akustik gitarımda ayarsızlık/bozukluk ve fevkalade tel yüksekliği

selamlar sevgili dostlarım, abilerim, ablalarım.

birkaç ay önce hem uygun fiyatlı hem de eşiği zımparalamayla düzelecektir diye umduğumdan bir akustik gitar aldım. fakat aldığıma biraz pişman oldum çünkü düzgün bir şekilde alt eşiğini zımparalamış olmama rağmen özellikle 12. perdeden sonraki eğrilikten dolayı tel yüksekliğini dizginleyemedim. hatta eşiği düşürdüm diye bu sefer sap ayarı kusurları ortaya çıkmaya başladı. ankara'da acaba bunu bir luthiera göstersem uygun bir fiyata hallolur mu yoksa hiç uğraşmaya değmez deyip yeni bir akustik gitar mı almalıyım ya da nasıl olsa yeni başladım diye bu yükseklikte devam mı etmeliyim? yorumlarınız ve değerli vaktinizi bana ayırdığınız için teşekkür ederim şimdiden. güzel günler güzel çalışmalar dilerim. kendinize iyi bakın.

126959
126960

Dostum dediğin gibi son perdelere doğru anlamsız bir alçalma var, ya o bolgede sap gövdede içe göçmüş ya da başka bişey, neyse cok önemi yok. Tellerin yuksekliginde diğer bir ihtimal de bazen pahalı akustiklerde bile görülebilen köprü yükselmesi (fotograf tum gövdeyi yandan gostermediginden yorum yapamiyorum). Her iki durumda da luthier değilsen yapabilecegin bir şey yok, ki luthierler de bu büyük onarimlardan yüklüce para ister.

Ama senin yapabilecegin birsey var ki o da sap ayarı. Sap fazla içbükey görünüyor. Truss rodu ilk üç perdede teller cızırtı yapmaya başlayıncaya kadar sık. Bu sayede orta ve alt perdelerdeki yükseklik de bir miktar azalmış olacak. Bu seni tatmin ettiği yere kadar çal gitarı, eğer cok kıymetli bir alet değilse sonra bir fakir gence verirsin ileride.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum dediğin gibi son perdelere doğru anlamsız bir alçalma var, ya o bolgede sap gövdede içe göçmüş ya da başka bişey, neyse cok önemi yok. Tellerin yuksekliginde diğer bir ihtimal de bazen pahalı akustiklerde bile görülebilen köprü yükselmesi (fotograf tum gövdeyi yandan gostermediginden yorum yapamiyorum). Her iki durumda da luthier değilsen yapabilecegin bir şey yok, ki luthierler de bu büyük onarimlardan yüklüce para ister.

Ama senin yapabilecegin birsey var ki o da sap ayarı. Sap fazla içbükey görünüyor. Truss rodu ilk üç perdede teller cızırtı yapmaya başlayıncaya kadar sık. Bu sayede orta ve alt perdelerdeki yükseklik de bir miktar azalmış olacak. Bu seni tatmin ettiği yere kadar çal gitarı, eğer cok kıymetli bir alet değilse sonra bir fakir gence verirsin ileride.

çok teşekkür ederim keşke hiç almasaydım en başta fark edip neyse artık tecrübe kazanmış oluk dediğiniz gibi yeni bir akustik gitar alana kadar bununla idare edeceğim sonra da ihtiyacı olan birisine veririm. sağ olun tekrardan çok yarımcı oldunuz güzel günler güzel çalışmalar dilerim kendinize çok iyi bakın.

Sapta S-curve denilen problem var.Bir luthier daha iyi aciklar mutlaka ama genellikle bozuk/problemli trus rod veya sapin govdeyle birlestigi noktada olusan baski ile meydana geliyor.Bununla ilgili bir videoda fretler cikarilip fretboardun zimparalandigini ve fretlerin tekrar cakildigini izlemistim.Gitar solid elektroydu ve degerli birseydi o yuzden ugrasti adamlar.

Sapta S-curve denilen problem var.Bir luthier daha iyi aciklar mutlaka ama genellikle bozuk/problemli trus rod veya sapin govdeyle birlestigi noktada olusan baski ile meydana geliyor.Bununla ilgili bir videoda fretler cikarilip fretboardun zimparalandigini ve fretlerin tekrar cakildigini izlemistim.Gitar solid elektroydu ve degerli birseydi o yuzden ugrasti adamlar.
evet fretboard zımparalama olayı mantıklı ama sanırım benim gitarımla uğraşmaz kimse ya da bir gitar parası isterler : D

Yapılacak işler şunlar:
1) Sap ayarı yapıp tel aksiyonlarını ve cızırtıyı kontrol etmek
2) Düz bir cetvel ile fret kontrolü yapmak (Sap ayarından sonra ihtiyaç olursa)
3) Köprü eşiğini bir miktar aşağı almak (1 -2 mm yeterli sanki)
4) Fretleri çok ince zımpara (1000 kum yeterli) ile tesviye etmek
5) Klavye bakımı, tel değişimi ve kapanış💪

Eğer durum değişmezse klavye tesviyesi ve fret değişimi kaçınılmaz.

Bol şans..

Yapılacak işler şunlar:
1) Sap ayarı yapıp tel aksiyonlarını ve cızırtıyı kontrol etmek
2) Düz bir cetvel ile fret kontrolü yapmak (Sap ayarından sonra ihtiyaç olursa)
3) Köprü eşiğini bir miktar aşağı almak (1 -2 mm yeterli sanki)
4) Fretleri çok ince zımpara (1000 kum yeterli) ile tesviye etmek
5) Klavye bakımı, tel değişimi ve kapanış💪

Eğer durum değişmezse klavye tesviyesi ve fret değişimi kaçınılmaz.

Bol şans..
çok teşekkür ederim abi yorumun için. şu an çoğunlukla elektro gitar çaldığımdan aslında pek acelesi yok veya bir önem arz etmiyor. bu telaşeye girmek de isterim aslında ama şu köprü olayı benim canımı sıkıyor. köprünün şu anki hali zaten benim köprüyü zımparalayıp indirdiğim hali. biraz daha indirirsem özellikle üstteki 2 bas tel kalınlıkları sebebiyle çok cızırdama yapıyor.

köprünün şu anki hali zaten benim köprüyü zımparalayıp indirdiğim hali. biraz daha indirirsem özellikle üstteki 2 bas tel kalınlıkları sebebiyle çok cızırdama yapıyor.
İşte bu durumda ilk fretleri zımpara ile aşağı çekmen lazm ama çok çok az şekilde. Önemli olan 12.frette tel ile fret arasında 0.5 -1mm arasındaki ideal gap miktarını yakalamak. Sonrası kolay.. Neyse... Sık kullanmıyorsan sorun değil tabii ki.. İyi soundlar dilerim..

İşte bu durumda ilk fretleri zımpara ile aşağı çekmen lazm ama çok çok az şekilde. Önemli olan 12.frette tel ile fret arasında 0.5 -1mm arasındaki ideal gap miktarını yakalamak. Sonrası kolay.. Neyse... Sık kullanmıyorsan sorun değil tabii ki.. İyi soundlar dilerim..

12. Frette 0.5 - 1 mm aralik cok az ama. Elektro gitarda bile zor bu yükseklik eğer cok aşırı yumuşak tuşe yoksa. Ki akustik gitar en az 1,5 - 2 mm ister akor basmak için. Ayrica fret zimparasi cok ciddi şekilde hassas bir iş ve bazı luthier aletlerine ihtiyaç var. Bence arkadaş hic girmesin zımpara işine.

12. Frette 0.5 - 1 mm aralik cok az ama. Elektro gitarda bile zor bu yükseklik eğer cok aşırı yumuşak tuşe yoksa. Ki akustik gitar en az 1,5 - 2 mm ister akor basmak için. Ayrica fret zimparasi cok ciddi şekilde hassas bir iş ve bazı luthier aletlerine ihtiyaç var. Bence arkadaş hic girmesin zımpara işine.
Bu benim verdiğim değer low action kullananlar için ve kesinlikle sorun oluyor akustik gitarda da. İş arkadaşımın daha yeni aldığı gitarı bu şekilde ayarladık ve şuan aşırı memnun sonuçtan. Ek olarak, çok tatlı bir neck relief verdik sapa ve sonuç tatmin edici.
Fret tesviyesi dediğin gibi hassas bir iş ve ince eğe ile yapılması ve sonra sand polishing uygulanması gerek.

köprü eşiğini 1.5 mm kadar zımparaladım şu an biraz daha iyi yükseklik. 12. fretten sonrasını pek kullanmayacağımı düşündüğüm için şu an gitarın gövdesinin içinde kalan kısmını yok saydığımdan o eğilmiş kısım da pek umrumda değil artık fakat sap ayarında çubuğu hangi yöne sıkmam gerektiği konusunda fikir sahibi değilim sorayım dedim öncellikle içbükey kavisli dediğiniz gibi hangi yöne çevirmem gerekiyor? aynı zamanda şu an 1. ve 6. tellerde penayla sert vurunca cızlama meydana geliyor aklıma şöyle bir fikir geldi köprü eşiğinde 1. ve 6. tellerin oturduğu eşik bölgelerini kessem yani içteki 4.telden bağımsız ayarlanabilir hale getirsem ve altlarına kağıttan vesaire birkaç parça koysam nasıl olur?

Geri