Adaptörüm ve pedalım yandı.

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde içinde pil olduğunu unuttuğum bir pedalımı adaptöre bağladım ve adaptörüm yandı sonrasında pedalları da tek tek kokladım ve mooer black secret pedalımda yanık kokusu fark ettim, yeni bir adaptör alıp taktım ve bu sefer mooer black secret yandı, diğer pedallar sağlam. Pedalın ve adaptörün yanmasını içinde pil olan pedala adaptör takmış olmama bağlayabilir miyiz yoksa başka bir sorun mu vardır?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Geçmiş olsun..
Adaptörün değerleri neydi?
Tesekkurler. Adaptor mydukkandan aldigim 80 kusur liralik bir adaptordu. Hakkinda fazla olumlu yorum vardi zaten ben yanlis kullanmasam yanacagini sanmam saglam bir adaptore benziyordu. Pedalin da ilk adaptor yanarken yandigini tahmin ediyorum zaten yenisini alip takmadan once yanik kokusu vardi pedalda. Ayni adaptorun yenisini alip taktigimda dumanlar cikmaya basladi.

Adaptör neydi? kullandığınız pedallar neydi? İçlerinde el yapımı ya da daha önce tamir görmüş pedal var mıydı ?
Pil ile ilgisi yok.
Adaptor 1000ma gucunde bir adaptordu mydukkanda standart adaptor adiyla satiliyor pedal da mooer black secret pro co rat klonuydu. El yapimi pedal olarak sadece add+ analog delay pedalim var digerleri fabrikasyon. Ayrica icinde pil olan pedalin adaptor girisi calismiyordu daha onceden de, belki bu sefer calisir diye adaptor taktigim sirada adaptor yandi. O pedali sadece pil ile kullaniyordum adaptor girisi bozuk oldugu icin.

Geçmiş olsun..
Adaptörün değerleri neydi?

Adaptör neydi? kullandığınız pedallar neydi? İçlerinde el yapımı ya da daha önce tamir görmüş pedal var mıydı ?
Pil ile ilgisi yok.

Adaptor 1000ma gucunde bir adaptordu mydukkanda standart adaptor adiyla satiliyor pedal da mooer black secret pro co rat klonuydu. El yapimi pedal olarak sadece add+ analog delay pedalim var digerleri fabrikasyon. Ayrica icinde pil olan pedalin adaptor girisi calismiyordu daha onceden de, belki bu sefer calisir diye adaptor taktigim sirada adaptor yandi. O pedali sadece pil ile kullaniyordum adaptor girisi bozuk oldugu icin.

Usandım yeminle. Yardım isteyen siz değilmisiniz ?

Usandım yeminle. Yardım isteyen siz değilmisiniz ?
Tum detaylari vermeye calistim fakat tamir gormus pedal sorunuzu kacirmisim sanirim. Hayir tamir goren bir pedal da yoktu sadece icinde pil olan fuzz pedalinin adaptor girisi bozuk fakat adaptor girisinin bozuk oldugunu unutup adaptor taktim pedala. Bu sirada adaptor yandi, mooer black secret pedalindan da ayrica hafif bir yanik kokusu geliyordu sonrasinda ayni 80 liralik adaptorden tekrar alip taktigimda da mooer black secret pedalindan dumanlar cikmaya basladi. Adaptor, sadece adaptor uretimi yapan Turk bir firmanin adaptoru. Yanan pedalin ilk adaptor yandigi sirada bozuldugunu dusunuyorum kokudan dolayi fakat dumanlarin cikmasi yeni adaptoru taktigim sirada yasandi. Adaptor yandigi sirada takili olan pedallar biyang fuzz star, mooer black secret, ibanez tube screamer mini ve add+ analog delay, artec classic fuzz town. Aralarinda sadece delay pedali el yapimi. Icinde pil olan ve adaptor girisi bozuk olan pedal da artec classic fuzz town. Olabildigince detayli yazmaya calistim.

Çok basit bir soru: -"Saat kaç?"
Cevap: -Benim babam 1970 de isviçrede tren operatörü olarak çalışmaktaydı, karlı bir kış günü tepesi atmış gimiş bir file binmiş. Sonra bir portakalı açmış yemiş. Marulu soymuş içine badem koymuş. Bunu arkadaşına anlatınca o da demiş ki; Lan oğlum ne yapacaksın kış günü otoparkta su aygırı bulunmaz, -"sen git bi de noel babaya sor". Neyse o da gitmiş Noel babayı bulmuş demiş ki ""ya ne olacak bu bizim geyiklerin hali?" O da demiş ki; -"Ben sana demedim mi fener şampiyon olamaz bu sene."

Son düzenleme:
Çok basit bir soru: -"Saat kaç?"
Cevap: -"Benim babam 1970 de isviçrede tren operatörü olarak çalışmaktaydı, karlı bir kış günü tepesi atmış gimiş bir file binmiş. Sonra bir portakalı alıp içini açmış yemiş. Marulu soymuş içine badem koymuş. Bunu arkadaşına anlatınca o da demiş ki; Lan oğlum ne yapacaksın kış günü otoparkta su aygırı bulunmaz, sen git bi de noel babaya sor. Neyse o da gitmiş Noel babayı bulmuş demiş ki ya ne olacak bu bizim geyiklerin hali? O da demiş ki; Ben sana demedim mi fener şampiyon olamaz bu sene."
Kullandığım pedalları ve adaptörün değerini sormuşsunuz ve cevaplarken bunu kaçırmışım. Sonrasında da problem ile ilgili olabilecek tüm detayları vermeye çalıştım kafalarda soru işareti kalmaması adına. Basit bir kafa karışıklığına bu kadar laf sokuşturmaya ve babammış gibi azarlamaya ne kadar gerek var merak ediyorum. Kusura bakmayın insanız biz de, bu tarz dalgınlıklar vs. yaşanabiliyor. Sonuçta sosyal medyadayız ve sadece yazı aracılığıyla iletişim kurabiliyoruz bu ortamda. Bu da bu tarz sorunların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor zaman zaman.

Kimse, kimseyi azarlamıyor.
Kinayenin sebebi; sadece kendinize faydası olacak bir sorununu anlatırken özen göstermeyişiniz.
Aynen haklısınız o konuda. Bir pedalı ve adaptörü yakınca tüm pedalboardu yakma korkusuyla açtım konuyu o telaşla fazla açıklayamadım. problem de muhtemelen adaptör girişi bozuk olan ve içinde pil bulunan pedala adaptör bağlamamdan kaynaklandı başka bir mantıklı açıklama bulamadım çünkü bu konuya.

Çok geçmiş olsun, benim de eskiden bir prosesörümün içinde pil varken aynı anda ATABA marka saçma bir adaptör kullanıyordum, anakartını yakmıştı.
Cok tesekkurler. Deneme yanilma yoluyla yaka yaka ogrenecegiz sanirim bu konuda dikkatli olmayi. Pedal ve adaptor basit gibi gozukse de dikkatli davranilmasi gereken hassas aletlermis bir dahakine gitar calmadan once daha dikkatli olmaktan baska yapabilecegimiz bir sey yok gibi :)

Cok tesekkurler. Deneme yanilma yoluyla yaka yaka ogrenecegiz sanirim bu konuda dikkatli olmayi. Pedal ve adaptor basit gibi gozukse de dikkatli davranilmasi gereken hassas aletlermis bir dahakine gitar calmadan once daha dikkatli olmaktan baska yapabilecegimiz bir sey yok gibi :)

fuzztown'ın adaptör girişi bozuk değil hocam; farklı bir uçla çalışıyordu sadece ismini unuttum

pedalı ben sattım size yanlış olmasın :) bana veren kişi söylemişti baştan bunu , ben de hiç sorgulamamıştım... ters polarite miydi öyle bir şeydi.
Aa dogru sizden almistim siz soyleyince hatirladim. Aslinda sitesinde dc9v yaziyor adaptor girisi icin. Muhtemelen sizden onceki sahibi adaptor girisini degistirmis gibi gozukuyor o halde ozellikle bunu belirttiyse. Diger turlu dc9v zaten klasik adaptor girisi oldugundan sorun yapmamasi gerekirdi ama sonradan degistirilmisse yanmasi normal.

Aa dogru sizden almistim siz soyleyince hatirladim. Aslinda sitesinde dc9v yaziyor adaptor girisi icin. Muhtemelen sizden onceki sahibi adaptor girisini degistirmis gibi gozukuyor o halde ozellikle bunu belirttiyse. Diger turlu dc9v zaten klasik adaptor girisi oldugundan sorun yapmamasi gerekirdi ama sonradan degistirilmisse yanmasi normal.

kusura bakmayın hocam söylemem gerekirdi belki, ama fuzz pedalı genelde adaptör ile kullanılmadığından aklıma gelmemiştir. garip tarafı, adaptör neden bağladınız? zaten çalıştırmıyordu

kusura bakmayın hocam söylemem gerekirdi belki, ama fuzz pedalı genelde adaptör ile kullanılmadığından aklıma gelmemiştir. garip tarafı, adaptör neden bağladınız? zaten çalıştırmıyordu
Yok, onemli degil saglik olsun. Anlik dalginligima geldi aslinda benim de. Pille calistiriyordum pilin bitmeye basladigini fark edip adaptor bagladim pedala sonradan aklima geldi adaptorle calistiramadigim. Hani eger sorun adaptor girisinden kaynaklaniyorsa bunu bilmek bile yeterli simdilik. En azindan sorunun kaynagini bildigimden icim rahat olur. Diger turlu korka korka calistiracaktim diger pedallari da.

Yok, onemli degil saglik olsun. Anlik dalginligima geldi aslinda benim de. Pille calistiriyordum pilin bitmeye basladigini fark edip adaptor bagladim pedala sonradan aklima geldi adaptorle calistiramadigim. Hani eger sorun adaptor girisinden kaynaklaniyorsa bunu bilmek bile yeterli simdilik. En azindan sorunun kaynagini bildigimden icim rahat olur. Diger turlu korka korka calistiracaktim diger pedallari da.

yine bir bilene, elektrikten anlayan birine, danışmanızda fayda var. buradakilere böyle konularda kulak asmamanızı tavsiye ederim, ben de daha önce yaşadım birkaç şey. tekrardan özür dilerim,umarım sorun hallolur.

Geri