Gitar bakımı hakkında

Merhaba arkadaşlar
Jackson jdr94 gitarım var. Uzun zamandır çalmıyordum. 3 ay kadar gitarın telleri sökülmüş halde bekledi. Sonra tel aldım fakat sap çok aralıklı olmuş. Önceden klavye çok güzeldi fakat şimdi sanırım ayar gerekiyor. Kendim biraz uğraştım ama uygun aparat bulamadım. İzmir de bakımını yaptırmak istiyorum ama ne kadara malolur fikrim yok. Tavsiye verebilecek var mı? Klavye sorununu ne şekilde yapabilirim? Bir de manyetikler artık paslanmış. Zımpara yapsak faydası olur mu? Gitar genel olarak temiz sayılır.
Syg.

Merhaba arkadaşlar
Jackson jdr94 gitarım var. Uzun zamandır çalmıyordum. 3 ay kadar gitarın telleri sökülmüş halde bekledi. Sonra tel aldım fakat sap çok aralıklı olmuş. Önceden klavye çok güzeldi fakat şimdi sanırım ayar gerekiyor. Kendim biraz uğraştım ama uygun aparat bulamadım. İzmir de bakımını yaptırmak istiyorum ama ne kadara malolur fikrim yok. Tavsiye verebilecek var mı? Klavye sorununu ne şekilde yapabilirim? Bir de manyetikler artık paslanmış. Zımpara yapsak faydası olur mu? Gitar genel olarak temiz sayılır.
Syg.

Sap için alyan gerekiyor belirtmiş olayım ve o iş eğer bilmiyorsan ki zaten gitarda beklemiş telsiz vs ayarların büyük çoğunluğu kaybolmuştur sana önerim komple bakıma göndermen -iyi bir ustaya- eğer o fazla gelirse sadece sap ayarı yaptırabilirsin bu ise en fazla 100-150 tl civarı oluyor(aslına bakarsan 10 liralık iş bilr olduğunu düşünmüyorum ama tecrübe gerekiyor işte yani benim gibi meraklı olman lazım :) ) Manyetikler içinse fotoğraf atabilirsen daha sağlıklı yardımcı olabilirim dostum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sap için alyan gerekiyor belirtmiş olayım ve o iş eğer bilmiyorsan ki zaten gitarda beklemiş telsiz vs ayarların büyük çoğunluğu kaybolmuştur sana önerim komple bakıma göndermen -iyi bir ustaya- eğer o fazla gelirse sadece sap ayarı yaptırabilirsin bu ise en fazla 100-150 tl civarı oluyor(aslına bakarsan 10 liralık iş bilr olduğunu düşünmüyorum ama tecrübe gerekiyor işte yani benim gibi meraklı olman lazım :) ) Manyetikler içinse fotoğraf atabilirsen daha sağlıklı yardımcı olabilirim dostum
Aslında elimden gelir birçok marka alyan anahtar ile yapıyor bu sap ayarını fakat Jackson için ayrı bir aparat gerekiyor. AliExpress te buldum ama alsam mı bilemedim. Ekte fotoğrafları veriyorum genel durumu ve manyetiklerin durumunu görmeniz için.
126211
IMG_20190313_225725.jpg
126212
126213
IMG_20190313_225725.jpg2019_0103_23311200.jpg2019_0103_23284000.jpg

Aslında elimden gelir birçok marka alyan anahtar ile yapıyor bu sap ayarını fakat Jackson için ayrı bir aparat gerekiyor. AliExpress te buldum ama alsam mı bilemedim. Ekte fotoğrafları veriyorum genel durumu ve manyetiklerin durumunu görmeniz için. 126211 eklentisini görüntüle126211 eklentisini görüntüle
126212 eklentisini görüntüle126213 eklentisini görüntüle126211 eklentisini görüntüle126212 eklentisini görüntüle126213 eklentisini görüntüle

Yapabilirsen eğer gitarı komple sök ve rlinr bir kutu wd-40 al (13.90) ya da pas giderici ardından demirin pasın vs olduğu heryere pipetle dikkatlice sık ardından 20 30 sn bekle sil birdaha sık sil bunu 3 4 kere yap ardından kendine bakım malzemelerinden al (cila bakım yağ vs vs ucuz pahalı pek farketmez) ardından paslar gidince cadence'a ait cila parlatıcımı ne vardı 3 tl onla güzelce yedir en son bitince yeni bir tel takımı ardından sap ayarı nasıl yapılır entonasyon ayarı tel yükseklik ayarı türkçe ingilizce arayarak erişebilirsin çok kolay yapması sadece dikkatli ol kendine güven(çokta değil 😑😑)

Geri