Fret nasıl parlatılır?

Merhaba, elektro gitar freti ev ortamında ve mümkünse evde olabilecek malzemelerle mağazadaki parlaklığına nasıl ulaştırılır? Bu konudu fikri olan var mı? Teşekkür ederim.

Ben bir gitarimin perdelerinde bazi yerlerde olan kararmalari gidermek icin bulasik sungerinin yesil renkli sert tarafini kullanmistim.
Ise yaramisti. Magazadaki parlakliga ulasmasa da kararmalari giderebilir...

bunu kullanın,
kullanmadan önce kağıt bant ile fretlerin sağını solunu izole edin.
pamuklu bez ile silin.
sonrasında fretlerde parlatıcı kalmayacak şekilde temizleyin.

bitti :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi

bunu kullanın,
pamuklu bez ile silin.

Frette bulunan hafif düzeydeki paslanmayı da giderir mi?

Merhaba, elektro gitar freti ev ortamında ve mümkünse evde olabilecek malzemelerle mağazadaki parlaklığına nasıl ulaştırılır? Bu konudu fikri olan var mı? Teşekkür ederim.
Şöyle bir seçenekte var 1200 veya daha üstü zımpara ile eşit hareketlerle fretin hertarafını çok az miktarda zımparalamak 1200 ne dersenizde korkmayın çok incedir boşuna para vermenize gerek yok 4 lira 5 lira maximum tutar birde sildinizmi üstüne limon yağı portakal kiwi yağı artık ne sürersiniz size kalmış 🤣🤣

bunu kullanın,
pamuklu bez ile silin.

bende böyle yapıyorum sonuç müthiş

Selamlar, naçizane bir fikir vermesi bakımından evde kullandığım malzemeleri sıralayayım:

1) Giriş seviyesi bir dremel makinası (Koçtaş veya Bauhaus gibi mağazalarda 100-120 TL'ye bulunabilir)
2) Dremel için uygun silindir bir keçe ucu (~10 TL)
3) Klavyenin ahşap yüzeyini (fret aralarını) ve binding'i zedelenmeden korumak için maskeleme bandı (~10 TL)
4) Kuyumcu cilası (~10 TL)

Dremel ile birlikte parlatıcı krem kullanmanızı önermem (aslında kremi hiç önermem); çünkü kremin tortusu zamanla fret diplerinde birikerek hem kötü bir görünüm yaratıyor hem de tortunun uzun vadede fret oluklarına yerleşmesi riski taşıyor. Daha koyu kıvamlı, cila pastası veya parlatma taşı şeklinde satılan ürünler işinizi görecektir.

Bazı gitarcıların fret parlatma işi için çelik yünü (steel wool) ile zımparalama yaptığını da biliyorum; ancak dikkatsiz kullanımda yün parçalarının gitar manyetiklerine yapışması/gitar boşluklarına kaçması ve ürünün kolay yanıcı nitelikte olması nedenleriyle bu yöntemi şahsen tercih etmiyorum. Yukarıda sayılan ürünlere yaklaşık 150 TL'lik masraf yapmanız karşılığında gitarınızın fretlerinin uzun süre ilk günkü tazeliğinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:
Dremel kullanın varsa. Keçe uçları var. Biraz ucuna ince polish pasta sürün. Ben hep bu şekilde parlatıyorum gayet güzel sonuç veriyor. Tabi
Selamlar, naçizane bir fikir vermesi bakımından evde kullandığım malzemeleri sıralayayım:

1) Giriş seviyesi bir dremel makinası (Koçtaş veya Bauhaus gibi mağazalarda 100-120 TL'ye bulunabilir)
3) Klavyenin ahşap yüzeyini (fret aralarını) ve binding'i zedelenmeden korumak için maskeleme bandı (~10 TL)

Dremel ile birlikte parlatıcı krem kullanmanızı önermem (aslında kremi hiç önermem); çünkü kremin tortusu zamanla fret diplerinde birikerek hem kötü bir görünüm yaratıyor hem de tortunun uzun vadede fret oluklarına yerleşmesi riski taşıyor. Daha koyu kıvamlı, cila pastası veya parlatma taşı şeklinde satılan ürünler işinizi görecektir.

Bazı gitarcıların fret parlatma işi için çelik yünü (steel wool) ile zımparalama yaptığını da biliyorum; ancak dikkatsiz kullanımda yün parçalarının gitar manyetiklerine yapışması/gitar boşluklarına kaçması ve ürünün kolay yanıcı nitelikte olması nedenleriyle bu yöntemi şahsen tercih etmiyorum. Yukarıda sayılan ürünlere yaklaşık 150 TL'lik masraf yapmanız karşılığında gitarınızın fretlerinin uzun süre ilk günkü tazeliğinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Ben de dremel kullanıyorum. Kuyumcu cilası yerine koyu polish paste denilen pastayı kullanıyorum. Koyu kıvamlı cila öneriniz daha mantıklı geldi. Güzel paylaşım.

bu kadar büyük organizasyona gerek yok, metal parlatıcı ile 10 saniyede temizleyebilirsiniz. işin içine elektrikli el aletleri girdiğinde beceriksiz ellerde nelere mal olacağını düşünmek bile istemiyorum :)

bu kadar büyük organizasyona gerek yok, metal parlatıcı ile 10 saniyede temizleyebilirsiniz. işin içine elektrikli el aletleri girdiğinde beceriksiz ellerde nelere mal olacağını düşünmek bile istemiyorum :)

Eller o kadar beceriksizse, gitar da çalmasın bir zahmet :)

Şaka bir yana, haklısınız. Sözünü ettiğim aletler ciddi bir özgüven, beceri ve Youtube oryantasyonu olmaksızın gitara yaklaştırılmamalı...

Ancak, fretlerde kararmanın yanı sıra özellikle oksitlenme de varsa, metal parlatıcı ve bez gibi basit müdahaleler yetersiz kalabilir.

Kolaylıklar dilerim.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Siz mesajı yazmadan önce metal parlatıcı ile yaptım parlatma işini. Sonuç gerçekten tatmin edici oldu ancak fretlerin dibinde kaldı bu malzeme, ben de maket bıçağının ucuyla çoğunu aldım ama az bir miktar kaldı gibi geldi, uzun vadede ne olur bilmiyorum açıkcası.

bunu kullanın,
pamuklu bez ile silin.

İşlemi yaptım ve gayet güzel bir sonuç elde ettim.

Çok etkili parlatıcılar kullanmayın (metpar rosewoodun gözeneklerine giriyor ve çıkmıyor), aynı şey luthierlerin polisaj makinası içinde geçerli, bunlar bir sonraki oksitlenme süresini hızlandırır, jim dunlop un perde parlatıcı kağıtları vardır onlardan kullanın.

Çok etkili parlatıcılar kullanmayın (metpar rosewoodun gözeneklerine giriyor ve çıkmıyor), aynı şey luthierlerin polisaj makinası içinde geçerli, bunlar bir sonraki oksitlenme süresini hızlandırır, jim dunlop un perde parlatıcı kağıtları vardır onlardan kullanın.
Klavyeyi kağıt bantla güzelce kapattım ama metpar fretlerin dibine girdi yine de, bir dahakinde başka bir ürün kullanabilirim.

Geri