Amfi Kararsızlığı

Merhaba. Analog sisteme geçmek için amfi almak istiyorum. Aklımda bir kaç amfi var ama baya kararsız kaldım. Amfiler hakkında biraz bilgilendirirseniz sevinirim. Daha önce lambalı amfi hiç kullanmadım. Özellikleri ile alakalı pek bilgim yok bu konuda da yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Aklımdaki Amfiler:

Peavey Classic 30

Vox AC15C1

Fender Blues Junior
 
gitar ve pedal da önemli. emg manyetikli bir gitarınız var ise bu amfilerin pek yararını göremezsiniz.
 
elimde fender roadhouse stratocaster mevcut. clean ve overdrive tonlarını çok seviyorum ve genellikle bu tonları kullanıyorum.
 
Laney Cub 12r'ye de bir bakın isterseniz. Bu ampli üzerinde ayrıca 1 watt ve 15 watt çıkış seçenekleri mevcut. Overdrive tonlu bir cihaz kendisi. Fender Strat ile kullanırken çok tatlı clean ve cruch tonları alıyorum. Gibson'la da drive'ı biraz açınca klasik Marshall overdrive tonlarına biraz benzer bir ton alıyorum. Bunu da bir deneyin isterseniz.
 
Laney Cub 12r'ye de bir bakın isterseniz. Bu ampli üzerinde ayrıca 1 watt ve 15 watt çıkış seçenekleri mevcut. Overdrive tonlu bir cihaz kendisi. Fender Strat ile kullanırken çok tatlı clean ve cruch tonları alıyorum. Gibson'la da drive'ı biraz açınca klasik Marshall overdrive tonlarına biraz benzer bir ton alıyorum. Bunu da bir deneyin isterseniz.
bakacağım teşekküreler
 
blues jr evde kullanamazsınız. ev için çok güçlü bir amfidir. keza 15w olan tüm amfiler de buna dahil. peavey 30 u alırsanız üzerine bir de dantel alın, süs olarak durur.
1w, 5w gibi seçenekleri olan amfilere bakın bence.
 
Amfi başlıklarında uzun uzun yazıldı. Evde 1w bile olsa pratik değil lambalı kullanmak, 5w hiç değil. 30w filan bahsi geçmiş, dantel örtü önerisine katılıyorum. Blackstar modelleri ve Katana bak derim. Bolca yorum var forumda.
 
Lambalı amfi hevesiniz varsa alın bir tane bence. Ama önerim bir wat modu olan bir amfi. Bende marshall ve engl gigmaster var ikisinin de bir wat modu var. Fener strat ile marshall dsl 5 oldukça güzel anlaşıyor mesela. Denemeniz lazım. Ben şu an mesela vox’ un kulaklık amfisi ile çalıyorum genelde evde. Klasik rock modeli kulaklıkla çok beğendim. Pratik oluyor. Evde kimse olmayınca da amfiler ile çalıyorum.
 
millet hala okumadan yada bilmeden 5w üzeri lambalı amfi tavsiyesinde bulunuyor. ya çıldırmış olmalılar yada forum ahalisi köy, villa, bucak, nahiye gibi ses sorunu yaşamayan yerlerde oturuyorlar. komşuları bethoveen da olabilir.

örnek olsun diye tekrar bilale anlatır gibi anlatayım. 5w demek: bir trompete var gücü ile üflediğinizde çıkan sestir. bu evde yönetilemez.
 
Merhaba,
Evde kullanmak üzere lambalı ampli almak istiyorsanız şahsen düşük vatajlı bir ampli edinmenizi öneririm. Yukarıda yorumlarını paylaşmış olan forum üyelerimizin bu konudaki görüşüne katılıyorum.
Ben de nibeten yüksek vatajlı bir lambalı ampli kullanıyorum (profilime ilişkin imza bölümünde görebilirsiniz) ama işyerim müsait olduğu için işyerimde kullanıyorum.
Evde kullanacaksanız ve marka model soracak olursanız; Marshall DSL5C önerebilirim (bir watt seçeneği var mı emin değilim) veya Blackstarın 1 watta düşürülebilen lambalılarından önerebilirim.
Esenlikler dilerim.
 
Bilal'in bilmesi gereken bir konu da, evde watt düşürücülerle bu cihazları kullanabilme olanağının olduğu, ayrıca düşük volumlerdeki sesi de bazı transistörlü amfilere tercih edebilir. İstediği zaman köyüne götürüp yüksek volumelerde de belki kullanmak isteyebilir.
 
3ü de güzel ve kendine has tonu olan amfiler. Watt ve ses yüksekliği konusu çok göreceli. Yıllarca evde 30 watt mesa da kullandım, 15 watt bj de, 22 watt deluxe de. 15 watt ev için uygun değil diyen arkadaşların ya duvarları kağıttan ya komşuları psikopat. Bi de zaten BJ anca küçük sahneleri kurtaracak hacimde bir amfi. Yukarıdaki bazı arkadaşların bakış açısından yola çıkarsak bu amfiler ne ev için ne de sahne için üretilmişler. O zaman bu amfiler neden üretilmişler? Bir de neden dünyanın en çok satan lambalı amfileri bunlar? Millet dantel örtmüyor üzerine merak etmeyin.
 
Bir apartman dairesinde yüksek güçlü bir tüplü amplifikatörün kullanılıp kullanılamayacağı, amplifikatörün tasarımıyla, evde ne şekilde kullanıldığıyla ve ne tür bir ton elde etmek istediğinizle ilgili bir mesele. Genellemelerden kaçınalım.

Sizin özel konunuza gelecek olursak... Alternatif olarak değerlendirdiğiniz üç amplifikatörle ev volümlerinde tatmin edici distorsiyon alamayabilirsiniz. Ama belki düşük volümlerde preamp katının kırılması sizin için yeterli olacak. Belki amplifikatör önünde uygun bir overdrive / distorsiyon pedalı koyup istediğiniz tonu elde edeceksiniz. Daha sonra da belki amplifikatörünüzü yüksek volume/gain seviyelerinde kullanabileceğiniz bir güç düşürücü veya load box edineceksiniz.

Bu kişisel konuda pek tavsiyede bulunak istemiyorum, ancak Laney 12R aklınızdaki cihazlara göre ev kullanımı için daha esnek olabilir.
 
Üst