Beste Yapmak İçin Kayıt Alma Konusunda Sorum Var

İyi günler, yaşadığım bir problem için az önce kayıt oldum.

Tost yerken ilham geldiği için beste yapmaya karar verdim. Sanıyorum ki amfi ile beraber gelen Blackstar Studio One 3 programı ile gitarımı kayıt edebilirim. Fakat BPM ayarlamamı istiyor ve ben genellikle BPM'e uymadan, aksak şekilde bend yapıyorum, emprovizasyon yaparken hızlanıp yavaşlarken nota değerlerine uymuyorum. Bu bir engel teşkil eder mi? Ayrıca ayrıntılı bir şekilde bir rehberi nereden bulabilirim?

Ayrıca bas gitarım ve davulum yok. Okulumda bas gitar ve amfi var fakat amfi bilgisayara bağlanamıyor. O yüzden ikisini de yazılım kullanarak oluşturmayı düşünüyorum. İnternette biraz araştırdım ve midi klavye ile yapıldığını gördüm. Başka bir yolu yok mu? En kolay nasıl üstesinden gelebilirim? Şunlara benzer davul örnekleri kullanmak istiyorum:

Bu arada bir senedir elektro gitar çalıyorum, yardımlarınız için şimdiden müteşekkirim hehehe.

FL STUDIO ile gitar kaydını yapabilirsin. Üstelik yaptığın kaydın temposunu ''Detect BPM'' ile öğrenebilirsin. Daha sonrasında VST yazılımlar ile çaldığın partisyonun temposuna uygun Bas ve Davul partisyonları yazabilirsin.

İyi günler, yaşadığım bir problem için az önce kayıt oldum.

Tost yerken ilham geldiği için beste yapmaya karar verdim. Sanıyorum ki amfi ile beraber gelen Blackstar Studio One 3 programı ile gitarımı kayıt edebilirim. Fakat BPM ayarlamamı istiyor ve ben genellikle BPM'e uymadan, aksak şekilde bend yapıyorum, emprovizasyon yaparken hızlanıp yavaşlarken nota değerlerine uymuyorum. Bu bir engel teşkil eder mi? Ayrıca ayrıntılı bir şekilde bir rehberi nereden bulabilirim?
"BPM'e uymayan aksak bend" diye bir şey yok. Bilgi-beceri eksikliğinizle yüzleşmek yerine böyle uyduruk kavramlara güvenmeyin. İki şeyi birbirine karıştırmışsınız.
Kuvvetli vuruşun üzerine çalmamayı tercih etmek (yani "aksak" çalmak) bir tercihtir.
Metronom ile (BPM'e uygun) çalamamak ise bir eksikliktir. Metronom üzerine çalamıyorsanız aksak da çalamazsınız, sadece kendinizi kandırırsınız.
Bu elbette bir sorun teşkil eder, bu şekilde ne kayıtta çalabilirsiniz ne de başka müzisyenlerle. Öncelikle bu sorununuzu çözmeniz gerekiyor. "Serbest çalıyorum" filan gibi şeylerle de kendinizi kandırmayın tabii.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"BPM'e uymayan aksak bend" diye bir şey yok. Bilgi-beceri eksikliğinizle yüzleşmek yerine böyle uyduruk kavramlara güvenmeyin. İki şeyi birbirine karıştırmışsınız.
Kuvvetli vuruşun üzerine çalmamayı tercih etmek (yani "aksak" çalmak) bir tercihtir.
Metronom ile (BPM'e uygun) çalamamak ise bir eksikliktir. Metronom üzerine çalamıyorsanız aksak da çalamazsınız, sadece kendinizi kandırırsınız.
Bu elbette bir sorun teşkil eder, bu şekilde ne kayıtta çalabilirsiniz ne de başka müzisyenlerle. Öncelikle bu sorununuzu çözmeniz gerekiyor. "Serbest çalıyorum" filan gibi şeylerle de kendinizi kandırmayın tabii.
BPM'e uygun çalabiliyorum, kursta zaten metronomla çalıyorum, evde de egzersizlere metronom ile çalışıyorum. Ama benim olan ufak lick ve riff'lerde metronoma uymuyorum çünkü biraz mekanik geliyor bana açıkçası.

Aksak çalmaktan kastım, örneğin pre-bend yaptıktan sonra vibrato yapıp noise gate sesi kesene kadar vibratonun temposunu düşürmek. Şarkının temposundan biraz sapmak.

Vaktinizi ayırıp cevap verme inceliğinde bulunduğunuz için teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
FL STUDIO ile gitar kaydını yapabilirsin. Üstelik yaptığın kaydın temposunu ''Detect BPM'' ile öğrenebilirsin. Daha sonrasında VST yazılımlar ile çaldığın partisyonun temposuna uygun Bas ve Davul partisyonları yazabilirsin.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Üstesinden gelemediğim bir sorunla karşılaşırsam tekrar bilgilerinizden yararlanabilir miyim?

Bu kısmı biraz daha açıklayabilir misin? stüdyoda müzik yapmak yerine zamanımız ekip toplamakla geçiyor maalesef. Bass gitarist buluyoruz davul bulamıyoruz. Zorlukla davula bulduktan sonra bass gitaristi kaybediyoruz.
Şöyle ki ben aklıma bir riff geldiğinde bunu gitarla kaydederim. Ardından temposunu bulduktan sonra o tempoyla aynı değerde pattern yaratırım. (Davul, Bas v.s) sonuçta 100 BPM tempoyla çaldığınız gitara 120 BPM tempoyla çalan bir davul ile eşlik edemezsiniz öyle değil mi? :)
En son olarak oluşan ses dosyasının mp3 olarak çıktısını alır ve unutmamak için tablarını not defterine (txt.) kaydederim. O bir köşede taslak gibi durur. En azından ben böyle yapıyorum.

Blackstar ID: Core 10 V2
Amfiyi pcye USB ile bağladıktan sonra ses kartı olarak tanimlayabiliyorsun.Ben reaper kullanıyorum mesela vst yardımıyla calacagim rife uygun bir davul oluşturup üzerine çalıyorum onun haricinde bas gitarı nasıl oluşturursun bilmiyorum .Midi yazarakta olabilir böyle bir imkan var idi ama yazdığın riffe göre değişir zor bir riffe ise baya ugrastirir.

Amfiyi pcye USB ile bağladıktan sonra ses kartı olarak tanimlayabiliyorsun.Ben reaper kullanıyorum mesela vst yardımıyla calacagim rife uygun bir davul oluşturup üzerine çalıyorum onun haricinde bas gitarı nasıl oluşturursun bilmiyorum .Midi yazarakta olabilir böyle bir imkan var idi ama yazdığın riffe göre değişir zor bir riffe ise baya ugrastirir.
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Aklımdaki parçadan bir süre feragat edip sadece gitarla bir blues şarkısı kaydetmeye karar verdim. Sanırım bahsettiğiniz yolu izlersem diğer enstrümanları kullanmadan çok daha rahat bir şekilde kayıt alabilirim.

BPM'e uygun çalabiliyorum, kursta zaten metronomla çalıyorum, evde de egzersizlere metronom ile çalışıyorum. Ama benim olan ufak lick ve riff'lerde metronoma uymuyorum çünkü biraz mekanik geliyor bana açıkçası.

Aksak çalmaktan kastım, örneğin pre-bend yaptıktan sonra vibrato yapıp noise gate sesi kesene kadar vibratonun temposunu düşürmek. Şarkının temposundan biraz sapmak.

Vaktinizi ayırıp cevap verme inceliğinde bulunduğunuz için teşekkürler.
Rica ederim. Genç arkadaşlarda sık gördüğümüz bir şey, genel ve oturmuş kavramların içini kendi bildikleri gibi doldurmaya kalkmaları. BU da ister istemez sorun yaratıyor.
Bahsettiğiniz şeyin adı "aksak" değil. Türkçede müzik terimi olarak "aksak" ile iki şey kastedilir, bunlardan biri "odd-time" tabir edilen ve 2 ya da 4 zamanlı olmayan (5/8, 7/8...) ritmlerdir. Diğeri ise, "syncopated" olarak nitelenen durumdur, bunun tanımını verdim zaten.
Sizin yaptığınız şey, bir anlamda "serbest çalım"olarak nitelenebilir, klasik müzik terminolojisinde "ritardando" olarak bilinen etkiye benziyor. Bunu en kolay canlı performansta yapmak (sizi dinleyerek eşlik eden canlı müzisyenlerle) mümkündür.
Önceden kaydedilmiş bir altyapı üzerine çalarken bunu ancak belli ölçüde yapabilirsiniz; ölçü bitip de davul başladığında mecburen tekrar ritmi yakalamak gerekecektir. Söz konusu kısımda davul ayrıca programlanmamış ise bu sizi biraz kısıtlayacaktır. Teknik olarak bu yapılabilir bir şey elbette, ama benim uğraşmış olduğum bir şey değil.

Şimdi de biraz bu kısmı açıkla:) hangi programlar kullanıyorsun? örnek işini paylaşabilir misin?

Herhangi bir DAW(Cubase, Logic, Studio One vs.) üzerinde çeşitli pluginler ile dilediğiniz enstrümanı yazabilirsiniz. Örneğin; davul için Addictive Drums 2, bass gitar için Ample Bass P II gibi. Tabii ki bunlar gibi onlarca plugin var, biraz araştırmayla çeşitli örneklere ulaşabilirsiniz. Ben şahsen altyapı oluştururken FL Studio üzerinde kullanmak istediğim pluginleri teker teker açıp, elimle tek tek yazıyorum midi klavyem olmadığı için, siz de bu şekilde çalışabilirsiniz. Bir süre sonra eliniz alıştıkça, kafanızda canlandırdığınız şeyleri bilgisayar ortamına aktarabilirsiniz hızlıca. Daha detaylı bilgiye YouTube üzerinden birazcık araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir DAW(Cubase, Logic, Studio One vs.) üzerinde çeşitli pluginler ile dilediğiniz enstrümanı yazabilirsiniz. Örneğin; davul için Addictive Drums 2, bass gitar için Ample Bass P II gibi. Tabii ki bunlar gibi onlarca plugin var, biraz araştırmayla çeşitli örneklere ulaşabilirsiniz. Ben şahsen altyapı oluştururken FL Studio üzerinde kullanmak istediğim pluginleri teker teker açıp, elimle tek tek yazıyorum midi klavyem olmadığı için, siz de bu şekilde çalışabilirsiniz. Bir süre sonra eliniz alıştıkça, kafanızda canlandırdığınız şeyleri bilgisayar ortamına aktarabilirsiniz hızlıca. Daha detaylı bilgiye YouTube üzerinden birazcık araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Hatta şöyle ufak bir ekleme yapayım. FL Studio ve Addictive Drums üzerinden konuşacağım çünkü çaldığım projelerde demo oluştururken bu ikiliye alıştım yıllardır. FL Studio'da her hangi bir vst ile çalışırken Piano Roll kısmından notaları görürsünüz ve davul partisyonlarınızı burada yazarsınız. Ben Addictive Drums'ın nota karşılıklarını ezberlediğim için zamanla, midi klavye olmadan mouse ve klavye yardımıyla hızlıca pattern oluşturabiliyorum. (Örn. C3-kick, D3-snare, F6-left crash, G6-right crash, C5-ride, F ve G arası-hihat gibi.) Eğer üşenmezseniz, biraz sabır gösterirseniz siz de bu yolu izleyebilirsiniz.

İşinize yarar mı bilmem ama ne olur ne olmaz yazayım dedim :)

Benden hızlı davranmışsınız. İyi olmuş bende aynılarını yazardım zaten. :) Bende Davul ve Bas için yazdığınız VST'leri kullanıyorum. Gerçekten çok gerçekçi ve güzel buluyorum ikisini de :)

Geri