Alım-satım sürecinde başınıza gelen ilginçlikler

Çok ilginç olmasa da ben de alıngan bir satıcıya denk geldim, ismi lazım değil bir pedalı 450'ye satışa koymuş, ben de haklı olarak son ne olur dedim. Cevaben "sitedeki en uygun pedal???" diye bir dönüş yaptı. Sanki 10bin liralık pedalı bedavaya kapatmaya çalışıyoruz yada küfür ettik.

Ben de bir anımı anlatayım...

Uzun zaman önce bir SX gitar satıyordum, alder veya ash olabilir. Birisi mesaj attı ve şu diyalog geçti aramızda:

- Bu gitarın amfisi hangi model?
Ben- Amfi yok, yalnızca gitar satıyorum.
- Nasıl yani amfi yok? Neyle çalınacak bu gitar o zaman?
Ben- Amfiyi siz ayrıca satın almalısınız. Bende satılık amfi yok.
- Kardeşim amfisiz gitar mı olur? Gitarlar amfisiyle satılıyor.
Ben- Anladım, siz set olarak satılanları söylüyorsunuz. Onlar genelde daha düşük model gitarlar oluyor ve amfileri de ucuz kötü amfiler oluyor. Benimki o set gitarlarından değil.
- Senin sattığın gitar da Fender değil yani, matah birşey sanma.
Ben- 400 TL'ye sattığım gitarın ne olduğunun farkındayım (sıfırının %60'ı filandı).
- Hem amfisiz gitar satıyosun hem de utanmadan o paraları istiyorsun. Senin gibi .........(küfürler küfürler)
ve sonra engellendim.

Nasıl bir kafaydı pek anlamadım ama ilanda satılık gitarım var diye hayatta kimseden işitmediğim şeyleri duymak cidden acayip sinirlendirmişti beni.

Ben de bir anımı anlatayım...

Uzun zaman önce bir SX gitar satıyordum, alder veya ash olabilir. Birisi mesaj attı ve şu diyalog geçti aramızda:

- Bu gitarın amfisi hangi model?
Ben- Amfi yok, yalnızca gitar satıyorum.
- Nasıl yani amfi yok? Neyle çalınacak bu gitar o zaman?
Ben- Amfiyi siz ayrıca satın almalısınız. Bende satılık amfi yok.
- Kardeşim amfisiz gitar mı olur? Gitarlar amfisiyle satılıyor.
Ben- Anladım, siz set olarak satılanları söylüyorsunuz. Onlar genelde daha düşük model gitarlar oluyor ve amfileri de ucuz kötü amfiler oluyor. Benimki o set gitarlarından değil.
- Senin sattığın gitar da Fender değil yani, matah birşey sanma.
Ben- 400 TL'ye sattığım gitarın ne olduğunun farkındayım (sıfırının %60'ı filandı).
- Hem amfisiz gitar satıyosun hem de utanmadan o paraları istiyorsun. Senin gibi .........(küfürler küfürler)
ve sonra engellendim.

Nasıl bir kafaydı pek anlamadım ama ilanda satılık gitarım var diye hayatta kimseden işitmediğim şeyleri duymak cidden acayip sinirlendirmişti beni.
Terliksi yaratıklara çok takılmamak lazım hocam, engelle ve gülüp geç bence ya 😄

Forumdan bir arkadaşa gitar gövdesi satacaktım yıllar önce, ashton un bir modeli. 35-40 lira belirlemistim fiyatı da. Arkadaş Bursa'daymış, ben de 1 hafta sonra bursaya gideceğim için kargoyla vs uğraşmasın dedim. Konuştuk okeyleştik, yanımda götürdüm, benim kaldığım yer Yıldırım o da Nilüfer tarafındaydı, zahmet edip metroyla almaya gelmedi. Bu da böyle bir anımdır 😂

Bu durum sadece müzik enstrümanı alım satımına has birşey değil. Ciddi sosyologların ve psikologların incelemesi gereken bir konu. Benim de çok ilginç anılarım oldu. Müzik dışında başka hobilerim, ilgi alanlarım da var. Ve bu hobileri de idame ettirmek için mecburen 2. el ürünlere yöneliyorum. Bu alışverişler esnasında ben de çok ilginç tiplerle karşılaştım. İçlerinde çok iyi insanlar da vardı. Kimisiyle arkadaş da oldum. Ama genel anlamda 2005'lerden sonra birşeyler oldu. Sadece müzik değil her alanda bu durum mevcut. Saygısız, sevgisiz ruh hastası tipler türedi. Bence bazı insanlar internet üzerinde birbirini görmemenin verdiği rahatlıkla günlük yaşamdaki ezikliklerini, öfkelerini bu şekilde kusuyor. Son yıllarda 2010-2015'ten sonra ise artık insanlar birbirini gırtlaklayacak noktaya geldi. Sosyal medyada yorumlara bakın herkes birbirine saygısız sevgisiz. Eskiden Ankara'da Kızılay'da yürürken insanlar sağdan yürürdü. Şimdi herkes omuz vurup geçiyor.. Kalite, saygı, sevgi düştü. Bu sebeple artık insanlarla ben de çok muhattap olmuyorum. Sadece gerçekten ihtiyacım olan ürünleri alıyorum. Satış işine girmiyorum. Kırk yılda bir ürün ilana koysam strese giriyorum.

Rafındaki kadar temiz, evden hiç çıkmamış muhtemelen hiç çalamadığım boss chorus pedalını satmak için Bornova’da biriyle sözleştik. Oturdum bekliyorum nargile falan söyledim hem yağmurlu hem soğuk bir gündü. Eleman geldi baktı pedala tamam ben bir düşüneyim dedi defoldu gitti. Sanırım 2007 yılında oldu bu. Hala unutmam be kadın pazarlayıcısı o havada hiç mi üşenmedin bir tarafını gezdirmeye...

Sadece enstrüman çalan insana değil bir uğraşı kendine hobi edinmiş herkese saygım sonsuzdur. Sanat, spor, bilim; hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünürüm. Kişi neyle gerçekten uğraşmak isteyip zaman ayırırsa o konuda efsaneye dönüşebilir. Ama bunu sadece kendisi yapabilir.

Kıskançlığı, hasetliği, erkeklik yarıştırmayı sevmem. Özgüven sorunu yaşayan mutsuz insanların uğraşları bunlar. Maalesef rockstar olamayan 90lar çocukları da bilgisayar oyunları, bilim kurgu filmleri, deneysel müzikler falan derken zaten zekayla yanmış beyinlerini bir de hasetliğe yorunca ortaya böyle çirkin bir durum çıkıyor. Müzisyen bir arkadaş grubunda "Dövme mi demiş ahıahıahı" tarzı bi seviye... Neyse. Yine sadece kişinin kendisi bunu düzeltebilir.

Gelelim olayın aslına. İlk mesajdaki arkadaş muhtemelen benden sonra çıkan biri. Ben ilk defa dövme karşılığı enstrüman aldığımda 2017'nin ortalarındaydık. Fender klavyeli bi sx. Onu da harika bi custom perdesiz bassla takaslamıştım. İzmir ve Ankara 'da hoşuma giden her şeye yazdım. Canım istedi yazdım, tuvalete girdim yazdım, otobüse bindim yazdım, yazdım da yazdım... Elimde bi zanaat var ve bunu kullanmaya çalışıyorum niye deliriyosunuz? Sırf sen değil tunalının mafyatik dövmecileri de böyle, alışığım ben yani merak etme. Geçen süre boyunca elimden 14 gitar geçmiş. Hepsini ayrı ayrı anlatırdım da onu istek gelirse anlatmaya karar verdim hdjdjdj. 2 bass, 1 elektro davul, 1i lambalı 3 amfi, 3 pedal ve 1 prosesör edinmişim. M A Ş A L L A H !

Bunları ne kadar sevsem de bi yerde eşyadır. En kalitelisi bile bir insanın saç teli edemez. Bu takas olayında kazandığım en kıymetli şeyler tabii ki insanlar. Bu iş sayesinde Ankara'da ve İzmir'de çok iyi müzisyenlerle tanıştım. Kimisine dövme yaptım kimisinin performansını izledim. Luthier dostum oldu, kendi yaptığı gitarı verdi... Çevremde dönen kaçak bakışlardansa tabii ki böyle enerjileri daha çok seviyorum. Yaptığım işlerin portfolyo olması da durumu iyice kazanca dönüştürüyor benim için. Kendimi kimseyle yarıştırmıyorum, en iyi dövmeci ben değilim, baktığın zaman kendimi dövmeci olarak etiketlemem de zaten. Ben hala Hacettepe'de okul okuyan, bu sırada kendi yağında kavrulmaya çalışan biriyim. Beni 20 senedir full time dövme yapan adamlarla veya İstanbul'un en pr'lı dövme oluşumlarından biriyle yarıştırmaya çalışmak garip geliyor. Fakat kendi işlerimin arkasındayım, çünkü bu benim ve elimden gelenin en iyisini sunmaya çalışırım. İnsanlar da bu yüzden karşılığını veriyorlar zaten.

Uzattım biraz ama bu kadar anlatma nedenim sanki hayatımı biliyormuş gibi konuşmayı kendinize hak görmeniz değil sadece, tüm bu rahatsızlık duyan arkadaşlara topluca bir yanıt vermek istemem.

NOT: İşlerime instagramdan bakabilirsiniz, özellikle enstrüman vermek isteyenler... En kötü tanışmış oluruz.
Bak kardeşim bu grupta bir elektro gitara 42kilo hakiki tuzlu tereyağı teklifi gördü insanlar. Kıvırmak hoş değil. Sen kendini burada yansıtmaya çalıştığın tarzda konuşan birisi değilsin ama o konuya ileride değineceğim.

Türkiye ekonomisini ele aldığında üretimi olmayan sıfırı 7k olan signature gitarı 2.700tl'ye koyan adamın ya bir ihtiyacı vardı ya da para biriktiriyordur. 20k'ya gitar satan adama gidip 20 tane 1 k'lık gitar teklifi yapar mısın? Ben yapmam bana yapanı da ciddiye almam açıkcası. Aynı senin beğendiğim herkese yazarım kabul eden olursa takaslarım dediğin gibi benim de mizacım bu senin rastgele yazdığın anlamsız teklif benim için zaman kaybı oluyor. Ya da gidip 2klık gitarımla 10klık ibanezi takaslamak için yazayım belki kabul eder diye? Bence böyle manzaraların ortaya çıkmasının nedeni asıl senin tarzda insanların cin olmadan adam çarpmaya merakından kaynaklanıyor. Yukarıda kendince bana laf sokmuşsun ancak hiçbir zaman rockstar olmak gibi bir amacım olmamasıyla birlikte çaldığım enstrümana bir tutkuyla bağlıyım ANCAK hayalim olan alanda uzmanlığa giden yolda da senin önünden geçtiğinde canlı bomba zannedileceğin fakülteleri de çoktan geçmiş durumdayım. Bu dünyada rockstar olmaktan daha önemli ve faydalı olabilecek hedefler var. Ayrıca enstrümanı ün ve prestij amaçlı kullanmayan insanlar mevcut. Ama senin hayalinin uç noktası bu olabilir bu da söylediğin gibi kişinin kendisinin değiştirebileceği bir şey. Üstelik bu kadar içerlemene anlam veremedim ? Sen bulunmayan bir gitarı adım başı dövmeci olan bir ülkede dövme karşılığı takaslamayı uygun görüyorsan ben de yaptığın işçiliği yetersiz görebilirim.

Sana bunu adam akıllı sayılar ve kişileri örnek verip, aynı bak senin söylediğin gibi kobay kronik(arkadaşın bahsettiği uzun yıllar deneyimli arkadaş) ve benzeri adamlar bile çalışmalarını 3k bandı ve üstüne yapıyorken senin teklifinin ancak bu piyasa hakkında bilgisi olmayan arkadaşlara cazip gelebileceğini açıklarken benim teklifimle kendince alay ettiğinde söyledim? sen kobay kronikten sonrasını okumadım, kobay kronik :DD tepkisi verip elemanı sıradanlaştırdığında zaten seninle dalga geçmekten başka seçenek bırakmadın bize.

Evet dövme yapmak bir sanattır, müzik yapmak da aynı şekilde. Keşke bir oturuşta 7k kazanmak her zaman bu kadar basit olsaydı. Bu ülkede ciddi görme problemi olan insanlar miyop, astigmat ve hipermetropu yok eden, kornea kesip içeri mercek yerleştirmeli uzman ekipli 5 kişilik ameliyatları toplam 4k'ya yapıyor. Bunu da isteyip yaptıramayan bir sürü insan var :D Ben sana kalkıp Türkiye standartında yani 2 saat sahnede şanslıysa cebine 100-150 tl koyan gitaristlerin olduğu bir ülkede konser vereyim sana bana 7k'lık gitar ver demiyorum. Çünkü bu teklifi hak edebilecek adamlar varsa bile amatör değil. Aynı senin söylediğin gibi uzun yıllarını bu işe vermiş adamlar. Bunu yapabilecek insanlar da sayılıdır. Bahsettiğim adam senin çevre edinmeye çalıştığın bu dalda efsanesini yaratmış olup Amerikaya yerleşmiş birisi. Kendini bu adamın standartıyla ve yapabilecekleriyle bu noktada yarıştıran ve hatta bizi de bunu yüzüne söyleme gereği yine duyuran sensin. Bütün bunlar çerçevesinde belli ki pek kurnaz arkadaşlarla gerçekleştirmemişsin takaslarını ancak umarım aldığın her şeyin hayrını görürsün. Gerçekleştirdiğin takasların benimle veya seni garipseyen arkadaşlarla alakası yok. Zaten biz ikili diyaloglarından memnun olmadığımız için kalkıp bahsetmişiz :)

Son düzenleme:
0 fiyati 3x olan bir pedali, x'ten satisa cikarmisim. Evden cikmamis, denemek icin belki 1 defa kullanılmış. Haliyle pazarlik yok yazmisim: "fiyati uygun yazmissiniz ama ben x/2 dusunuyorum." E peki. Ben de dunya barisi olsun diye dusunuyorum. Neyse, cevap vermedim. Ertesi gun ilan fiyatından baskasina satildi.

Bana göre burada 2 sorun var. Şimdi sifiri 750tlden satilan bir pedalin kutulu ve sfirdan tek farki kutusunun acilmis halde olanini 250tlye satiyorsaniz, sitedeki en yakin ikinci el ilan (cok daha kötü haldeki bir ürün için) 450tl ise ve "ben 120tl düşünüyorum" diye bir teklif geliyorsa bu bence en hafif olarak izansizliktir. Hadi onu gectim, usluptan bagimsiz bence boyle bir yaklasim rahatsiz edici çünkü kolaylikla birisinden haksiz fayda saglamaya calismak olarak okunabilir. Kabul etmem olur biter elbette ama bu yaklasimi temize cekmez. 2. Sorun ise şu: açıkça "pazarlik yok" yazmisim, dolayisiyla pazarlik teklif etmeyi anlamiyorum. Sorun bende olabilir. Pazarliksiz olarak konulan ilanlar için teklif vermek ayri bir satir arasi okumasi gerektiriyor tahminen ve ben ona hakim degilim herhalde. Yine de soze itibar edilmemesi size garip gelmiyor mu?

Bana göre burada 2 sorun var. Şimdi sifiri 750tlden satilan bir pedalin kutulu ve sfirdan tek farki kutusunun acilmis halde olanini 250tlye satiyorsaniz, sitedeki en yakin ikinci el ilan (cok daha kötü haldeki bir ürün için) 450tl ise ve "ben 120tl düşünüyorum" diye bir teklif geliyorsa bu bence en hafif olarak izansizliktir. Hadi onu gectim, usluptan bagimsiz bence boyle bir yaklasim rahatsiz edici çünkü kolaylikla birisinden haksiz fayda saglamaya calismak olarak okunabilir. Kabul etmem olur biter elbette ama bu yaklasimi temize cekmez. 2. Sorun ise şu: açıkça "pazarlik yok" yazmisim, dolayisiyla pazarlik teklif etmeyi anlamiyorum. Sorun bende olabilir. Pazarliksiz olarak konulan ilanlar için teklif vermek ayri bir satir arasi okumasi gerektiriyor tahminen ve ben ona hakim degilim herhalde. Yine de soze itibar edilmemesi size garip gelmiyor mu?
Öyle abuk sabuk şeylerle karşılaşıyoruz ki, artık sizin yaşadığınız olayı kanıksadık ve normal karşılıyoruz.
Bana şişme bebek teklif eden (troldü sanırım) bal teklif eden, papağanını teklif eden de oldu. Ama hiçbiri aşağıdaki gibi koymadı.
Sadece alıcılar değil satıcıların da tuhafı var. 2 sene önce sarı sitede çok beğendiğim bir gitarı gördüm. Gitar pahalı bir gitardı. Ücretin bir kısmını ihtiyaç kredisi ile tamamlayacaktım. Hiç indirim yapmadan alıyorum dedim. Gitarın hardcasesi de var. Saat 3 -4 falandı bankaya gidip kredi çekmeye vakit yoktu. Elemana hesap no verin kaparo göndereyim dedim. Acelesi yok yarın gönderirsiniz dedi. Ben ısrarla bakın kararsızlık gibi bir durum varsa söyleyin, çünkü parayı tamamlamak için kredi çekeceğim, mağdur olmayayım dedim. Eleman 'yok hocam olurmu böyle şey, bizde söz ağızdan 1 kere çıkar vs.' Ertesi gün bundan ses çıkmadı. Elemanı aradım, gitarla duygusal bağ kurduğunu, satmaktan vazgeçtiğini söyledi.. Sinirimden tepki bile gösteremedim. Telefonu kapattıktan, olayı iyice idrak ettikten 1-2 saat sonra eleman sayesinde yeni küfürler keşfettim.

Öyle abuk sabuk şeylerle karşılaşıyoruz ki, artık sizin yaşadığınız olayı kanıksadık ve normal karşılıyoruz.
Bana şişme bebek teklif eden (troldü sanırım) bal teklif eden, papağanını teklif eden de oldu. Ama hiçbiri aşağıdaki gibi koymadı.
Sadece alıcılar değil satıcıların da tuhafı var. 2 sene önce sarı sitede çok beğendiğim bir gitarı gördüm. Gitar pahalı bir gitardı. Ücretin bir kısmını ihtiyaç kredisi ile tamamlayacaktım. Hiç indirim yapmadan alıyorum dedim. Gitarın hardcasesi de var. Saat 3 -4 falandı bankaya gidip kredi çekmeye vakit yoktu. Elemana hesap no verin kaparo göndereyim dedim. Acelesi yok yarın gönderirsiniz dedi. Ben ısrarla bakın kararsızlık gibi bir durum varsa söyleyin, çünkü parayı tamamlamak için kredi çekeceğim, mağdur olmayayım dedim. Eleman 'yok hocam olurmu böyle şey, bizde söz ağızdan 1 kere çıkar vs.' Ertesi gün bundan ses çıkmadı. Elemanı aradım, gitarla duygusal bağ kurduğunu, satmaktan vazgeçtiğini söyledi.. Sinirimden tepki bile gösteremedim. Telefonu kapattıktan, olayı iyice idrak ettikten 1-2 saat sonra eleman sayesinde yeni küfürler keşfettim.

Doğru, benim yazdıklarım bu verdiğiniz örnekler karşısında önemsiz kalmış. Türkiye'de çok fazla alım satım tecrübem olmadığından olabilir. Size geçmişler olsun gerçekten.

Bu durum sadece müzik enstrümanı alım satımına has birşey değil. Ciddi sosyologların ve psikologların incelemesi gereken bir konu. Benim de çok ilginç anılarım oldu. Müzik dışında başka hobilerim, ilgi alanlarım da var. Ve bu hobileri de idame ettirmek için mecburen 2. el ürünlere yöneliyorum. Bu alışverişler esnasında ben de çok ilginç tiplerle karşılaştım. İçlerinde çok iyi insanlar da vardı. Kimisiyle arkadaş da oldum. Ama genel anlamda 2005'lerden sonra birşeyler oldu. Sadece müzik değil her alanda bu durum mevcut. Saygısız, sevgisiz ruh hastası tipler türedi. Bence bazı insanlar internet üzerinde birbirini görmemenin verdiği rahatlıkla günlük yaşamdaki ezikliklerini, öfkelerini bu şekilde kusuyor. Son yıllarda 2010-2015'ten sonra ise artık insanlar birbirini gırtlaklayacak noktaya geldi. Sosyal medyada yorumlara bakın herkes birbirine saygısız sevgisiz. Eskiden Ankara'da Kızılay'da yürürken insanlar sağdan yürürdü. Şimdi herkes omuz vurup geçiyor.. Kalite, saygı, sevgi düştü. Bu sebeple artık insanlarla ben de çok muhattap olmuyorum. Sadece gerçekten ihtiyacım olan ürünleri alıyorum. Satış işine girmiyorum. Kırk yılda bir ürün ilana koysam strese giriyorum.
tamamen hemfikirim . otomobil 2.el dünyasıda öyle . hadi diyosun orada eğitim seviyesi düşük adamlarda var ve gitar rock mock dünyası, öte tarafa göre daha bi okumuş filan . ama üslub aynı ;

"reis şu kaça olur"
"başkan bize bi güzellik yapçan mı"
"sen 40bin demişin ama etlikte daha geçen aynısının makyajlı kasa olanını 30dan verdi adam"
"o gitara 4200 yazmışın. fazla o. 3000 vereyim,seninde işin görülsün"

bunları yazanlarda kankam filan değil bot bağladığım adamlar değil haa , 20-25 yaş küçük oğlanlar .

tamamen hemfikirim . otomobil 2.el dünyasıda öyle . hadi diyosun orada eğitim seviyesi düşük adamlarda var ve gitar rock mock dünyası, öte tarafa göre daha bi okumuş filan . ama üslub aynı ;

"reis şu kaça olur"
"başkan bize bi güzellik yapçan mı"
"sen 40bin demişin ama etlikte daha geçen aynısının makyajlı kasa olanını 30dan verdi adam"
"o gitara 4200 yazmışın. fazla o. 3000 vereyim,seninde işin görülsün"

bunları yazanlarda kankam filan değil bot bağladığım adamlar değil haa , 20-25 yaş küçük oğlanlar .
Anlaşılan sizin de yaşınız büyük. Ben 39 yaşındayım ve toplumsal profilin ne kadar düştüğünü çok net görüyorum. Muhtemelen 20-25 yaşındaki genç arkadaşlar ilk mesajımdaki yazdıklarımı anlayamaz çünkü yaşları itibariyle son 20 yıllık süreci algılamaları pek kolay değil. Ben 80'leri çok net hatırlıyorum. Öncesindaha da güzelmiş. İnanmayan arkadaşlar youtube da 60'ların, 70'lerin 80' lerin İstanbulu vs gibi yüzlerce video var. Bakınız 1 tanesi:

Bu gidişle 20 yıl sonra bu günleri de arayacağız ama insan çok üzülüyor..

Bak kardeşim bu grupta bir elektro gitara 42kilo hakiki tuzlu tereyağı teklifi gördü insanlar. Kıvırmak hoş değil. Sen kendini burada yansıtmaya çalıştığın tarzda konuşan birisi değilsin ama o konuya ileride değineceğim.

Türkiye ekonomisini ele aldığında üretimi olmayan sıfırı 7k olan signature gitarı 2.700tl'ye koyan adamın ya bir ihtiyacı vardı ya da para biriktiriyordur. 20k'ya gitar satan adama gidip 20 tane 1 k'lık gitar teklifi yapar mısın? Ben yapmam bana yapanı da ciddiye almam açıkcası. Aynı senin beğendiğim herkese yazarım kabul eden olursa takaslarım dediğin gibi benim de mizacım bu senin rastgele yazdığın anlamsız teklif benim için zaman kaybı oluyor. Ya da gidip 2klık gitarımla 10klık ibanezi takaslamak için yazayım belki kabul eder diye? Bence böyle manzaraların ortaya çıkmasının nedeni asıl senin tarzda insanların cin olmadan adam çarpmaya merakından kaynaklanıyor. Yukarıda kendince bana laf sokmuşsun ancak hiçbir zaman rockstar olmak gibi bir amacım olmamasıyla birlikte çaldığım enstrümana bir tutkuyla bağlıyım ANCAK hayalim olan alanda uzmanlığa giden yolda da senin önünden geçtiğinde canlı bomba zannedileceğin fakülteleri de çoktan geçmiş durumdayım. Bu dünyada rockstar olmaktan daha önemli ve faydalı olabilecek hedefler var. Ayrıca enstrümanı ün ve prestij amaçlı kullanmayan insanlar mevcut. Ama senin hayalinin uç noktası bu olabilir bu da söylediğin gibi kişinin kendisinin değiştirebileceği bir şey. Üstelik bu kadar içerlemene anlam veremedim ? Sen bulunmayan bir gitarı adım başı dövmeci olan bir ülkede dövme karşılığı takaslamayı uygun görüyorsan ben de yaptığın işçiliği yetersiz görebilirim.

Sana bunu adam akıllı sayılar ve kişileri örnek verip, aynı bak senin söylediğin gibi kobay kronik(arkadaşın bahsettiği uzun yıllar deneyimli arkadaş) ve benzeri adamlar bile çalışmalarını 3k bandı ve üstüne yapıyorken senin teklifinin ancak bu piyasa hakkında bilgisi olmayan arkadaşlara cazip gelebileceğini açıklarken benim teklifimle kendince alay ettiğinde söyledim? sen kobay kronikten sonrasını okumadım, kobay kronik :DD tepkisi verip elemanı sıradanlaştırdığında zaten seninle dalga geçmekten başka seçenek bırakmadın bize.

Evet dövme yapmak bir sanattır, müzik yapmak da aynı şekilde. Keşke bir oturuşta 7k kazanmak her zaman bu kadar basit olsaydı. Bu ülkede ciddi görme problemi olan insanlar miyop, astigmat ve hipermetropu yok eden, kornea kesip içeri mercek yerleştirmeli uzman ekipli 5 kişilik ameliyatları toplam 4k'ya yapıyor. Bunu da isteyip yaptıramayan bir sürü insan var :D Ben sana kalkıp Türkiye standartında yani 2 saat sahnede şanslıysa cebine 100-150 tl koyan gitaristlerin olduğu bir ülkede konser vereyim sana bana 7k'lık gitar ver demiyorum. Çünkü bu teklifi hak edebilecek adamlar varsa bile amatör değil. Aynı senin söylediğin gibi uzun yıllarını bu işe vermiş adamlar. Bunu yapabilecek insanlar da sayılıdır. Bahsettiğim adam senin çevre edinmeye çalıştığın bu dalda efsanesini yaratmış olup Amerikaya yerleşmiş birisi. Kendini bu adamın standartıyla ve yapabilecekleriyle bu noktada yarıştıran ve hatta bizi de bunu yüzüne söyleme gereği yine duyuran sensin. Bütün bunlar çerçevesinde belli ki pek kurnaz arkadaşlarla gerçekleştirmemişsin takaslarını ancak umarım aldığın her şeyin hayrını görürsün. Gerçekleştirdiğin takasların benimle veya seni garipseyen arkadaşlarla alakası yok. Zaten biz ikili diyaloglarından memnun olmadığımız için kalkıp bahsetmişiz :)

Ben senin mesajının hepsini okudum maalesef. D

Diyalog dediğin dövme karşılığı düşünür müsünüz dedim sadece? Sen buna anırarak gülmeli mesajlar attın ve cevabını verdim. İşlerimi beğenmezsen istemezsin bu kadar basit, senin verdiğin cevap da burdaki mesajın da resmen çekememezlik üzerine kuruluydu. Müzisyensin ve kendi fiyatını belirleyemiyosun, ee bunun suçlusu ben miyim yani? Ben sana ağlıyor muyum malzemelerimi dolarla alıyorum diye?
bi de kitleyi kullanıyor manipüle uğruna, ya sizsiniz oldunuz tamam jfjfkfkd. Ben böyle mutluyum ve sıkılana kadar devam edicem. Bence biraz kendi dilinde okuduğunu anlama üzerine çalışman lazım çünkü hala kendimi birileriyle yarştırdığımı, dahası piyasayı bilmeyenleri kandırdığımı ima etmeye çalışıyorsun. Kendi pisliğini bana bulaştırmaya çalışma lütfen, sen kendini kurnaz görmeye devam et :D salak yerine koyduğun insanlar arasında 10 senedir Ankara undergroundının sağlam gruplarından karakedi gitaristi umut abi falan var. Yetenekle alçakgönüllülüğün muhteşem birleşimi bi adam. Kendisinden '77 ibanez law suit, dean v79, ibanez rgt42 ve squier classic aldım. Daha birsürü genç yetenek veya müzik hocası sayarım sana. Bi sen zeki değilsin yani emin ol.

Ben kimseyi kandırmak üzerine iş yapmam, sana o zaman da söyledim dar vizyonunla hiç tanımadığın birini boklayabilen birisin. Bence beni kendine dert edineceğine önce bu huyların üzerine düşün. Arkadaşların gerçekten arkadaş olsaydı bana gülmek yerine sana ağlarlardı. D Kendi tarzıma da, zevkime de gayet güveniyorum. Hala yaşıyorum, gelişiyorum, umarım kendimi hiçbi zaman gelişmeye doymuş olarak görmem :)

Samimiyetsiz de olsa en azından şimdi hayrını gör falan diyebiliyorsun. Bu da bi adımdır. Bu konuşmaya harcadığım zaman, sadece seninki gibi bi zorbalığa susmamak için bile değerdi. Gayet memnun bitiriyorum konuşmayı, teşekkürler.

Ben senin mesajının hepsini okudum maalesef. D

Diyalog dediğin dövme karşılığı düşünür müsünüz dedim sadece? Sen buna anırarak gülmeli mesajlar attın ve cevabını verdim. İşlerimi beğenmezsen istemezsin bu kadar basit, senin verdiğin cevap da burdaki mesajın da resmen çekememezlik üzerine kuruluydu. Müzisyensin ve kendi fiyatını belirleyemiyosun, ee bunun suçlusu ben miyim yani? Ben sana ağlıyor muyum malzemelerimi dolarla alıyorum diye?
bi de kitleyi kullanıyor manipüle uğruna, ya sizsiniz oldunuz tamam jfjfkfkd. Ben böyle mutluyum ve sıkılana kadar devam edicem. Bence biraz kendi dilinde okuduğunu anlama üzerine çalışman lazım çünkü hala kendimi birileriyle yarştırdığımı, dahası piyasayı bilmeyenleri kandırdığımı ima etmeye çalışıyorsun. Kendi pisliğini bana bulaştırmaya çalışma lütfen, sen kendini kurnaz görmeye devam et :D salak yerine koyduğun insanlar arasında 10 senedir Ankara undergroundının sağlam gruplarından karakedi gitaristi umut abi falan var. Yetenekle alçakgönüllülüğün muhteşem birleşimi bi adam. Kendisinden '77 ibanez law suit, dean v79, ibanez rgt42 ve squier classic aldım. Daha birsürü genç yetenek veya müzik hocası sayarım sana. Bi sen zeki değilsin yani emin ol.

Ben kimseyi kandırmak üzerine iş yapmam, sana o zaman da söyledim dar vizyonunla hiç tanımadığın birini boklayabilen birisin. Bence beni kendine dert edineceğine önce bu huyların üzerine düşün. Arkadaşların gerçekten arkadaş olsaydı bana gülmek yerine sana ağlarlardı. D Kendi tarzıma da, zevkime de gayet güveniyorum. Hala yaşıyorum, gelişiyorum, umarım kendimi hiçbi zaman gelişmeye doymuş olarak görmem :)

Samimiyetsiz de olsa en azından şimdi hayrını gör falan diyebiliyorsun. Bu da bi adımdır. Bu konuşmaya harcadığım zaman, sadece seninki gibi bi zorbalığa susmamak için bile değerdi. Gayet memnun bitiriyorum konuşmayı, teşekkürler.
Kardeşim sen daha yaşanan olayları sıralı ve düzgün bir şekilde bile hatırlamıyor, hatırlasan bile aktarmıyorsun. "Dövme karşılığı düşünür müsünüz?" cümlesine attığım "Anınarak gülmeli mesajlar" Jpg formatında ekli bu yanıtımda :). Seninle iki diyalog gerçekleştirdik. Bütün bu bahsettiklerim ilk diyalog içerisinde olup, diyalogun tarihine ve benim entry girme tarihime bakarsan kasımdaki konuşmayı buraya nisanda yazmamın mümkünatı olmadığını anlarsın. Gevşek gevşek konuşan ve sonrasında bu yüzden buna göre muamele gören sensin ben değilim. Kafan çok çalışmadığı gibi hafızan da pek yerinde değil. Neyse ki ben kayıt tutarım :) Kalkıp kendine yetmeyen aklınla ilk cümlede tespit yapmaya çalışıp sonunda hayatımla ilgili hiçbir şeyi bilmiyorsunuz hede hödö diye bitirip eleştirdiği şeyi yapan birisisin. Üstelik benim bunun üzerine yazdığım yoruma kadar senin hayatınla alakalı bir yorumum yoktu. Malzemelerini dolarla alıyorsun ben bunun sana muhabbetini de özelde yaptım. Aldığın mürekkepten makineye hepsinin fiyatını biliyorum. Dediğim gibi piyasanın içerisindeyim ama bu yine konuyla alakasız. Aldığın malzemeleri 1 dövmede harcamıyorsun sonuçta :) hepsine bin dolar versen yine anlamı yok. Kitleyi kullanıp kimseyi manipüle etmiyorum ancak sana söyleyeyim sen zevzek bir insansın. Zorbalık, susmamak, kendi yağımda kavrulmak yok ben dövmeci demem kendime vs diyerek mağdur edebiyatı yapıp üstüne bilmem kimin gitaristi şu bu falanla iş yaptım diyerek benim sana anlattığım toplumsal gerçekliği bastırmaya ve algını yaratmaya çalışıyorsun. Lafın açılsa yine yorumumu yaparım ancak seni insan yerine koyup burada verdiğim son yanıttır bu. Bana kendi dilimde okuduğumu anlama üzerine çalışma tavsiyesi vermeden önce sen kendi dilinde yazmayı öğren. (hatanı da göremezsin sen şimdi parantez açmış olayım: "yarştırdığımı", "burdaki"). Ama illa okuduğunu anlamak bağlamında çok takıntılı isen sana burada okuduğunu anlayamayanın yine sen olduğunu söyleyeyim. Ben müzisyen olup kendi fiyatımı belirleyemediğimi söylemedim. Ya da performans ücretimin iyi olmadığından falan yakınmadım. Ben müziğe tutkuyla bağlı olduğumu ama benim için tek amacının bana mutluluk vermesi olduğunu, bir çıkar göz etmediğimi söyledim. Olsaydı bile bu piyasada böyle tekliflerle gelmek karşımdakinin zekasını hafife almak olurdu dedim ve bunu açıkladım. İnternete koyduğun 4500DOLARLIK öve öve bitiremediğin law suit gitarını bir veya birkaç oturuşta sana veren adamın yine kendi bileceği iştir. Benim bu duruma yorumum budur kudurmana gerek yok. Huylarım falan bu konularda yaptığın yorumlara gülüp geçiyorum. Benim üzerimde yapmaya çalıştığın bütün kritiklerinin aslında kendine itiraf edemediğin niteliksizlikler ve karakter yoksunluklarınla alakalı olduğunu anlıyorum. Ancak ben yalan söylemiyorum :) Yaşanan diyalog aşağıdadır. Bir kere böyle bir diyalog yaşandıktan sonra senden edindiğim izlenimlere ve bu olaya sıcak bakmamama rağmen aynı teklifle daha sonra yine gelince 2. mesajlaşmada direkt dalga geçip YANIT VERMENE MÜSADE ETMEDEN engelledim.(ss.jpg) Bir şeyi doğru hatırlamaya yaklaşmıştın onda da kafanda konuşmuşsun benimle herhalde :) Zira engelledikten sonra sahibinden seni uyarır bu kişi seni engelledi diye. Nasıl davrandıysan öyle davranıldın. Benim de sana tavsiyem bu hedeflediğin her şeyi yapmadan önce ne pahasına olursa olsun yalan söylemeyi bırakmalısın, sadece ben değil kimse seni ciddiye almaz bu yüzden. Kimin ne olduğunu herkes görmüştür zaten benim için bu diyalog da burada bitti :)
Son olarak Ben senin gibi kıvrak birisi değilim, eğer hayrını gör dediysem öyle hissettiğim için söylemişimdir :)

Dosyalar

• dövme1.jpg
    dövme1.jpg
    17.1 KB · Gösterim: 290
  • Screenshot_18.jpg
    Screenshot_18.jpg
    62.7 KB · Gösterim: 293
  • dövme3.jpg
    dövme3.jpg
    20.6 KB · Gösterim: 289
  • dövme4.jpg
    dövme4.jpg
    22.8 KB · Gösterim: 281
  • dövmed.jpg
    dövmed.jpg
    15.3 KB · Gösterim: 295
  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    14.4 KB · Gösterim: 272
  • ss.jpg
    ss.jpg
    13.7 KB · Gösterim: 270
Son düzenleme:
Ya arkadaşlar bu dövme mevzusunda abartılacak, bu kadar uzatılacak bir durum yok. İki taraf için de söylüyorum. Dövme yapan arkadaş bir teklif yapmış, evet genelde müzik enstrümanına karşı müzikle ilgili takas teklifi beklenir ama size sıradışı bir teklif gelmiş. Tam okumadım ama anladığım kadarıyla aranızda sözlü atışma yaşanmış. Burada da bu durumu paylaştınız.. Ben iki tarafı da tanımıyorum ama dövme olayında hiç değilse bir sanat var. O sebeple çok da kırıcı olmamak lazım.

Ya arkadaşlar bu dövme mevzusunda abartılacak, bu kadar uzatılacak bir durum yok. İki taraf için de söylüyorum. Dövme yapan arkadaş bir teklif yapmış, evet genelde müzik enstrümanına karşı müzikle ilgili takas teklifi beklenir ama size sıradışı bir teklif gelmiş. Tam okumadım ama anladığım kadarıyla aranızda sözlü atışma yaşanmış. Burada da bu durumu paylaştınız.. Ben iki tarafı da tanımıyorum ama dövme olayında hiç değilse bir sanat var. O sebeple çok da kırıcı olmamak lazım.
Tamam hocam olabilir, ben de verdiği teklife daha mantıklı bir teklif verdim. Teklif ciddi olmasaydı bile bunu fiyat/performans olarak da kıyasladığında çok daha kabul edilebilir olduğunu anlattım. Bunu anlatmadan önce de sonra da kendi verdiği tepkileri bizler vermişiz gibi olayları yalan yanlış anlatmasınaydı yanıtım. Benim için bu arkadaşa verilecek son yanıt yukarıdadır. Sağ ol yorumun için

Anlaşılan sizin de yaşınız büyük. Ben 39 yaşındayım ve toplumsal profilin ne kadar düştüğünü çok net görüyorum. Muhtemelen 20-25 yaşındaki genç arkadaşlar ilk mesajımdaki yazdıklarımı anlayamaz çünkü yaşları itibariyle son 20 yıllık süreci algılamaları pek kolay değil. Ben 80'leri çok net hatırlıyorum. Öncesindaha da güzelmiş. İnanmayan arkadaşlar youtube da 60'ların, 70'lerin 80' lerin İstanbulu vs gibi yüzlerce video var. Bakınız 1 tanesi:

Bu gidişle 20 yıl sonra bu günleri de arayacağız ama insan çok üzülüyor..

korkarım haklısınız . inşallah haklı çıkmazsınız (veya çıkmayız) ve yarınlar bugünlerden daha güzel ve yaşanılası olur :)

Geri