Nasıl bir hoparlör speaker almalıyım?

Evde DAW programı ve VST ler kullanarak çalıyor ve kayıt yapıyorum. Logitech Z-523 40W Rms 2+1 ses sistemi var. Gelen ses kötü. Distortion kullanarak çalıyorum. İyi kalitede ses almak için nasıl bir hoparlör speaker almalıyım?

Şunu da ayrıca merak ediyorum: Normalde MP3 den bilgisayardan dinlediğim distortionlı şarkılar bu 2+1 den yüksek kalitede geliyorken benim gitarın sesi neden kötü geliyor? (Kullandığım SES kartı+ VST ile Pioneer DJ kulaklıktan çok iyi ses alıyorum)

Hoparlör/speaker size daha iyi ses /sound vermez.
Sizin duymak ve sonuca ulaşmak istediğiniz mevzu bununla ilgili değil. kullandığınız VST den verim alamıyorsunuz. Bunun da çeşitli nedenleri olabilir.
PC/VST kaynaklı olanlar: Hatalı ayar, hatalı setup dizilimi vb...
Kişisel olanlar: Gitar tecrübeniz / ekipman tecrübeniz vb...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle teşekkürler. Şöyle bir ekleme yapayım: Kulaklıkla çok kaliteli sonuçlar alıyorum. (Pioneer DJ kulaklık kullanıyorum. Şu: Pıoneer Hdj-700-k Profesyonel Dj Kulaklık - n11.com ) Ancak hopölörlerde aynı kaliteyi alamıyorum. Bu sebeple bahsettiğiniz durumlardan başka bir sebep olmalı diye düşünüyorum. Bir amfi yeteneğinde sonuç alamayabilirim ama kulaklıktan aldığıma yakın bişey bekliyorum sadece.

Amfi ayarında bir sound için 10"-12" civarı bir speaker edinmeniz gerekir. Aktif FRFR stage monitör olabilir.
4"-5" Speaker ya da referans monitörlerinden fizik kurallarını alt üst etmelerini beklemeyin, öyle bir şey mümkün değil.

sayın @Single_FACTOR dediklerine katılarak biraz ekleme yapayım.

Sanıyorum mastering aşamasında takılıyorsunuz. Kullandığınız daw'a göre bu şekilde aratırsanız çözüm bulabilirsiniz. Mastering için hazır presetler bile işinizi görebilir.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. BIAS FX kullanıyorum iphone kulaklığı ile ses ve ton muhteşem fakat telefonun hoparlöründen dinleyince çok kötü. Bu durumda normal bi speaker alsam, telefonun hoparlöründen çıkan ses gibi duyacağım doğru mudur ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sayın @Single_FACTOR dediklerine katılarak biraz ekleme yapayım.

Sanıyorum mastering aşamasında takılıyorsunuz. Kullandığınız daw'a göre bu şekilde aratırsanız çözüm bulabilirsiniz. Mastering için hazır presetler bile işinizi görebilir.
Evet, mastering konusunda bu anlanmda sorun yaşıyorum.
1. Benin mastering yaptığım şarkıyı başka bir yerde dilediğim,z zaman çok farklı geliyor
2. Mastering de işi kolaylaştıran presetler olduğunu bilmiyordum. Hemen araştıracağım.

@yigitus
harici Speaker/kabin/amfi kullandığınızda, kalitesi ve bükyüklüğü orantısında ses alırsınız.
Teşekkürler verdiğin bilgiler için. Ama hala tam olarak aydınlanamadım :) Hem kalitelis ses almak istiyorum hem de aldığım/kullanıdığım bu monitörle mastewring yaptığımda bu başka yerlerde de aynı duyulasun istiyorum. Bende mükemmel başkasında kötü gelmesin yani. BU anlamda bu amaç doğrultusunda yapılmış ürünler var mı? Link felan verirseniz incelerim.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. BIAS FX kullanıyorum iphone kulaklığı ile ses ve ton muhteşem fakat telefonun hoparlöründen dinleyince çok kötü. Bu durumda normal bi speaker alsam, telefonun hoparlöründen çıkan ses gibi duyacağım doğru mudur ?
Logitech Z-523 40W Rms 2+1 ses sistemi normal kullanımda fena değil ama DAW sisteminde performansı kötü. Single_FACTOR un dediği gibi 12 imçlik hopörlere bakacağım biraz.
Anlamadığım şu: Kullandığım kulaklık amfi kalitesinden daha iyi sonuç veriyor. Amfi kalitesinde sonuç almak için 12 inçlik speaker gerekiyorsa ve kullandığım kulaklığında bu inçte olmadığını dikkate aldığımızda o zaman nasıl oluyor bu kulaklık bu kadar performans gösteriyor?

Logitech Z-523 40W Rms 2+1 ses sistemi normal kullanımda fena değil ama DAW sisteminde performansı kötü. Single_FACTOR un dediği gibi 12 imçlik hopörlere bakacağım biraz.
Anlamadığım şu: Kullandığım kulaklık amfi kalitesinden daha iyi sonuç veriyor. Amfi kalitesinde sonuç almak için 12 inçlik speaker gerekiyorsa ve kullandığım kulaklığında bu inçte olmadığını dikkate aldığımızda o zaman nasıl oluyor bu kulaklık bu kadar performans gösteriyor?
o işte benim kafamı kurcalayan olay da :) Kulaklıktan çok güzel ama dışarı çıkınca kötü. Referans hoparlör en yakın sonucu verir diye düşünüyorum ben.

o işte benim kafamı kurcalayan olay da :) Kulaklıktan çok güzel ama dışarı çıkınca kötü. Referans hoparlör en yakın sonucu verir diye düşünüyorum ben.
Referans MOnitörleri gitar çalmak için uygun ekipmanlar değildir. Bir çok kunuda bu mesele tartışıldı. Ref mönitörlerinin sesi güzelleştirmek, kaliteli vermek gibi bir fonksiyonu yoktur, mesela flat EQ sebebiyle müzik dinlemek için dahi kullanılmazlar.
2+1 gibi bir sisteme göre tabiki fark yaratır. Ancak amacınız gitar çalmaksa; daha ekonomik çözümlerle daha iyi performans elde edebilecekken, çok daha fazla ödeyip, gereksiz bir masrafla daha düşük performans alırsınız.

Geri