Fuzz Ve Compressor Hakkında Biraz Bilgi Lazım

selam arkadaşlar,

yaptıgım bazı araştırmalar sonucu insanların fuzz pedallarına acaip ilgi duydugunu gördüm. fakat dinledigim demolarda çok boguk, sanki amfi patlamışta ses ondan cızırtılı(biliyorum adı üstünde fuzz:)) çıkıyormuş gibi bi ses duydum. özellikle big muff ta. ama david gilmour un, eric johnson un setupına baktıgımda da fuzz pedallarını görüyorum fakat onları öyle ses çıkartırken görmedim. bu nedendir? demoyu yapanların pedalı kullanmayı bilmememesi dicem o da degil çünkü orjinal sitelerinde dinledigim demolardan bahsediyorum. bi açıklayabilirseniz...

başka bir sorun bu fuzzların çeşitli versiyonları var mesela muff ın rus ingiliz amerikan gibi modelleri var ya da fuzz face in arbiter germanium silicon gibi modelleri var bir de pnp yazıyor onu anlamadımç

ve son sorum ise compressor ne işe yarar? ne gibi bir sound çıkarmak istiyorsam almalıyım onu?

fuzz da pek yardımcı olamıcam ama compressor pedallarında bi miktar yardımım dokunabilir.
Comp da ses belli bi seviyenin üzerine çıkmaz ve belli bi seviyenin altına inmez yani ses bi seviyede çıkar.Tele yavaş vuruncada aynı seviyede hızlı vuruncada aynı seviyede ses gelir.Comp olmadığı zaman yavaş vurunca daha az hızlı vurunca daha fazla ses gelir.Özellikle metal müz,ik ile ilgilenenlerin bayağı bi ihtiyacı vardır bu pedala.Gitar çalanların olazsa olmaz bi aletidir.Bu comp pedalları ile sustainide ayarlayabiliyosun.Valla ilk akla gelenler bunlar comp ile ilgili.Tabi bunlar benim naçizane bilgilerim profosyonel arkadaşlar var forumda başka özelliği varsa onlarda iki üç yazar buraya bende öğrenirim sende :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hmm sanırım compressor e ihtiyacım yok o zaman pena vuruşumun sertligiyle parça içinde tonumda ufak degişiklikler yapıyorum çünkü

comp gerek duymayada bilirsin ama bence sen yine de al :D kapatınca yine istediğin gibi ufak ton değişiklikleri yapabilirsin.Tabi bu bence sana kalmış bişey.
Fuzz pek bilmiyorum ama bildiğim kadarını diyim akıl almaz cins cins tonlar çıkıyo :)böyle sesi titreştirir gibi ya da tizleştirir gibi istersen setleştirebiliyosunda ama iyi bi fuzz pedalında geçerli bunlar.
O big muff 3 farklı fuzzda değişik tarzda sesler tonlar.Sen kendine hangisini yakın hissesedersen onu alırsın.Zaten denemeden pedal falan alınmaz önce bi denemek lazım o zaman o aynı model olan ama green-usa-triangle arasındaki farkda bulunabilir ben denemedim amaöyle ;)

zaten comp pedalı rock metal tarzı yaparken kuullanmak el verişli diğer tarzlarda bi etkisi olur mu onu bilemem.Ama satriani vai malmstein falan her biri kullanır benim bildiğim birer comp :)

hmmm olabilir o insan üstü gitar çaldığından ihtiyaç duymuyor olabilir :D valla ne bilim tanıdığım bildiğim gitaristlerin bir çoğu kullanıyo para bulursam bende alıcam inş bi tane :D

Distortion ile iyi ayarlanmış bir comp. pedalının tona da çok etkileri vardır. Sesi güçlendirir (legato ve tapping leri çok kolay elde etmeni sağlar), smooth bi ton elde etmene yarar. Drive ı boost eder. İstersen netleştirir canlılık verir. Pena vuruşlarındaki canlılığı hissettirir (Petrucci tarzındaki sert pena sesi). Ayrıca aganigi naganigi :D Tabi bunlar farklı ayarlarda elde edilecek bi olay.

Big Muff fuzz pedalı değildir,Jim Hendrix tonlarını,Pink Floyd un ilk albümündeki ve David Gilmour'un ilk dönemindeki gitar tonlarını dinle, senin imzandaki set up'a uymaz o sound distortion seviyor metal ve shred çalıyorsan fuzz'a hiç kafanı yorma derim.

Geri