Gitar Nasıl Saklanmalı

Selamlar, Takamine GD10NS gitar aldım birkaç gün önce. Yanında da gitar sehpası aldım saptan destekli olanlardan Kozmos'un.

Bu gitarı en iyi nasıl muhafaza edebilirim? Ağacına zarar gelmemesi adına yapabileceğim ek bir şey var mı? Gitar doğrudan güneş görmüyor, kullanmadığım zaman sehpada duruyor. Evde kombi yok gerek olmuyor çoğu zaman bu sebeple hava kuru değil çok da nemli değil ama 5dk çalınca gitarı elim terliyor yani hafif nem var. Bunlar sorun oluşturur mu?

Teşekkürler.

Gitarinizi terli halde birakirsaniz ağaç nemden çabuk çürür sap kararır, dokundugunuz her köşe çabucak vidalar civatalar bile, teller gibi çabuk eskir ve paslanir telleri de uzun süre değiştirmezseniz, fretlerde iz kalır bu da zamanla fretlere perdelere sapa zarar verir bu süreç adeta muayenesi bir türlü olmayan hasta gibi gün geçtikçe kötüleşir, bunun önüne geçmek için her çalım sonrası temiz bir kuru microfiber bez yardımı ile teller ve sap arkasına kadar silinmesi gerekir gövde de aynı şekilde temizlenmelidir. Nasil ki bir insan banyo yapmadan yaşayamazsa gitar da ayni sekilde duzenli olarak temizlenmelidir. Tüm önlemler önceden alinmali ki uzun ömürlü kalabilsin.
Ve her tel değişimi sırasında perdeler, limon veya portakal yağı (aktarda satılır) silinmeli ya da ozel bakim urunleri parayı basıp alınır, onlar ile en az, iki ayda bir komple düzenli olarak tüm bakimlar yapılmalıdır. Hiç bir şey yapamam telimi de başkası veya luthier e götürürüm değiştirsin diyorsanız en azından kuru bir bez ile her çalışma sonu silmeniz yeterli olur gövde içinde sehpaya koymanız uzun süre calmadiginiz vakit toz kapar onu da silersiniz kuru bezle kesinlikle alkol veya aseton parfüm tarzı şeyler ile silmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin boyasını mahveder. O nedenle naçizane görüşüm sap destekli sehpalar yıllarca evimde kullandığım hiç bir sorun teşkil etmedi sadece bir keresinde baş kısmındaki metal halkası kopmuştu neyse ki yanındaydım gitarı kurtardım ve en yakın Demirci'de tekrar lehimletmistim ki o da 12 senelik bir sehpamdi 😊 umarım yardımcı olur. İyi çalışmalar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarinizi terli halde birakirsaniz ağaç nemden çabuk çürür sap kararır, dokundugunuz her köşe çabucak vidalar civatalar bile, teller gibi çabuk eskir ve paslanir telleri de uzun süre değiştirmezseniz, fretlerde iz kalır bu da zamanla fretlere perdelere sapa zarar verir bu süreç adeta muayenesi bir türlü olmayan hasta gibi gün geçtikçe kötüleşir, bunun önüne geçmek için her çalım sonrası temiz bir kuru microfiber bez yardımı ile teller ve sap arkasına kadar silinmesi gerekir gövde de aynı şekilde temizlenmelidir. Nasil ki bir insan banyo yapmadan yaşayamazsa gitar da ayni sekilde duzenli olarak temizlenmelidir. Tüm önlemler önceden alinmali ki uzun ömürlü kalabilsin.
Ve her tel değişimi sırasında perdeler, limon veya portakal yağı (aktarda satılır) silinmeli ya da ozel bakim urunleri parayı basıp alınır, onlar ile en az, iki ayda bir komple düzenli olarak tüm bakimlar yapılmalıdır. Hiç bir şey yapamam telimi de başkası veya luthier e götürürüm değiştirsin diyorsanız en azından kuru bir bez ile her çalışma sonu silmeniz yeterli olur gövde içinde sehpaya koymanız uzun süre calmadiginiz vakit toz kapar onu da silersiniz kuru bezle kesinlikle alkol veya aseton parfüm tarzı şeyler ile silmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin boyasını mahveder. O nedenle naçizane görüşüm sap destekli sehpalar yıllarca evimde kullandığım hiç bir sorun teşkil etmedi sadece bir keresinde baş kısmındaki metal halkası kopmuştu neyse ki yanındaydım gitarı kurtardım ve en yakın Demirci'de tekrar lehimletmistim ki o da 12 senelik bir sehpamdi 😊 umarım yardımcı olur. İyi çalışmalar

Her çalımdan sonra siliyorum ama microfiber bezle silmiyordum en kısa zamanda onu da temin edeceğim. Bunun haricinde 2-3 ayda bir luthiere götürüp genel bakımlarını yaptıracağım .

Sehpa konusunda kafamda çok soru işaretleri vardı, onları giderdiniz. Yani dışarıda durduğu için hızlıca mı eskir gitar diye düşünüyordum. Çok teşekkür ederim ☺

Gitarınız ön kapak dahil lamine ahşaptan imal edilmiş görünüyor özelliklerinde, o nedenle kolay kolay iklim değişikliklerinden veya nemden etkilenip ses tahtasında deformasyonlar olmaz o konuda rahat olabilirsiniz. Gitarı sürekli sehpada açıkta tutabilirsiniz, toz yapar zamanla, kolayca silinir geçer. Kılıfta tutmak bunu engeller. Arada klavyeyi limon yağı ile temizlemek gerek denildiği gibi. Bunu birkaç ayda bir yapmak yeterli.

Sıcaklık değişimi olmayacak yere koymaya çalışın hem pencereden hem kaloriferden uzak duracak yaz kış güneş almayacak, soğuk da yemeyecek bir yer en iyi seçim olur. Zemin veya giriş katında iseniz rutubet olabilir bu yüzden kutusunda ve nem alıcılarla saklamanız daha iyi bir seçim olur. Hem nem açısından pek sorun yoksa kılıf veya gigbag de kurtarır. Temiz tutulması çok önemli zaten diğer arkadaşlar belirtmişler bir de akustik gitar humidifier diye bir olay var, nemlendirme yani google'a yazınca çıkar, akustik gitarın iç kısımları cilasızdır ağaca yeterince nem vermek gerekiyor eğer iklim kuru ve sıcaksa mutlaka bir tane edinin derim, nemsiz ortam, ağaçta çatlama yapabilir.

böyle bir şey: Planet Waves GH Guitar Humidifier Gitar Nemlendirici

Ee peki, bu nemlendiriciye ne kadar gerek var nasıl ayarını tutturacam derseniz, kapitalizm'de çareler tükenmiyor yeter ki paranız tükenmesin.

Son düzenleme:
Geri