Gövdesinde kırık olup + çatlak olabilecek gitar hakkında.

Selamlar, şöyle bir gitar buldumda, askısı kopup yere düşmüş gövdeden parça kopmuş alt tarafından, tone düğmesinin alt tarafında da çatlak gibi birşey var (boyanın altında) , böyle bir gitar alınır mı?

Alınırsa bunu tamir ettirmek istesem kaç lira tutar? boyasının mükemmel olması gerekmiyor üzerine sticker yapıştırmayı düşünüyorum, sadece ağaçtaki çatlaklar kapatılsın (varsa) ve normal formuna döndürülmesi için yamamı yapılıyor başka parça takılıp artık hiç bir fikrim yok, kısacası gövdeyi eski haline döndürmesi kaç lira tutar, o kırık tarafın düzeltilmesi için uğraşıldığına değer mi?

Bu gitarı alsam daha sonra sorun çıkarırmı vs akıl danışmak istiyorum. gitarlar tamiri hakkında hiçbir fikrim yok.

Birde sapının arkasının fotoyu koydum, garip bir damar deseni tarzı bir şekil var ağaçta, normal midir dğlmidir onada yorum yapabilirseniz sevinirim. Saygılar.

125851

125852

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu SX degil mi? Ikinci eli zaten ne kadar ki alip ugrasacaksin o kadar? Belki icinde de catlaklar kiriklar var.
evet Sx marka, sıfırının yarı fiyatı 350-400 lirada olsa para değerli benim için öğrenciyim :D sese etkisi olurmu ileride sorun çıkarır mı vs bunlar önemli (çatlak veya kırık büyürmü gitarın anası ağlarmı).

tamir fiyatlarını hiç bilmiyorum ondan konu açtım, 100 liranın üzerinde tutarsa almama değmez zaten.

Selamlar, şöyle bir gitar buldumda, askısı kopup yere düşmüş gövdeden parça kopmuş alt tarafından, tone düğmesinin alt tarafında da çatlak gibi birşey var (boyanın altında) , böyle bir gitar alınır mı?

Alınırsa bunu tamir ettirmek istesem kaç lira tutar? boyasının mükemmel olması gerekmiyor üzerine sticker yapıştırmayı düşünüyorum, sadece ağaçtaki çatlaklar kapatılsın (varsa) ve normal formuna döndürülmesi için yamamı yapılıyor başka parça takılıp artık hiç bir fikrim yok, kısacası gövdeyi eski haline döndürmesi kaç lira tutar, o kırık tarafın düzeltilmesi için uğraşıldığına değer mi?

Bu gitarı alsam daha sonra sorun çıkarırmı vs akıl danışmak istiyorum. gitarlar tamiri hakkında hiçbir fikrim yok.

Birde sapının arkasının fotoyu koydum, garip bir damar deseni tarzı bir şekil var ağaçta, normal midir dğlmidir onada yorum yapabilirseniz sevinirim. Saygılar.

125851 eklentisini görüntüle

125852 eklentisini görüntüle
Bir de buna bak derim ben.Belki fikrin değişir.

evet Sx marka, sıfırının yarı fiyatı 350-400 lirada olsa para değerli benim için öğrenciyim :D sese etkisi olurmu ileride sorun çıkarır mı vs bunlar önemli (çatlak veya kırık büyürmü gitarın anası ağlarmı).

tamir fiyatlarını hiç bilmiyorum ondan konu açtım, 100 liranın üzerinde tutarsa almama değmez zaten.

Sana şu kadarını söyleyeyim, gitarda sadece görünen hasar olsa dahi tamirine en az 200-300 TL isterler, o da lokal boya ile, mutlaka ton farkı olur. Komple boyatmak 500 TL den başlar aşağı yukarı. O nedenle söyledim değmez diye. Satıcı arkadaş sıfırının yarı fiyatına bırakıyorsa zaten koşarak kaç.

Tavsiyem, başka bir gitar bakmandır. O kırık hallolur, ama ille de arada ton farkı olur. Boyayalım desek, SX'lerde ana boyanın altında eşek gibi bir poly katman var. O katmanı tekrarla, zımparala, üzerine boya at, o iş 100 lirayı geçer. İstediği kadar da sağlam olsun, gözün arkada kalır.

Gitar düşmüş belli ki.Başka yerinde çatlak var mı ona da bakılmalı. Bu arada oto sanayide çok iyi şekilde düzeltirler orayı .En iyi yapacak da onlardır. Luthiere gidersen gitardan daha pahalıya çıkar işçilik.
Bu arada birçok lutiyer de oto boyacılarına boyatır:)

Askısı çıkmış tamam da nerden düşmüş bu gitar böyle yahu, gitarı da gofretten mi yapmışlar nedir, yarısı gitmiş bildiğin... Bi de tabi böyle bi durumda bu kırıktan da önce sap gövde bağlantısına bakmak gerek. Çünkü o strese dayanamayan bağlantı kısmı da çatlıyor genelde, en hassas bölgelerden olduğu için. Daha az hasarlı bi düşme vakasında başıma geldi, burası böyle olmuşsa muhtemelen bağlantıda da çatlak vardır...

başka baharlara kaldı o zaman, ileride modifiye ederim, üzerinide stickerla kaplarım diyordum vs rip dreams.

saolun cevaplar için. çoğunluk alma demiş.

Gitara çok takmıştım kafayı, düşündüm taşındım bir daha ucuza solak sx bulamıyacağıma karar verip 255 liraya düşürüp almış bulundum. Hasar o kadar abartılacak kadar büyük değilmiş. sanırsam ahşap doldurucu kullanıp + zımpara yapıp üzerine sticker. Daha sonra bütün gitara sticker yapıştırma fikrim vardı zaten, öyle kaplamayı planlıyorum yaralı bölgeyi.

o kırık ve boya çatlağı olan tarafı nasıl kapayacağım konusunda başka fikri ve tecrübesi olanlar yorum atabilirse çok sevinirim.

125934

Gitara çok takmıştım kafayı, düşündüm taşındım bir daha ucuza solak sx bulamıyacağıma karar verip 255 liraya düşürüp almış bulundum. Hasar o kadar abartılacak kadar büyük değilmiş. sanırsam ahşap doldurucu kullanıp + zımpara yapıp üzerine sticker. Daha sonra bütün gitara sticker yapıştırma fikrim vardı zaten, öyle kaplamayı planlıyorum yaralı bölgeyi.

o kırık ve boya çatlağı olan tarafı nasıl kapayacağım konusunda başka fikri ve tecrübesi olanlar yorum atabilirse çok sevinirim.

125934 eklentisini görüntüle
Hayırlı olsun bence gövdeyi eğer çalışmanıza engel teşkil etmiyorsa pek kafanıza takmayın güle güle kullanın çünkü benim gitarı boyatmaya göndermiştim yurtici kargo gövdenin aski pim kısmını kırmıştı gövde siyah olduğundan siyah oje ile rötuş yapmak zorunda kalmıştım artık dert etmiyorum herşeyden önemlisi insanın sağlığı kusura bakmayın hasta ziyaretinden geldim biraz duygusalim bir kaç genç kanser hastası görünce neleri dert ettiğimizi düşündüm üzüldüm keyifle çalın iyi günler dilerim

Hayırlı olsun bence gövdeyi eğer çalışmanıza engel teşkil etmiyorsa pek kafanıza takmayın güle güle kullanın çünkü benim gitarı boyatmaya göndermiştim yurtici kargo gövdenin aski pim kısmını kırmıştı gövde siyah olduğundan siyah oje ile rötuş yapmak zorunda kalmıştım artık dert etmiyorum herşeyden önemlisi insanın sağlığı kusura bakmayın hasta ziyaretinden geldim biraz duygusalim bir kaç genç kanser hastası görünce neleri dert ettiğimizi düşündüm üzüldüm keyifle çalın iyi günler dilerim

Geçen yıl teyzemi kaybettim kanserden, az çok biliyorum demek istediğinizi. Yakınlarınız kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım, geçmiş olsun.

Çok gereksiz şeyleri dert ediyoruz doğrudur. Malesef daha büyük şeyleri dert etmemek için ufak şeylere takılmayı seçtim, Türkiye de yaşamak beni yeterince strese sokuyo, pek bir gelecek göremiyorum herşey kötüye gidiyor, bunları dert etmektense gitar öğrenip, böyle gitarla ilgili ufak tefek şeyleri dert etmek daha sağlıklı geldi.

Geçen yıl teyzemi kaybettim kanserden, az çok biliyorum demek istediğinizi. Yakınlarınız kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım, geçmiş olsun.

Çok gereksiz şeyleri dert ediyoruz doğrudur. Malesef daha büyük şeyleri dert etmemek için ufak şeylere takılmayı seçtim, Türkiye de yaşamak beni yeterince strese sokuyo, pek bir gelecek göremiyorum herşey kötüye gidiyor, bunları dert etmektense gitar öğrenip, böyle gitarla ilgili ufak tefek şeyleri dert etmek daha sağlıklı geldi.
başınız sağolsun bende cok sevdiklerimi kaybetmistim bu kez de baska biri icin gittim fakat lanet seyin cozumu yok fakat inşallah bir çözüm bulunur, çünkü en temiz kalpli insanları kaybetmek insana koyuyor binlerce pislik varken....ülke olarak zaten umutsuzluk hakim, bunlari dert etmek yerine, gitara odaklanmak gerçekten binevi adaletsiz düzene,bu berbat dünyadan az da olsa uzaklaştırır en iyisini yapıyorsunuz...

Resimdeki yaralı gitarcagiza gelirsek, eğer bir oto boyama ustasına götürüp gösterirseniz, belki yakından bakıp size daha detaylı bilgi verebilir diye düşünüyorum, hatta baştan boyayabilir en yakın sanayiye gidip derdinizi anlatın, adam gibi adama denk gelmek mesele onu bulursaniz yardımcı olur çünkü o işleri en iyi yapan onlar bir de mobilyacılar da olabilir biraz araştırmanız gerek, bunu da gezip sorarak yapabilirsiniz
Çünkü onlarda malzeme çok, bir gösterin kaybedecek birşey yok, çekinmeyin.
Benim gitarımın komple gövdesinin üzerindeki elektroniğini herşeyi söküp, oto boyamaya verdim sıfır gibi yaptılar isteyince yapabilirler..Ve umarım herşey gönlünüzce olur...

Son düzenleme:
Bence hiç uğraşma . Eğer sapta ve elektronik aksamda bir sorun yoksa bu şekilde kullan gitsin. Çatlakla boya olan kısımı zımparayla mümkün oldukça aynı seviyeye getir. Tamir için yapacağın masrafı donanıma harca. Millet vintage ayağına gitarlara ne işkenceler ediyor . Fiyat da uygunmuş zaten.

elektronikte topraklanma sorunu var galiba ufaktan, gitar boştayken tellere veya metal aksama dokununca "cızırt kıtırt" tarzı bir ses çıkıyo amfiden.

Geri