Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bahsedilen diğer pedalları deneme fırsatım olmadığı için birşey diyemem belki daha iyi olabilirler bilmiyorum ama kendi kullandigim pedallardan örnek veriyim.
1 mxr Fullbore metal gayet muazzam tonlar alıyorum
2 diezel vh4
MXR Fullbore metal bende de var ama tonlarını hiç beğenmiyorum aşırı tiz geliyor sololarda kulağım çınlıyor neredeyse tizlikten nasıl güzel ton alabiliyorsunuz?

Soru o kadar genel ki herkes buraya aklına gelen en pahalı, ya da kendi almak istediği ya da sadece sağdan soldan duyduğu bir pedalı yazacak, başlık 20 sayfa olacak.
Üstte yazılanlar hepsi güzel pedallar da .....
Hem metal hem rock olsun OK, ama tam beklenti nedir pedaldan, bugüne kadar neleri denedin de eksik buldun vs ... yoksa yaz babam yaz, amptweaker tight metal, H&K Warp Factor, Bogner Ecstasy red ... herkesin bir ideali var.
Bugüne kadar boss ds1 ve MXR Fullbore metal denedim Bossun tonları güzeldi ama gaini yeterli değildi MXR da ise hangi ayarı yaparsam yapayım tiz tondan bir türlü kurtulamıyorum.

Metalci değilim. Çoğu elime takasla gelen hi-gain distortionları geçen gün bir kıyaslayayim dedim. Herkesin gitarına amfisine göre değişiklik gösterebilen bir konu olduğu için sapına kadar subjektif yorumlarım şu şekilde:
En öehh/brüffss/kamyon ton: Seymour Duncan Mayhem
Onun kadar artiz olmasa da kodu mu oturtan: Boss ST-2
MT-2'nin daha dengeli hali: Digitech Death Metal
Thrash'in ilacı: Boss DS-2
Ekonomik silah: Ibanez DS-7

Her bakımdan mind abuse’u tek geçerim.

Revv g3 & g4, horizon devices apex preamp, amptweaker tight metal vb. hem lojistik hem de ekonomik olarak ulaşıp denemesi zor pedallar hakkında atıp tutamam. Fakat denediğim/sahip olduğum diğer alternatifler arasında bu pedalın başarısını tartışmam. Modern bir metal duyumu için bile boost ihtiyacı duymayan, yüksek gain seviyelerinde artikülasyonunu kaybetmeyen, oldukça da gürültüsüz çalışan bir pedal. Gerçekten de çoğu durumda kültleşmiş amfilerin gain katına tercih ederim/ediyorum. Kısaca; hayat kurtarıcıdır, üzmez.

Bugüne kadar boss ds1 ve MXR Fullbore metal denedim Bossun tonları güzeldi ama gaini yeterli değildi MXR da ise hangi ayarı yaparsam yapayım tiz tondan bir türlü kurtulamıyorum.
Yarın size bir video atabilirim gerçekten buram buram metal tonları aldığım bir pedal. Ama şu konuda haklı olabilirsiniz sahnede direk mixere taktığım zaman gerçekten çok kotu bir ton almıştım ama evde marshall 15dfx amfimle ki normal bir amfi onunla çok güzel tonlar yakaladım.

Her bakımdan mind abuse’u tek geçerim.

Revv g3 & g4, horizon devices apex preamp, amptweaker tight metal vb. hem lojistik hem de ekonomik olarak ulaşıp denemesi zor pedallar hakkında atıp tutamam. Fakat denediğim/sahip olduğum diğer alternatifler arasında bu pedalın başarısını tartışmam. Modern bir metal duyumu için bile boost ihtiyacı duymayan, yüksek gain seviyelerinde artikülasyonunu kaybetmeyen, oldukça da gürültüsüz çalışan bir pedal. Gerçekten de çoğu durumda kültleşmiş amfilerin gain katına tercih ederim/ediyorum. Kısaca; hayat kurtarıcıdır, üzmez.
Şu pedalı çok merak ettim ya baya öven olmuş. Peki hangi pedalların arasından seçtin ? Benim de aklımda bir kaç pedal var almayı düşündüğüm onlardan iyiyse direk buna yöneleyim.

Elimde olanlar;
Mesa Mark V, Friedman Marsha, EVH 5150 III, Mesa Dual Rectifier, Kemper ve Mesa 4x12” Rectifier Cab

Deneyip sattığım amfiler;

ENGL Invader, ENGL Powerball,Bogner Ecstasy, Soldano SP-77 Preamp, Mesa Studio Preamp
Şimdiye Kadar Denediklerim/Sahip Olduklarım;

Boss Mt-2, Boss Hm-2, EHX Metal Muff, MXR Fullbore, Empress Heavy, AMT’nin ENGL/Peavey ve Soldano modellemeleri, Seymour Duncan Mayhem, Suhr Riot, Bogner Ecstasy Red, Carl Martin Plexitone, MXR 5150 Overdrive, Rockfabrik Effects Mindabuse

Ne dinliyorum, nasıl bir ton arıyorum?

Periphery, Tesseract, Meshuggah, Animals As Leaders, Nocturnal Rites, Dream Theater, Shokran, Architects...

Saydıklarımın hepsini aynı kefeye koymuyorum. Neyi referans aldığımı belirtmek amaçlı yazıldı. Şuan EVH’yi 4x12” Mesa kabine girince aldığım ton tamam iyi hoş, ama aynı şekilde double track kaydettiğim Mindabuse + Torpedo Live ikilisi de canavar. Hi Gain ayrı, tight ayrı, djent ayrı, 80s ayrı, glam ayrı... Her biri için nokta atışı aletler olacaktır. Ama “metal” sözkonusu ise, kendi başına Swedish Death tınlayan Mindabuse direkt In Flames, Soilwork vs. hallediyor.

Şu pedalı çok merak ettim ya baya öven olmuş. Peki hangi pedalların arasından seçtin ? Benim de aklımda bir kaç pedal var almayı düşündüğüm onlardan iyiyse direk buna yöneleyim.

Benim yıllar içinde elimden geçenler; amt s1, p2 & s11b, mxr evh 5150, sansamp gt-2 (yıllar sonra hala iş görüyor), bir klasik olarak mt-2, daha yeni kurcaladığım mt-2w (kesinlikle bu son aylardaki hype’a değmez) ve digitech metal master hatırlayabildiklerim.

Hangi pedalları hedefliyorsunuz bilmiyorum, mind abuse için mutlaka şans verin derim.

Mind abuse a kesinlikle katılıyorum analog pedal alacak olsam ilk tercihim olur...coil split li bir gitarla yumuşak tonlarına baksa sahip olan arkadaşlar bir video atsa tadından yenmez :)

Mind abuse a kesinlikle katılıyorum analog pedal alacak olsam ilk tercihim olur...coil split li bir gitarla yumuşak tonlarına baksa sahip olan arkadaşlar bir video atsa tadından yenmez :)

Yakında yeni video serilerine başlayacağım umarım, çok güzel fikir verdin abi teşekkür ederim. :)

@solitude71 Furkan’a ( @Rockfabrikeffects ) ulaşmak gerekebilir. Gerçi sitelerinde satışı devam ediyor görünüyor.

Düdüt: ödeme bölümü doğrudan paypal’a bağlanıyormuş, haliyle Furkan is the answer. :D

Mindabuse nereden buluyoruz? Epeydir gözetliyorum ama ortada yok... mydukkan satıyordu bir ara ama yıllar oldu stok yok.
Merhaba,
Rockfabrik effects sitesinden alabilirsiniz, bunun haricinde ankara stüdyo retrodan alabilirsiniz. Stüdyo retro distribütör olarak bulunmakta. Yine stüdyo retroda deneyebilirsiniz.
İstanbulda pluton müzik de distribütör olarak var, orada da deneyip edinebilirsiniz.

Karizmatik ismi ve Bogner'in marka imajına rağmen Uberschall aslında bir overdrive pedalıdır. Gerçek metal tonu vermez, hatta serinin Ecstasy Red pedalı ondan daha "metal" diyebilirim. Uberschall'ın sesi, tonu iyidir ama pick-attack açısından sert bir metal tadı vermeyecektir.
Hem Red hem Uberschall'ım var, sallamıyorum yani. Amaç tek pedal ile hem rock hem metal olsun ise ki başlık öyle bence tüm kalitesine rağmen Uberschall üst tercihlerden biri olmamalı.

Merhaba arkadaşlar. Analog setup toplamaya başlıyorum ve bu süreçte benden daha bilgili olan sizlere danışmak istedim. Öncelikle fikrim tüm pedalları ikinci el toparlayıp olabildiğince fazla pedal deneyimlemek. Başlangıç olarak Tuner, amfi modellemesi, overdrive veya distortion ve delay düşünüyorum. Türkçe rock Anadolu rock tarzı müzikle ilgileniyorum. Önerilerinizi bekliyorum 😀

Vox beni driveda kurtarıyordu. V847-A. Cry Baby denemediğim için bilemiyorum.

Ben de aynı tarzlardayım. Ankara'daysan hard rock/glam metal grubu kurmak için görüşelim bu arada.

Geri