Emo Nedir?

Tarzlar zevktir. Sosyal ilişkileri etkilemez.

Bu durumda rock müziğin içindeki saç uzatmak ve küpe takmak da zevktir. Bizim kültürümüzde neyin var olup olmadığı kimseyi ilgilendirmez. İnsanlık ortak mirasıyla vardır, kendi özel kültürüyle değil. Nasıl bizim kültürümüz başkalarını etkiliyorsa, başka kültürler de bizi etkiler.

Halkımız içinde nasıl doğu kültürlerine yönelenler ve hatta uzak doğuyu seçenler varsa, batıyı seçenler de olabilir.

Batı Kültürü, mimarisiyle, edebiyatıyla, müziğiyle, resmiyle benim için doğu kültüründen çok çok daha fazla güzeldir. İçinde yaşadığım kültür de Türk kültürü değil, Arap kültürüdü. Yuvarlak hatlı mimariler, arabesk ve soğuk, oval edebi yazılar benim için katlanılmaz, oryantal ve alaturka müzikler ise sevmeme rağmen benimsemediğim müziklerdir.

Oysa keskin hatlı mimariler, Batı ve Yunan şatafatlı edebiyatı, imgeleri, sembolist akımlar, klasik batı müzikleri beni çok daha fazla cezbeden tarzlardır. Fakat ben bu ülkede doğdum ve ailem de. Bu kültürün içinde büyüdüm. Bunun seçimlere bir etkisi yoktur.

Kaldı ki Anadolu topraklarının özellikle batısı, Arap Kültüründen ziyade Batı kültürüyle varolmuştur tarihte.

Saç uzatıp küpe takmak gibi, rock tarzı tabir edilen özellikler, sosyal ilişkileri etkilemez. Ben nasıl imam olan akrabağlarım dahil hepsiyle normal ilişkiler kurabiliyorsam, tarz sadece bir zevk ürünüdür.

Ayrıca saç uzatıp küpe takmak rockın dışında, özgün müzik, türkü, hafif müzik tarzlarında da etkilidir ülkemizde.

Punk kültürü örneğin, uzun saçı abuk sabuk şekillere sokup gezinen bir tarz yaratır. Hiç sevmem, bana iğrenç gelir, ama punk tarzı içinde bulunan insanlar da "genellikle" sadece zevk amaçlı tarz güdüp normal insani ilişkiler kurabilir.

Durum, dış görünüşü farklı olanı yadırgamak değildir.

EMO kültürü, standart insan ilişkileri içinde var olmaz. Neresinden incelersen incele, dış görünüş tarzından, insanlara bakışından, aile içindeki ve sosyal ilişkiler içindeki tutumundan, konuşmalarından, söylediklerinden piskolojik açıdan incelendiklerinde;

1) Piskolojik sorunludurlar (sürekli eziklik hissderler)
2) Güçsüzlüğü, ezikliği ve duygusal çöküntüyü, değer sanarlar ve buna değer verirler, bununla ön plana çıkmaya çalışırlar.
3) Ön plana çıkma eğilimleri, dikkat çekme amaçlıdır ve dikkat çekme eğilimleri duygusal doyumsduzluk göstergesidir.
4) Mazoşizm tutumu içindedirler, daha doğrusu böyle göstermeye çalışırlar.
5) Dikkat çekmek için uyguladıkları yöntemlerden ötürü, aşırı yalancıdırlar. Zira olmayan sorunları var gibi gösterirler, kendilerine maske takıp oymuş gibi tanıtırlar.
6) Farklı karakter gösterme çabaları, karaktersizlik göstergesidir.
7) Piskolojik ezikliklerini kendilerinden ve çevrelerinden gizlemek için, kendilerinden olmayan herkesi ezik, aptal, cahil, salak görürler. Bu durum onların kendilerini üstün gösterme çabalarıdır.
8) Hem ezik olup hem üstün gösterme çabalarında olmaları, karaktersizliklerinin bir işaretidir.

falan filan...

Ben eşcinsel olmadığı halde, erkek erkeğe öpüşen tipler gördüm. Bunun sebebi çevresine bir fark duyurmak ve dişilere daha yakın olabilmektir. Bu derece piskolojik eziklik sahibi olan insanların, kendilerini çok kolay tatmin etme yolları olacağının bilince olmalıyız.

Dişilerin yanında yer almak, dişilerin onlara güvenip, görsel ve düşünsel dişilik göstermelerinden tatmin olup zevk duymak, onlar için bir masturbasyon aracıdır. Neleri hayal edeceklerini düşünmek zor olmasa gerek.

Cinsel ilişki yerine dikkat çekmek için demek daha doğru olmaz. Zira dikkat çekmenin bu şartlar altında pratikteki tek amacı (maddi bir güç elde edemeyeceklerine göre ya da kitlelerinde bir önderlik sıfatı bulunmadığına göre) sadece cinsel ilişki amaçlı olabilir.

Oden

Olaya birazda ekonomik alt yapı sorunundan da bakabiliriz..
Ekonomisi yetersiz her ülkede emo gençleri çıkacaktır genellemesi elbette yanlıştır ama her bünye ekonomik yetersizliğin verdiği baskılara farklı tepkiler gösterecektir.
Türkiye de ekonomik bunalımın yarattığı etki, toplumun en temel hücresi olan ailenin fertlerini birbirlerine yabancılaştırmış ve aile bireyleri yalnızlık bunalımına bilinçsizce itilmiştir.İşte bu yalnızlık bunalımının verdiği güvensizlik duygusu ve gittikçe artan baskılar gençlerimizde telafi edilemez hasarlara yol açmıştır.Kimi gençlerimiz özgürlüklerini hasta derecede futbol taraftarlığında,kimisi faşizmde,kimisi komünist kimlik tipi altında,kimisi aşırı dincilikte ve kimisi de emo tipini kopyalamasında bulmaktadır.
Medya evimizin içindedir.ABD filmleriyle "özgür yaşayan ABD ve batı gençleri tipi" ,medya aracılığıyla,baskı altındaki gençlerimizin özgürlüğüne susamışlığında görecekleri serap gibidir..O filmleri izleyen,ilgili kitapları okuyan,medyanın dayattığı herşeye zorunlu olarak kapı açan gençlerimiz ,gerçek hayatlarını unutarak,seyredişe dalmış ve özgürlüklerini,oluşturdukları fantastik dünyada bulmuştur.
Bu sanal dünyalarının uygulanışını gerçek yaşamlarına aktaran tipler,dikkat çekici biçimde kendisini göstemektedir.Bunlar,gerçek hayatlarında film artistlerini oynayan ve dünyalarını ABD gençlik filmi zanneden şizofren tiplerdir.

Ama suçlu olan yine onlar değil,onları bu duruma getirecek koşulları oluşturan,emek sömürücüleri,yuva yıkan,leş yiyici azgın kapitalist dayatmacılardır..

Bu arada tarzlar sosyal ilişkileri etkilediği gibi sosyal ilişkilerde tarzları etkiler diyerek ilk cümlene katılmıyorum..

Sosyal ilişkiler tarzı etkiler, her şey tarzı etkiler. Ama tarz sosyal ilişkiyi etkilemez derken, etkilememelidir demek istedim. Mantık olarak etkilememelidir. Zira tarz bir dış görünüş olup, sosyal ilişkiler insansı şeylere işaret eder.

Geri kalanı için yazacağım çok dğaınık kafam.

156819223g.jpg

bobiler.orgdan alıntıdır :)

Rapçilik gibi bişy heralde. Tahminimce oda 13 ile 22 yaş arasında bir geçiş dönemi. Gereksiz arayış dönemi diyorum ben. Müslüm Gürsesin konserlerinde kendini jiletliyen tipler vardıya onların modern melankolik ruhlu halleri olsa gerek :D Askere gidince adam olurlar :D

spdy demiş ki:
dikkat çekmek isteyen, ve tahminimce bu başlık sayesinde bile dikkat çektiğini düşünerek "reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantığıyla ilerleyen, tedavi olması gereken insanlardır. "kro" diye tanımladığım kişilerden fakrlı davranışları yoktur. kendi hareketlerini çılgınlık olarak değerlendirirler, halbuki yaptıkları taciz ve magandalıktan öteye gitmez. tikidirler bide. yaş ortalamaları pek küçüktür, lise dönemindeki kız ve erkekler, sevgili bulma amacı güderken kendilerini bu konumda bulabilirler, belirli bir müzik tarzları yoktur.amaçsızlıktır.

Kro tanımı cidden benim açımdan emolarada tam olarak uyuyor. Dikkat çekmek için yapılan saçma, salak ve bir hedefi olmayan insanların yaşam tarzını bu türe çekmesi... Aynı şu sarışın aptal olayı varya onun gibi tanımlıyorum.

Kısaca emo= Özentilik, çevre tarafından tek olmak ve dikkat çekmek amaçlı kişilerin oluşturdugu bir grup adıdır... :!:

Emoyum diye dolaşanların emoluk tarifine hiç ama hiç uymadığı kanaatindeyim...Duygusal değil ki adamlar gününü gün etmeye bakıyolar :D

emo bir müzik tarzıdır bunu SADECE dış görünüş olarak benimsemiş kişiler bu tarzı kafalarına göre ve fazlasıyla çocuksu bir hale getirmişlerdir ve bunlar emo hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişilerdir. Bu kişilerin dış görünüşünü beğenen kişiler onların görünüş tarzını benimsemiş ve kendilerine ne olduklarından habersiz "emo" demişlerdir. Sözde emolar internet yardımı ve bazı yayın organları tarafından bilinçsizce yaygınlaştırılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Ne yazıkki yabancı ülkelere göre Türkiyede müzikten anlıyan emo sayısında inanılmıyacak seviyede fark vardır. Emo müzik türünün doğmuş olduğu yer yani Washington buraya uzak olması nedeniyle emonun ne olduğunu bilen türk sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır. İnternette sözde emoların yazdığı saçma yazılarla doludur ve insanlar bunu bu şekilde bilip bu tarzdan soğuyolar. mesela emolar ne giyer emolar ne izler emolar türkçe konuşmaz gibi aptalca bilgiler ve bunları benimseyen beyinciklerin olması ne yazıkki kötü bir durum.
Zann+06.jpg

Transistor+Transistor+transistor.jpg

Iscariote.jpg

Shikari+_Leek_Oude_ULO_180501_B.jpg

After+School+Knife+Fight.jpg

swallow+swallow+splinter+IMGP5199.jpg

bir kaç eski emo gruplarından fotoğraf

Screamonster demiş ki:
emo bir müzik tarzıdır bunu SADECE dış görünüş olarak benimsemiş kişiler bu tarzı kafalarına göre ve fazlasıyla çocuksu bir hale getirmişlerdir ve bunlar emo hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişilerdir. Bu kişilerin dış görünüşünü beğenen kişiler onların görünüş tarzını benimsemiş ve kendilerine ne olduklarından habersiz "emo" demişlerdir. Sözde emolar internet yardımı ve bazı yayın organları tarafından bilinçsizce yaygınlaştırılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Ne yazıkki yabancı ülkelere göre Türkiyede müzikten anlıyan emo sayısında inanılmıyacak seviyede fark vardır. Emo müzik türünün doğmuş olduğu yer yani Washington buraya uzak olması nedeniyle emonun ne olduğunu bilen türk sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır. İnternette sözde emoların yazdığı saçma yazılarla doludur ve insanlar bunu bu şekilde bilip bu tarzdan soğuyolar. mesela emolar ne giyer emolar ne izler emolar türkçe konuşmaz gibi aptalca bilgiler ve bunları benimseyen beyinciklerin olması ne yazıkki kötü bir durum.
Zann+06.jpg

Transistor+Transistor+transistor.jpg

Iscariote.jpg

Shikari+_Leek_Oude_ULO_180501_B.jpg

After+School+Knife+Fight.jpg

swallow+swallow+splinter+IMGP5199.jpg

bir kaç eski emo gruplarından fotoğraf

çok güzel açıklamışsın arkadaşım!

Aslında, daha MCR'mış, Panic!miş, vesaireymiş ortalarda yokken, Jimmy Eat World ile bildiğimiz ve arada adı geçen bir 'emo' akımı mevcuttu. Esasen hafiften duygusal, daha melodik bir hardcore punk yanal türüydü emo. At the Drive-in, the Get Up Kids, Deathcab for Cutie... bu tip gruplarla bilirdik. Ne zaman ki hafiften gotik etkileşime dökülüp ''Vampires Will Never Hurt You'' ortaya dökülüverdi, birden işin rengi değişti. Bütün türlerin yavaşça ya da birden sindirildiği post-endüstriyel müzik endüstrisi de tabii ki ufaktan popülerliğe doğru uzanan çocukcağızları bir kenara atamadı... sırtından para kazanabilecekken niye suratına tüküresin, değil mi? Bu 'himaye' altında, müzik türlerini markaya/ürüne çevirmenin limitine dayanan bir teknik denendi ve voila! Bildiğimiz emo doğdu: 'style over substance' yaklaşımlı, üst-baş ve tavır haricinde zerre bir derinliği/ifadesi olmayan, zavallı bir alt-kültür.

Şahsen Washington D.C. hakkında konuşamam, fakat New York ve Boston civarlarındakilerin bizim ülkedekilerden zerre farkı yok. Hatta, mümkün mertebe, Amerika'nın çevresinde emo akımı yavaş yavaş yükselişte olan Neo-Victorian/steampunk akımına bırakıyor yerini. Bir-iki seneye Abney Park'ın adını bol bol duyarsanız şaşırmayın haliyle...

bikaç yıl sonra o fotoğrafı görüp kendinden utanacak :mrgreen:

o diil de biz de bi zamanlar bi gariptik ama.yaz sıcağında siyah tişörtle gezmeler , amansız saç-sakal(tercihen keçi -> örülecek kadar uzasa yeterli) bırakma mücadeleleri.olsun lan ama en azından her gün intihar etmek istemiyodum bunlar gibi :)

Sanırsam en büyük üzüntüm "emo" konusunda, taptığım grup sunny day real estate'in 'günümüz emo'sunun mimarı' olarak sıfatlandırılmasıdır. Bu yanlış olmamakla beraber beni zor durumda bırakmaktadır.Herhangi bir tartışmada SDRE'nin janrı sorulduğunda "90'lar başı seattle'dan çıkma fakat grunge imparatorluğunun hüküm sürdüğü bu zaman ve topraklarda tamamen mainstreame bulaşmadan-yılışmadan arkada kalmış, şahsen amerikan indie müziği olarak adlandırılabilecek(ki bu bir müzik tarzı değildir) post-hardcore etkileşimli bence müzik tarihinde ayrı bir küçük sayfa açabilmiş aşmış grup...'
buraya kadar herşey hoş.
ama aynı tanımını yaparken bunun sonuna "emo'nun ilk örneklerinden' dediğim an karşımdaki aklına my chemical romance'i getirip "ppeeh boşversene" diyebiliyor. MCR'e de gerek yok. Şu an rexx önü, bakırköy kenarı, bu forum, buraya asılmış fotolar.. Tüm bu oluşmuş yalancı kültür, "emo" denilen kelimeyi bir ucubeye dönüştürdü. Çok üzücü. Gidip de emo hadisesini Rites of Spring, Embrace'lardan başlayıp anlatamıyorsun.
Son kuşak ve ilk kuşak ile alakam yok, fakat 90'larda emo damgası vurulmuş, SDRE, Mineral, Texas Is Treason gibi grupların hastasıyım. Hatta bi sonraki kuşak Get up Kids, Jimmy Eat World'de gayet OK. Son dalga olarak pop-punk tarzı müziğe bulaşmasının ardından, emocore, screamo gibi bi sürü türevler daha çıkmıştır(ki buradada çok iyi gruplar var, thursday ve thrice mesela bayılırım). Ama korkunç dejenerasyonun da buradan başlamış olduğunuda göz ardı edemeyiz. Çok açıklayıcı birşey olmadı amacım açıklamakta değildi. Fakat aslında burada tartışılan emo kültürü, EMO KÜLTÜRÜ'nün çok uzak, dejenere ve senelere bakıldığında çok küçük bir fraksiyonu. Keşki Kountun daha 2. posttan tanımını yaptığı bu akım başka bir isim alsaydı. Son olarka SDRE yeniden toplandı ve kasımda diary'ı yeni bir kaç şarkıyla bir daha basıcaklar.. O yüzden.. Emoyum ulan :)

ville valo emo filan deildir uzaktan yakından alakası yoktur bunu kim uydurdu(her siyah oje suren topuklu giyen emo deill ayrıca him dinledklerinde pek duymadım)..katatonia nın da emo bi tarafını goremedm.emo sacmalıktır zaten baslı basına

bence türkiyede emoluk yanlış anlaşıldığı için özentilik olarak adlandırıyoruz. türkçeyi bozanlar, abartılı tarz yaratmaya çalışanlar farkındaysanız hep zengin çocuklarıdır. aslında onlar emo değildir. bazılarına sorduğunuzda emo müziği hakkında bile bi bilgisi olmadığı için sadece emo gibi giyiniyorum ya da sadece saçlarımı öyle yapmaktan hoşlanıyorum diye kıvırmaya başlarlar. türkiyede gerçek emolar yok denecek kadar az sayıda. bi ara ben de ergenlik bunalımlarındaydım. başkalarına değil ama aileme hep kendimi fark ettirmeye çalışıyodum. o sıralar emo tarzı hakkında araştırma yapmaya başladım. başta kıt bi türkçe konuşurken kısa bi süre sonra emo olmanın türkçeyi bozmak, damalı pantolon giymek, saçla gözü kapatmak olmadığı fark ettim. okul açıldı saçlar falan gitti. ama kıyafetler gidince o şarkıları dinlediğimde hissettiklerim, günlüğüme yazdığım şeyler ya da yaptığım karalamalardaki duygu değişmedi. yani emoluk dış görünüşünün ben emoyum ben duygusalım diye bağırmasıyla olmuyo. emoluk insanın kendi içinde yaşadığı bi şey

alec_101 demiş ki:
bence türkiyede emoluk yanlış anlaşıldığı için özentilik olarak adlandırıyoruz. türkçeyi bozanlar, abartılı tarz yaratmaya çalışanlar farkındaysanız hep zengin çocuklarıdır. aslında onlar emo değildir. bazılarına sorduğunuzda emo müziği hakkında bile bi bilgisi olmadığı için sadece emo gibi giyiniyorum ya da sadece saçlarımı öyle yapmaktan hoşlanıyorum diye kıvırmaya başlarlar. türkiyede gerçek emolar yok denecek kadar az sayıda. bi ara ben de ergenlik bunalımlarındaydım. başkalarına değil ama aileme hep kendimi fark ettirmeye çalışıyodum. o sıralar emo tarzı hakkında araştırma yapmaya başladım. başta kıt bi türkçe konuşurken kısa bi süre sonra emo olmanın türkçeyi bozmak, damalı pantolon giymek, saçla gözü kapatmak olmadığı fark ettim. okul açıldı saçlar falan gitti. ama kıyafetler gidince o şarkıları dinlediğimde hissettiklerim, günlüğüme yazdığım şeyler ya da yaptığım karalamalardaki duygu değişmedi. yani emoluk dış görünüşünün ben emoyum ben duygusalım diye bağırmasıyla olmuyo. emoluk insanın kendi içinde yaşadığı bi şey

Ki bu başlığın burada olma sebebi yönetimin emo'lara karşı ayrı bir sevgisi olması değil zaten, karşı-kültürden alt-kültüre geçiş örneği olarak mükemmel olması.

Geri