Gitar jak girişi problemi.

Merhabalar, gitarımın jak girişi ufak ufak oynuyordu ama ufak ufak sıkarak yine sabitliyordum, son zamanlarda çevirirken sadece vida değil komple giriş döndüğü için pek dokunmak istemedim. Bugün ise amfiye bağladığımda ses gelmiyordu, biraz oynayınca girişle tek tük ses geliyor ama yine gidiyor muhtemelen problem var orada. Çevremde ise luthier hiç yok acaba yapabileceğim bir şey var mı bireysel olarak? ne yapabilirim veya temel problem ne olabilir?

Son düzenleme:
Merhabalar, gitarımın jak girişi ufak ufak oynuyordu ama ufak ufak sıkarak yine sabitliyordum, son zamanlarda çevirirken sadece vida değil komple giriş döndüğü için pek dokunmak istemedim. Bugün ise amfiye bağladığımda ses gelmiyordu, biraz oynayınca girişle tek tük ses geliyor ama yine gidiyor muhtemelen problem var orada. Çevremde ise luthier hiç yok acaba yapabileceğim bir şey var mı bireysel olarak? ne yapabilirim veya temel problem ne olabilir?
Gitarın ne model bilmiyorum ama genelde jack girisinin şasesi (jack plate) 2 vida ile gövdeye monte edilmiştir, Gibson tarzi gitarlarda ise 4. Eğer o vidaları çözersen ve komple jack girişini çok zorlamadan hafif dışarı çekip jackı öyle takarsan, bu sana problemin ne olduğu anlaman için yardımcı olacakdır. Çok karmaşık bişey değil çözersin.
Kolay gelsin.

Lehim kopmuş muhtemelen. Jack girişini söküp kontrol edin. Ayrıca böyle gevşeme durumlarında jack girişinin plakasını söküp dışarda sıkmak daha iyidir. Hem daha sağlam sıkabilirsiniz hem de içeride bir şey kopmamış olur.

Lehimin kopmuş olma ihtimali çok yüksek. Arka kapağı soküp kontrol edebilirsiniz. Eğer durum böyle ise basit bir lehim ișlemi ile sorunu çözebilirsiniz ancak yine de lehim yaparken dikkatli davranin. Yaptığınız lehim çalışır durumda olsun. (bazi lehimler iletkenlik konusunda sorun çıkarır, soğuk lehim diye ifade ederler. )

Tamir ișleminden sonra da jakı gitardan çıkarırken veya takarken girişi kesinlikle döndürmeyin aynı sorunu yaşamamak için. Jak girișindeki somun zamanla gevşeyebilir. Gevşedikçe abartmadan sıkmanız yeterli olacaktir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhabalar, gitarın jak soketini söktüm ve jakı taktığımda dururken kırmızıyla işaretlediğim yere temas ettiğinde kusursuz çalışıyor, problem içerisindeyken jakı taktığımda o işaretlediğim kısma temas etmiyor lehimde falan bir problem yok. Bunun nedeni ne olabilir, nasıl çözebilirim? Problem o kısımda ki temassızlık jak aslında tamamen oturuyor neden oraya içerisinde temas ettiğini çözemedim.
3-renk-gitar-aksesuarları-6-35mm-oval-stil-elektrik-bas-gitar-jack-çıkışı-giriş-soket-2-montaj...jpg

Merhaba doremusic den elektro gitar almıştım,elektro gitarın(Yamaha pac 112v)jak girişinde ilk aldığım zaman az birşey temassızlık oluyordu kabloyu oynatıp ayarlıyordum düzeliyordu sonra somun çıktı onu yaşadığım şehirde bulunan birine götürüp yaptırdım yaklaşık 1 ay sıkıntısız çalıştı fakat sonra temassızlık çok daha fazla oldu ve şu an neredeyse hiç çalışmıyor.Sorun kabloda değil bundan eminim,garantiye götüreyim diyorum ama doremusic in garanti işlemlerinde sıkıntı çekebilirim diye korkuyorum çünkü bu forum dahil bazı forumlarda çok fazla sıkıntı çeken olduğunu gördüm.Yaşadığım şehirde yapabilecek tanıdıklar var fakat onlara da pek güvenim yok sizce ne yapmalıyım?

Merhabalar, gitarın jak soketini söktüm ve jakı taktığımda dururken kırmızıyla işaretlediğim yere temas ettiğinde kusursuz çalışıyor, problem içerisindeyken jakı taktığımda o işaretlediğim kısma temas etmiyor lehimde falan bir problem yok. Bunun nedeni ne olabilir, nasıl çözebilirim? Problem o kısımda ki temassızlık jak aslında tamamen oturuyor neden oraya içerisinde temas ettiğini çözemedim.126619 eklentisini görüntüle
kardeşim bendede aynı sıkıntıyı yaşıyorum washburn sonamaster s2hm gitarımda
sen çözebildinmi sorununu
çözdüysen nasıl çözdün
gerçekten sıkıldım 2 aydır temassızlık yapıyor jack girişi aynı şekilde

Geri