Line 6 Helix serisi modelleyiciler hakkında görüşleriniz

Yakın zamanda bir HX Effects cihazı edindim, ilk izlenimlerimi kısaca bir başlığa yazmıştım.
Cihazı almadan önce planım preamfi-distortion soundlarımı analog olarak tutup, diğer efektleri HX üzerinden kullanmaktı.
Cİhaz ile bir süre vakit geçirdikten sonra beğendiğim bir kaç sound bulup gainli soundlarımı da tümüyle HX üzerinden kullanmaya başladım. Özellikle orta düzey gain ve yüksek sustainli overdrive soundları için cihazın performansını son derece iyi buldum.
İnternet üzerinden yabancı forumlara baktığımda Helix soundları genel olarak Fractal ve Kemper gibi markalara kıyasla daha aşağıda görülüyor. Ne var ki, bunun biraz kullanıcı tercihleri ile de ilgili olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü Helix'den de çok memnun olanlar var. Bütün lambalı amfilerini satıp FRFR sistemle Helix çalan birini gördüm youtube üzerinden ! Axe Fx veya Kemper için bunu yapanları duymuş olmakla birlikte, Helix için bu kadar iddialı konuşulduğunu önceden duymamıştım. Genel olarak Helix hi gain amfi modellerinde üst frekanslarda bir sıkıntı ("fizzy") olma durumunda bahsediliyor. Bu nedenle de iyi ton almak için daha fazla uğraşmak gerektiği söyleniyor.
HX üzerinde amfi simülasyonu olmaması nedeniyle ben Helix'in amfi modellerini doğrudan değerlendiremiyorum. Bu belki de bir avantaj, amfi simülasyonlarının kalitesinden etkilenmiyorum. Ancak HX effects üzerinden kullandığım efektlerin kalitesinden son derece memnunum. Bu efektler sanırım Helix serisi tüm cihazlarda aynı kalitede, bu nedenle amfi simülasyonu kullanacak olsam da temiz bir amfiye pedal bağlama yolunu tercih edebilirim.
Helix, Helix LT, HX Stomp ve HX Effects ile ilgili deneyimlerimizi buradan paylaşalım, bildiğim kadarıyla spesifik bir başlık yok bunun için.

VST olarak Helix native kullandım, amfi modellemeleri helix floorboard ile birebir aynı diye biliyorum o yüzden denemeni tavsiye ederim...bana pek hitap etmedi hi gain olarak bir de ayarları çok ters geldi yatay çubuklar ve çokça rakam şeklinde...waves prs ler varken açmam nasıl olsa diye kaldırdım hatta...diğer yandan kemper facebook gruplarında birçok kişinin backup olarak helix aldığını, yanında taşıdığını biliyorum o yüzden benim ayar yapamamış olmam çok daha büyük olasılık ama deneyim mi deneyim o yüzden yazdım :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
VST olarak Helix native kullandım, amfi modellemeleri helix floorboard ile birebir aynı diye biliyorum o yüzden denemeni tavsiye ederim...bana pek hitap etmedi hi gain olarak bir de ayarları çok ters geldi yatay çubuklar ve çokça rakam şeklinde...waves prs ler varken açmam nasıl olsa diye kaldırdım hatta...diğer yandan kemper facebook gruplarında birçok kişinin backup olarak helix aldığını, yanında taşıdığını biliyorum o yüzden benim ayar yapamamış olmam çok daha büyük olasılık ama deneyim mi deneyim o yüzden yazdım :)
Çok gelenekçi bir adam olduğum için VST işine girmiyorum:)
Helix muhtemelen Kemper tayfası için hesaplı kalıyor, o nedenle de tercih ediliyordur:)
Aslında Mooer Preamp Live, profilleme mevzusu nedeniyle de HX Effects yanına iyi bir alternatif olabilir gibi duruyor. Helix amfilerine kıyasla nasıl bilmiyorum, ama HX effects sahibi birisi için Helix almak cazip değil ne yazık ki. HX effects özellikle taşıma kolaylığı açısından da çok cazip gerçekten.

mooer preamp live ilginç pedal gerçekten, efekt olmadan sadece amfi modellemesi bulunan pedal lazım olduğu için çok seçenek yok benim bildiğim kadarıyla...

durum şu olur :)
1. mooer
2.atomic amplifire
3.hx i satıp büyük helix ya da headrush gigboard vs alınabilir...

helix vst olarak kullanmıştım.Gerçi birebir aynı performansı vermeyebilir ama pod farm serisinden beri line6 tecrübem var ve diyebilirim ki drive işini beceremiyorlar. Hep böyle arkada clean gitar sinyali duyuyor gibiyim notalar temiz değil filan. Pedal olan versiyonunda ve güzel bir amfide belki fikrim değişir bilemiyorum. Ama efekler özellikle reverb,delay,chorus gibi alanlarda helix herhalde rakipsizdir. Çünkü m serisi pedalları bile gerçekten güzeldi.

VST ile Hardware deki sesler aynı gibi görünsede arada çok fark var. Aynı presetler VST'de çok farklı tınladı bende, VST'yi beğenmedim.

Helix'den müthiş sesler almak mümkün. Canlıda ve kayıtlarda(demolarda) kullanıyorum çok memnunum. Helix Floor'dan o kadar memnunum ki, HX Stomp'da aldım, kolay taşıyabilmek için. Fizzy soundu traşlamak çok kolay, olmasa bile her high gain amfide de bu durum yok. Mesela Archetype çok güzel, Peavey, Soldano gibi modelleri kullanıyorum bunlar çok çok başarılı.

Ben HX Stomp kullanıyorum. Zaten çok kullandığım efektler ayrı pedal olarak var. Stomp'u da amfi+kabin simülasyonu, stereo fx loopu ve kulaklık çıkışı için aldım. Çok geleneksel gitar seslerinin peşinde değilim. Lambalı amfim ya da merakım hiç olmadı o yüzden standart bir clean amfi ve overdrive fuzz gibi şeyler kullanınca düzgün sesler verebilen bir amfi modeli kolaylıkla işimi görüyor. Öylese niye bu kadar pahalı bir amfi modelleme aleti aldım? 😃
Öncelikle çoğu amfi simülasyonu düşük gain overdrive seslerini çok kötü veriyor. En azından ben kullandıklarımda pek düzgün ses alamadım. Amfi modellemesi tek alma sebebim değil tabi. Stereo giriş çıkışı, stereo fx loopu ve kulaklık çıkışı olan ve daha ucuz başka bir alet bilmiyorum. Ayrıca stereo ses kartı olarak da kullanıyorum. Kayıt almak çok kolay direkt kabloyla tablete takıp uğraşmadan düzgün kayıt alabiliyorum.
Bunun dışında Stomp'un içinde efektler paralel chaine eklenebiliyor. Fx loop da direkt sinyale paralel olarak eklenebiliyor. İstediğim efekti momentary (anlık, yani sadece switchi basılı tutarken açık kalacak şekilde) kullanabiliyorum. Bu özellikler benim için çok kullanışlı. Bunları ayrı aletlerle yapmaya çalışsam çok daha pahalıya mal olurdu. Benim gibi amfisi, ses kartı, DI Boxı, Line Selectoru vs olmayan biri için mantıklı bir yatırım oldu.

Efektlerin çoğunu beğeniyorum. Daha önce kullandığım amfi simülasyonları (eski Zoom G serisi) pek iyi olmadığından overdrive hiç kullanmazdım artık kullanıyorum. Sadece pitch shifterları beğenmiyorum. Onlara da update gelecek deniyor. Onun dışında yapmaya çalıştığım şeye bağlı olarak 6 blok sınırı bazen yetersiz gelebiliyor ama çok nadiren.

HX FX'i mağazada demo etme şansım oldu, izlenimlerim olumluydu mesela Boss'a GT1000'de kızmıştım "atmosferik" preset olayını abartmışlar diye (ve aletin kalitesi gitmiş, sıfırdan preset yapmaya kalkınca değeri ortaya çıkıyor) line6 daha dozunda gibiydi. Laney amfiye bağlıydı, youtube'da sesi hafif çamurlaştırdığına dair bir video var (gerçi her prosesör bunu yapar) ama beni rahatsız etmemişti. Cab. ir olduğunu farkettiğimde benim aklıma tech 21 blonde pedal veya flyrig tarzı çözümler gelmişti portatif ama iyi kalite sound yapılabilir diye.

Modelleyiciler hakkında ama bırak forumları youtube'dan bile bence yeterli fikir alınamıyor, okumuyor değilim ama çokta ciddiye almama taraftarıyım. Neden; birinde Kemper oluyor preset mantığında olmasına rağmen eq ile nasıl bir bocalama ise ton-mon bırakmıyor. Veya ucuz modelleyiciye dubleli demo, DAW'da türlü plug-in'le edit piyasa coşuyo falan....güvenilir demolarda sonuçta aletle en fazla 1-2 saat zaman geçirebiliyorlar derinine inemediklerinden dolayı pek yardımcı olumuyor. Tavsiye isteyenlere ama eq/kabin dengesi değilde (hemen kulak oraya gittiği için oradan vurmaya çalışıyorlar) kırılmaya odaklanmalarını tavsiye ediyorum, hız/akıcılık veya karakter kalitesi hakkında aletle tecrübem olmasa bile böyle daha sağlıklı ön fikir edinebildiğime inanıyorum.

Not; Preamp live anladığım kadarıyla sadece eq kopyalayıp içindeki hazır amfilerden seçimi kullanıcıya bırakıyor.

Hx Native denedim nedense sevemedim. Belki de beceremedim bilmiyorum. Hx Stomp ilgimi çekiyor hem küçük hem de kullanışlı. Ama Türkiyeye gelmez muhtemelen bu saatten sonra.
Modelleyiciler arasında en çok Atomic Amplifire hoşuma gitmişti. Plexi amfideki volume clean up olayına hayran kalmıştım ve nedense Helix Native’de bir türlü aynı tadı alamamıştım.

Hx Native denedim nedense sevemedim. Belki de beceremedim bilmiyorum. Hx Stomp ilgimi çekiyor hem küçük hem de kullanışlı. Ama Türkiyeye gelmez muhtemelen bu saatten sonra.
Modelleyiciler arasında en çok Atomic Amplifire hoşuma gitmişti. Plexi amfideki volume clean up olayına hayran kalmıştım ve nedense Helix Native’de bir türlü aynı tadı alamamıştım.
Aslında ben de HX Effects'i Novadore vasıtasıyla Almanya üzerinden edindim.

Umarım işe yarar da buradaki şark kurnazı distribütörler bir ders çıkarır. Line 6'deki adamlara da ben sormuştum neden böyle diye, hiç cevap yok Türkiye pazarını pek sallamıyorlar galiba. Neyse bu arada zaten GAS'ım da geçti çok da iyi oldu :)

Umarım işe yarar da buradaki şark kurnazı distribütörler bir ders çıkarır. Line 6'deki adamlara da ben sormuştum neden böyle diye, hiç cevap yok Türkiye pazarını pek sallamıyorlar galiba. Neyse bu arada zaten GAS'ım da geçti çok da iyi oldu :)

Dist. yardımcı olmaya çalıştı ama ürünü bulamadı, gümrüğü falan suçlamışlar ark. neden diye sorunca. Line6'tekiler (Yamaha) özenli diyebileceğim bir cevap verdiler ama bakalım, bu başlıktan bunları okuyup benzer şeyler yaşayanlar varsa ama onlarda üşenmeden şikayet yazsınlar yoksa bu böyle gider. Benim arkadaşta gidip gt1000 aldı (ben açıkçası çok beğendim), hevesi biraz azaldı ama niyetli hala bakalım...

Merhaba arkadaşlar, Yamaha Müzik Türkiye çalışanı olarak yazıyorum, ki Yamaha Türkiye’ye yazan varsa muhtemelen ben cevaplamışımdır :) Neyse, Line6’in gümrük ile ilgili sorunlarından dolayı sıkıntı yaşanmakta. Özellikle istediğiniz ürünleri özelden belirtirseniz müzik enstrüman tarafına iletirim. Sonuçta ben de sizler gibi gitar çalan biriyim yardımcı olmaya çalışıyorum :)

Ben Helix Native kullandım. Hi-gain tonlarda fizz vardı. Bence kabin modellemeleri başarılı degil, diğer aletlerden geri kalmasının sebebi de bu çünkü Native ve Ownhammer IR ile çok güzel tonlar elde ettim. Deneme sansınız olursa Helix’e Mooer Radar tarzı bir ir loader pedal ile girip dahili kabin modellemeleri yerine IR kullanmayı deneyin isterseniz.

Merhaba arkadaşlar, Yamaha Müzik Türkiye çalışanı olarak yazıyorum, ki Yamaha Türkiye’ye yazan varsa muhtemelen ben cevaplamışımdır :) Neyse, Line6’in gümrük ile ilgili sorunlarından dolayı sıkıntı yaşanmakta. Özellikle istediğiniz ürünleri özelden belirtirseniz müzik enstrüman tarafına iletirim. Sonuçta ben de sizler gibi gitar çalan biriyim yardımcı olmaya çalışıyorum :)
Gümrükte Line 6'e özel bir sorun mu var niçin böyle bir durum var?

Bu oyuncakların hepsi müthiş ama artık Tech 21 FlyRig RK5 + Bluguitar Blubox kabin simülatörü de aynı işi yapıyor yarı fiyatına.

Yıllarca Line6 ürünlerini tercih ettim bu konuda. Çok ta memnundum. Ama yaş kemale ermesine rağmen durdurulamayan ruh hastalığı şeklindeki GAS nedeni ile defalarca kez cihaz değiştirdim. Açıkçası HD500X modeli her türlü her koşulda fazlası ile iş gören bir aletti. Bir süre Fractal AX8 kullandım. O da deli bir cihazdı.

Ama en sonunda şunu fark ettim ki, hangi cihazı kullanırsam kullanayım hep aynı sesi çıkartmaya yönelik cihazlarla boğuşuyorum. Yani benim işimi bir overdrive ile sature edilmiş Marshall karakteri görüyor. O sebeple fiyat performans olarak konuyu değerlendirip tercihimi nihayete erdirdim.

Kayıtta chord/fx yerlerinde plug-in, sololarda direct-monitor çözümü için bu aralar bende benzer ürünlere bakıyorum. Hatta şuan seskartıma çocukluğumdan kalma Digitech RP12 takılı, kabin sim. tabii zayıf ama drive'ları analog. Yerlere göklere çıkartılcak gibi değil tabii ama 20 küsür yaşındaki alet için şaşırtır gibime geliyor.

GAS, denemek vs. bir yana Helix için daha önce başka başlıkta belirtmiştim ama plug-in'i olması insanların pek farkında olmadıkları bir avantaj. Albümü plug-in'le yap, tonlamaymış reverbmüş vs ince ince tatmin olana kadar ayarla sonra 2 tuşa tıklayıp taşı hardware'e sahnede sorunsuz/kusursuz aynı sound.

Aktif ve önemli bir projem olsa sırf bu bile yeter benim için Helix tercihi, daha pahalı aletler için bütçem olsa bile. Adamlar artık anlamış, günün birinde analog kaybolmaya başlayacaksa ses kalitesinden ziyade bu tip nedenlerle kaybolacak.

Klişe bir yol gibi gelebilir ama doğal şekilde elde edilmesinden yanayım sesin. Hiçbir zaman aslının yerini tutmaz yapay sesler.

Geri