Stüdyo programları (DAW) varken neden efekt prosesörlerine ihtiyaç duyarız?

Merhaba. Bütün stüdyo programlarında birbirinden farklı kaliteli efektler bulunmakta. Örneğin Autotune, Reverb, Chorus vs. gibi. Fakat bazı müzik yapımcıları nedense Efekt prosesörlerine ihtiyaç duyuyor. Peki neden? Ben daha önce efekt prosesörlerini inceledim, birçok stüdyo programlarında olan efektler, efekt prosesörlerindede vardı. Efekt prosesörleri ne amaçla kullanılıyor?

Merhaba. Bütün stüdyo programlarında birbirinden farklı kaliteli efektler bulunmakta. Örneğin Autotune, Reverb, Chorus vs. gibi. Fakat bazı müzik yapımcıları nedense Efekt prosesörlerine ihtiyaç duyuyor. Peki neden? Ben daha önce efekt prosesörlerini inceledim, birçok stüdyo programlarında olan efektler, efekt prosesörlerindede vardı. Efekt prosesörleri ne amaçla kullanılıyor?
Stüdyo ve prodüktör kafası çok farklı bir şey. Siz pek icracı-enstrümanist gibi bakmadığınız için meseleye, bunu yadırgamanız doğal.
Öncelikle, o prosesörler yazılımların bu kadar gelişmediği dönemden kalan bir parçası stüdyoların. Ayrıca yazılımlar kullanılan sistemin gücü ile sınırlı iken (ve sisteme yüklenirken) bağımsız cihazlarda bu sorun olmuyor. Hele hele analog kimi unsurlar (özellikle preamfiler) söz konusu olduğunda iş daha da değişiyor.
Canlı performansta kullanılan efektler, özellikle de gitar gibi cihazlar söz konusu olduğunda da farklılık gösteriyorlar. Pek çok gitarist efektler de bile analog bir sinyal yolunu korumayı tercih ediip dijital efektlerden mümkün olduğunca uzak durabiliyor. Dijital sinyal yolu tercih edenler de bunu genellikle yazılımla değil, en üst düzey donanımlı cihazlarla (Kemper, Axe Fx...) yapmayı tercih ediyor.