köprünün yüksekliğini de kontrol ettim bir türlü sıkıntıyı bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

Gitar cort x2
Tel Ernie ball regular slinky
Bende aynı sıkıntıyı yaşamıştım
1- Nut'da telin geçtiği yerde herhangibir pürüz vs varsa olabilir.
2- Köprüde G telinin geçtiği saddle üzerindeki alyanların yüksekliği eşitmi eğer telleri biraz gevşetip elinle hafif sağa sola sallattırırsan anlarsın (masa yada sandalyenin bir ayağı daha kısa olduğu zaman sallanırya öyle bir sallantı)
3- Ya da fretler de bir sorun olabilir
Bunlara bakmadan önce sap ayarının düzgün olduğuna emin ol.
Benim problemim 2 maddeden kaynaklanıyordu umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende aynı sıkıntıyı yaşamıştım
1- Nut'da telin geçtiği yerde herhangibir pürüz vs varsa olabilir.
2- Köprüde G telinin geçtiği saddle üzerindeki alyanların yüksekliği eşitmi eğer telleri biraz gevşetip elinle hafif sağa sola sallattırırsan anlarsın (masa yada sandalyenin bir ayağı daha kısa olduğu zaman sallanırya öyle bir sallantı)
3- Ya da fretler de bir sorun olabilir
Bunlara bakmadan önce sap ayarının düzgün olduğuna emin ol.
Benim problemim 2 maddeden kaynaklanıyordu umarım yardımcı olabilmişimdir.
Öncelikle teşekkürler saddle'ı kontrol ettim bir sallanma yok. Nut da bir problem varsa nasıl çözülür? Değiştirmek mi gerekir yoksa başka bir çözüm var mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gözle görülür bir şey varsa o pürüz gibi şeyi çok hafif zımparalayabilirsin tabi nuttaki tüm yuvalara bakda öyle kıyas et pürüz varmı yokmu
Evet sanırım pürüz var
DSC_0025.JPG
DSC_0028.JPG

Bence sorun ust esikteki sol telinin gectigi yuvadaki puruzde. Bu yuvanin klavye tarafindan kafa tarafina dogru cok az bir egimi vardir, bu egimi bozmadan yuvanin taban seviyesini da (luzum gormedikce) cok asagi indirmeden taban ve yanlarini ince bir zimparayla cok az zimparalayip duzgunlestir. Sonra da oyugun taban kismina yumusak bir kursun kalemle ciz biraz; bu kayganlasmasini saglayacak. Bu sekilde sorunun cozulecegini dusunuyorum.

Telin kafaya giderken nut'dan ciktigi yerde yuva duzgun degil; bir de yuvanin tabani da duzgun degil. Gordugum kadariyla re telinin yuvasinda telin ciktigi noktada problem yok. Zimparalararken re telinin yuvasina bakabilirsin.

Geri