Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ben evde amfi ile çalarken çok sesi açmadığımı düşündüğümden duyulmadığını zannediyordum. Amfi bir watta ve volüme çeyrek bile değil. Alt komşumla karşılaştığım bir gün bana ne güzel seni dinliyoruz, bende seviyorum gitar dinlemeyi dedi. Hoşuna gittiğinden rahatsız olmuyormuş yada kibarca bana söyledi. Ben de o günden sonra genelde evde kulaklık amfisi ile çalıyorum. Eski evimdeyken yan apartmanda ki komşu ne zaman çalsam duvarı yumruklardı. Ama o zaman pek takmazdım sesi de bayağı açardım. Yaşta ufak tabi. O amfi de marshall valveste 30 watt transistörlüydü. O da bayağı ses çıkarıyordu. Yani iş aslında biraz komşuda bitiyor. Anlayışlı ise ve siz de makul saatlerde çalarsanız pek sıkıntı olmayabilir.

Bilal'in bilmesi gereken bir konu da, evde watt düşürücülerle bu cihazları kullanabilme olanağının olduğu, ayrıca düşük volumlerdeki sesi de bazı transistörlü amfilere tercih edebilir. İstediği zaman köyüne götürüp yüksek volumelerde de belki kullanmak isteyebilir.
sor bakalım adama wattkiller alacak ve wattkiller ile kullandığında kısa sürede lambaları değiştirebilecek kadar bütçesi de var mıymış. illaki tüm amfileri evde kullanmanın bir yolu var.
"akıl verin yardımcı olun" ile "müsrif olun millete eziyet edin"i biraz karıştırıyoruz sanırım.

attenuateurlere bakın kullanılmaz diyenlere kulak asmayın

bitmediler, bitmeyecekler. buyur birader bir tane de attenuateur al. olmadı marshall plexi 100w al, attenuateur al, onun çıkışını da kulaklığa tak. o da olmadı evin duvarlarını sıvat, izole ettir. amele tut amfini her yere götür.

ihtiyaç neyse ve kısıtlar neyse onu belirleyin ona göre amfi alın ... duvara, komşuya göre değil, forumda birileri 30-50-100w her ne amfi iyi dediyse ona göre değil ....

attnt ile alıp kullanmak da bir fikir elbet ama evden çıkıp 10 dakika yol gitmek için Toyota almak yeterliyken neden ısrarla Ferrari daha iyi araba onu al diye tavsiye verilir ki ... bir de o kadar hıza ihtiyacın yok, gaz pedalının altına havlu sıkıştır ki fazla basmayasın diye attnt tavsiye ediliyor.

1w evde kullanılır .... 5w evde şartlar uygunsa kullanılır ... daha fazlası da kullanılır ama sorun çıkarma ihtimali daha fazla olur, daha da katı cevap verilmez bu soruya ... isteyen istediğini alsın :)

birisi akıl istemeye görsün, aklı kıt tiplerin hayallerini buraya yazarak insanları yanlışa yönlendirmeleri,
soruyu soran kişinin gerçek ihtiyacını görmemek için ellerinden geleni yapmaları
ve bunu yapan kişilerin de dışarıdan insan kılığında görünmeleri midemi bulandırıyor.

birisi akıl istemeye görsün, aklı kıt tiplerin hayallerini buraya yazarak insanları yanlışa yönlendirmeleri,
soruyu soran kişinin gerçek ihtiyacını görmemek için ellerinden geleni yapmaları
ve bunu yapan kişilerin de dışarıdan insan kılığında görünmeleri midemi bulandırıyor.
Allah yakınlarınıza yardımcı olsun.
(Site yönetiminden bu yorumla ilgili bir yaptırım bekliyorum.)

Son düzenleme:
Allah yakınlarınıza yardımcı olsun.
(Site yönetiminden bu yorumla ilgili bir yaptırım bekliyorum.)
aferin, hakaretin üstü kapalısı açığı olmaz. aklı olan da sizin yaptığınız yoruma kanmaz.
site yönetiminin de aklı varsa tamamını okur onagöre karar verir zaten.

bu arada benim yakınlarımın benimle ilgili bir sıkıntısı yok ama anne sütü önemli. eksik kalınca ne oluyor görüyoruz.

buradaki amaç yardım isteyen kişinin önce
ne istediğini,
hangi ekipman ile kullanacağını,
nerede kullanacağını sormak,
amfilerin tonu hakkında bilgisi var mı,
daha önce denemiş mi bunu öğrenmek,
bütçesi ne kadar alım gücü yeterli mi (ki Türkiye de artık kimsenin hayallerindeki ekipmanları istediği gibi dizemediği aşikar, herkes düşük bütçe ile fiyat/performans peşinde)

eğer bunları yardım isteyen kişi ile oknuştu iseniz söyleyecek sözüm yok.

bana soracak olursanız; söylediği amfilerin birkaçına sahibim. İstanbul'da yaşıyor ise gelip deneyebileceğini yazdım. kendisi Eskişehir de yaşadığını yardım için teşekkürünü iletti.

boşboğazlık yapıp saçmalayacak iseniz, ben kültürlüyüm laf sokarım, klavye delikanlısıyım diyor iseniz buyrun devam edin.

ama mümkünse konuyu açan arkadaşa da bir faydanız dokunsun.

Merhaba yaklaşık 1 senedir Blackstar id core 10 kullanıyorum, yanına ts9 klonu bi pedal aldım fakat beklediğim performansı alamıyorum. Amfi mükemmel fakat artık tamamen istediğim karakteristik tonu anladım sayılır.
Önerebileceğiniz evde kullanım için fendervari, blues, classic rock, amerikan soundu yakalayabileceğim, temiz cleanleri olan yeri gelince kirli tonları bulabileceğim ekonomik, şuan ki amfiye yakın şeyler önerir misiniz?
(şuan epi lp2 var fakat ileriye dönük olarak tele ile birlikte düşünüyorum)
(şuan aklıma en yatan amfi fender champion serisi oldu, nasıldır?)

Merhaba yaklaşık 1 senedir Blackstar id core 10 kullanıyorum, yanına ts9 klonu bi pedal aldım fakat beklediğim performansı alamıyorum. Amfi mükemmel fakat artık tamamen istediğim karakteristik tonu anladım sayılır.
Önerebileceğiniz evde kullanım için fendervari, blues, classic rock, amerikan soundu yakalayabileceğim, temiz cleanleri olan yeri gelince kirli tonları bulabileceğim ekonomik, şuan ki amfiye yakın şeyler önerir misiniz?
(şuan epi lp2 var fakat ileriye dönük olarak tele ile birlikte düşünüyorum)
(şuan aklıma en yatan amfi fender champion serisi oldu, nasıldır?)
Dijital ve pedallarla kullanılması için genellikle Boss Katana serisi tercih ediliyor. Çünkü clean kanalı en az bir lambalı amfi kadar başarılı. Bende de o amfiden var fakat pedallarla hiç denemedim. Youtube'da bir çok video mevcut Katana'ya pedal bağlanmasıyla ilgili, izleyebilirsiniz. Ki zaten bu amfinin üstündeki pedal-booster modellemeleri de çok başarılı gerçeğini çok aratmıyor.

Dijital ve pedallarla kullanılması için genellikle Boss Katana serisi tercih ediliyor. Çünkü clean kanalı en az bir lambalı amfi kadar başarılı. Bende de o amfiden var fakat pedallarla hiç denemedim. Youtube'da bir çok video mevcut Katana'ya pedal bağlanmasıyla ilgili, izleyebilirsiniz. Ki zaten bu amfinin üstündeki pedal-booster modellemeleri de çok başarılı gerçeğini çok aratmıyor.
çok teşekkürler fakat bütçemi çok aşıyor.. :)

neden acaba bilgi verir misiniz?
fender modellemeleri çok hoşuma gidiyor, birkaç video da gördüm blues ve drive pedalları ile çalınan, herhangi bi bozulma vs. işitmedim.

Merhaba,
Neredeyse hepimizin (belki de gerçekten hepimizin), en azından bir çoğumuzun yaptığı gibi siz de internet üzerindeki videolardan ekipman bakıyorsunuz ki bu mantıksız bir şey değil.

Yukarıda yazdığınız ampli hakkında yorum yapamam çünkü kullanmadım. Ancak videolara bakarak son kararınızı vermeyin zira internete yüklenen videolar kompreslenen sese sahip olduklarından (ör; youtube a yüklenenler) bir ürünün sağladığı gerçek sesin dinamiklerini yansıtmayabiliyorlar. Düşündüğünüz ürünü dükkanda vs ilgili yerde denemenizin sizin için daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Esenlikler dilerim.

Geri