Monitörde noise sorunu.

Arkadaşlar selam.

M-Audio M-Track Mkii ses arayüzüm var. Usb ile bağlı bilgisayara. Behringer 50 USB monitör aldım. Maudio'dan Behringere standart iki ucu çivi jack kablo ile bağlantı sağladım. Lakin bir noise mevcut. Videosunu çektim Mouse hareketleri ile değişen bir noise. Bunun sebebi nedir? Standart kullandığım kablolar mı? Mesela monitede XLR girişi de mevcut kabloyu çivi jack-XLR yapsam düzelir mi?

Bir de elektrik bağlantım şu şekilde. Duvardaki prizden kallavi kalın kablolu bir 6lı priz geliyor. Bilgisayar UPS'e bağlı UPS de bu 6lı'ya. Monitörlerin power da bu 6lı üzerinde. Monitörleri başka odadan priz çekip ayrı bir prize de bağladım sorun gene aynı yani ground noise olayı değil sanırım.

Yardımları bekliyorum.

Bir çok şeyden kaynaklanabilir. Bilgisayar ekranı bile dip gürültüsü sebebi olabiliyor.
Sırasıyla Önce monitörü tek başına çalıştırın bakın. Noise yoksa sadece Ses kartını bilgisayardan ayırın monitöre bağlayın bakın. vb....

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@songlessbird, wireless lan ı disable ettim aygıt yöneticisinden öyle bir açtım monitörü gene aynı.

Bu arada monitörün direkt usb bağlantı seçeneği de var bilgisayara taktım o şekilde bağladım mesela herhangi bir problem yoktu ama usbden bağlayınca olay farklı mı oluyor emin değilim. Gücü usb'den aldığı için sanırım noise olmuyor o zaman.

@Single_FACTOR, şöyle birşey yaptım ses kartını Usbden bağlantısını kesip tüm sistem açıkken monitoru powerden açtım mesela herhangi bir noise filan. Gerçi input da olmamış oldu böyle ya yine de statik bir elektrik gürültüsü filan olur mu diye merak ettim yok.

Bir öneri geldi bir yerden monitorün, pcnin ve upsin fişlerinin şaselerine bant çekmek. Elektrik bandı alıp bir de bunu deneyeceğim. Fikriniz var mı bu konuda? Upsinkine bant çekme konusunda tereddütteyim.

abi çok haklısın ben de o konuda yapılmamasını düşünüyorum ama ve lakin şöyle birşey yaptım sadece monitorunkine bant çektim ve gürültü ortadan kalktı. Bantsız nasıl çözeceğim bunu ben peki? Böyle bantla mant bana da güvenli gelmedi gerçi bunu öneren de yılların ses sistemi satan yapan eden bir elektronikçi iyi mi.

Araştırdığım kadarıyla (ulan ben de mühendisim ama şu elektrik işinden hiç çakmıyorum bu arada:)) bant mant olayı çözse bile çok SAKAT! Ground Loop Isolator gibi bir zamazingoya ihtiyacım var benim sanırım araştırdığım kadarıyla ama tr'de ne şekilde ne isimle satılıyor bulamadım. Yarın bir elektrikçi çağırıp bant mant olmadan nasıl çözülür adam akıllı soracağım. Sonucu yazacağım.

abi çok haklısın ben de o konuda yapılmamasını düşünüyorum ama ve lakin şöyle birşey yaptım sadece monitorunkine bant çektim ve gürültü ortadan kalktı. Bantsız nasıl çözeceğim bunu ben peki? Böyle bantla mant bana da güvenli gelmedi gerçi bunu öneren de yılların ses sistemi satan yapan eden bir elektronikçi iyi mi.

Sana bunu öneren elektronikçi dediğin yurdum insanının ; eve gelip tüp takan ve tüpün gaz kaçağı olup olmadığını çakmakla kontrol eden tüpçüden farkı yok sevgili kardeşim.

Ya babalar aynen katılıyorum hepiniz haklısınız. Bana da mantıklı bir yol gibi gelmedi zaten. Sakat bir mevzu olduğu belli. Tamam ama bant bu işi güvenli bir yol olmasa deaolsa çözüyo peki nedir abi bu çözümün güvenilir modeli onu da bir babayiğit çıkıp diyiverse bi yol.

Sana bunu öneren elektronikçi dediğin yurdum insanının ; eve gelip tüp takan ve tüpün gaz kaçağı olup olmadığını çakmakla kontrol eden tüpçüden farkı yok sevgili kardeşim.

Belli ki toprak hattından parazit alıyorsunuz. Çözüm olarak sisteminizi açın, evde çalışır durumdaki elektrikli aletleri (tv, buzdolabı vs) teker teker fişten çıkarıp parazitin kaynağını bulabilirsiniz.

Bu arada Midi Klavyenin kablosunu denedim ve yarı yarıya azaldı gürültü. Kullandığım kablonun bi ucunda usbden önceki kısım var senin bu linkte paylaştığın şekilde o var. İki ucunda da olursa sanırım problem çözülecek. O kısmın ismi nedir? Ne diye geçiyo o kablolar?

Geri