Eastman Guitars

Çinde custom shop olarak üretiliyor bu gitarlar. Japon kopyalara aşinayız, belli kabul de görduler ancak çin'den ilk defa denk geldim, tonlar taş gibi, baya farklı modeller var ancak ilgimi en çok les pauller çekti. Fiyatlar çok ucuz değil. Kenarda kalsın ve de yorumlar yapılsın diye açalim başlığını

1970'lerde "Japon malı tapon malı"ydı da ondan Japon kopyalara aşinayız. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, eskinin "15 sene önceki Made in China"sıydı.

2000'lerde başlayan ve beceriksizlik olduğu sanılan fakat seçim olan, düşük kalite mal satarak sürümden kazanmanın meyvelerinin yenmeye başlanacağı yıllardayız. Elektronik üretimi artık Çin'de, hatta Çin markalarını koşa koşa alıyoruz.

Teker teker sayamayacağım, Çin firmalarının hikayelerine bakın. 10 sene önceki durumlarına ve şimdiki hallerini inceleyin. Artık diğer sektörlerde Çin'in geleceğini tahmin edememek mümkün değil.
Adamlar çok düşük maaş alıyorlar derken asgari ücretleri bizi geçti, asıl "hedef 20**" budur.

Üst seviye gitarların gerçekten kazandırdığını düşünüp bu işlere girişecek birileri 1.4 milyar insan arasından illa ki çıkacaktı. Diğer sektörlerde yaptıklarına bakıldığında zaten "gitar da ne ki?".

Hala ucuzken marka olmuş Çin gitarlarını dizin, 10 sene sonra "hem de made in China" diye satarsınız :)

1970'lerde "Japon malı tapon malı"ydı da ondan Japon kopyalara aşinayız. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, eskinin "15 sene önceki Made in China"sıydı.

2000'lerde başlayan ve beceriksizlik olduğu sanılan fakat seçim olan, düşük kalite mal satarak sürümden kazanmanın meyvelerinin yenmeye başlanacağı yıllardayız. Elektronik üretimi artık Çin'de, hatta Çin markalarını koşa koşa alıyoruz.

Teker teker sayamayacağım, Çin firmalarının hikayelerine bakın. 10 sene önceki durumlarına ve şimdiki hallerini inceleyin. Artık diğer sektörlerde Çin'in geleceğini tahmin edememek mümkün değil.
Adamlar çok düşük maaş alıyorlar derken asgari ücretleri bizi geçti, asıl "hedef 20**" budur.

Üst seviye gitarların gerçekten kazandırdığını düşünüp bu işlere girişecek birileri 1.4 milyar insan arasından illa ki çıkacaktı. Diğer sektörlerde yaptıklarına bakıldığında zaten "gitar da ne ki?".

Hala ucuzken marka olmuş Çin gitarlarını dizin, 10 sene sonra "hem de made in China" diye satarsınız :)

Çok doğru %100 katılıyorum. Adamlar aldı başını gidiyor bende de çok uzun zaman önce “çin malı” ön yargısı kırılmış durumda. Sadece üst değil orta-alt segmentler bile önce fiyatıyla sonra kalitesiyle öne çıkıyor. Çok değil 5-10 seneye bayrağı çekecekler...

Sırf amerikan diye alt-orta seri gitarların ikinci ellerine 8-9 hatta 10 bin sayanlar çok karlı olduğunu düşünüyorsa onlara lafım yok :)

Haa o firmalarında stoktan satışları neredeyse yarı yarıya azalmış durumda öyle Türk esnafı gibi çok paraya az köfte satayım diyip hiç bir yenilik getirmezlerse bir zaman sonra işçiliği ve malzemesi çok ucuz olduğu için elin asyalısı bayrağını diker.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çin ön yargısı vs. bunları aşmak lazım. Adamlar birçok şeyi istedikleri kalitede yapabiliyorlar. Bu bir gerçek. Ham madde erişim konusunda da sıkıntıları olmadığı kesin. Yakın zamanda birkac Avrupa ziyaretim olacak. Fırsat bulur isem karşılaştırmali bir şekilde deneyip yine görüş bildiririm.

Neyse, bırakalım gitarlar kendisini anlatsın.

Hollanda'da deneme şansım oldu bu gitarlardan 2-3 tane. Şansıma ayarları iyi durumda değildi ve aksiyon yüksekti hepsinde de.. Dolayısı ile tam efektif bir deneme oldu diyemeyeceğim ancak genel intiba olarak iyi yapılmış enstrümanlar. Yani Gibsonlar ile kafa kafaya vurmak kesinlikle abes bir yaklaşım değil. Zaten firma da iddialı anladığım kadarı ile. Ağırlık olarak 3 - 3.5 kg bandında aletler. Hafifler yani... Sanırım tamamen el yapımı oldukları için, gitarlar arası tutarlılıkta da biraz şaşma var idi bence, yani birindeki işçilik diğerine %100 match değil, bu da zaten normal bir şey. Sadece deneyip görerek almak daha iyi olur sonucunu veriyor. Üzerindeki boyanın hissiyatı bana farklı geldi ama aşılamayacak bir şey değil, ne nitro saplar gibi yapışkan, ne de satin ya da unfinished saplar kadar kaygan ve rahat. Sap profili olarak 50 ler gibi rounded değildi bence, bana bir tık daha omuzlu geldi saplar, ve de daha ince, sevdim de , nefret ettim de diyemem. Kişisel bir şey ama bu, Ritchie Kotzen telede rahat edebilen biriyim ben mesela, çoğu insan fazla kalın bulur vs.

Gelelim ton meselesine, ton olarak orada baya Gibson ile kafa kafaya vurarak denedik, iddia edildiği gibi les paul sularında ve hatta çok yakın ama tam olarak orada değil, genel olarak bir tık daha parlak ve de belki biraz daha rafine bir ses. Sustain vs olarak kötü değil, ama off bu ne de değil.

Sonuç olarak şahsi kanaatim LP istiyorsam ve de aynı parayı verecek isem, biraz arayıp tarayıp düzgün bir Standart ya da o seviye bir seriyi tercih ederim ben şahsen. Ancak 3 de iki ya da yarı fiyatına atıyorum birine 2K buna 1.2K gibi bir durumda kesinlikle değerlendirilebilecek gitarlar...

Geri