Yağmur Altında Elektro Gitar Çalmak

Merhaba. Yoğun yağmur altında elektro gitarın potansı, manyetiği, ya da kullanılan wireless sistem nasıl etkilenmiyor yıllarca anlamadım. Tamam pasif bir akım söz konusu ama sırılsıklam olunca illaki etkilenmesi lazım. Varsa işin oluru nedir aydınlatırsa sevinirim.

Örnek video;

Potans girişlerine su girişini engellemek için parçalar takılmıştır. Zaten nem söz konusu her zaman gitarda. İletken bir alet olduğu için sorun yaşanmaz ama o yağmurdan sonra fazla nemden kurtulması lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir kez daha sorayım. Mesela bu konserin tamamı yağmur altında geçti. 2 elektro, 1 bas konserde yaklaşık 20 farklı gitar kullanılıyor. Davulun mikrofonları, vokal mikrofonlarından tut örümcek kameralara kadar sayabiliriz, bu kadar yağmura nasıl dayanıyor? Bu yağmuru yedikten sonra ne gibi temizlik işlemlerinden geçiyor? Tamamen cahilliğimden soruyorum. Videoda da net şekilde belli, gitarı suya daldırmışsın gibi sırılsıklam mesela.

herman li yine çok boğuşmuş ama metallicanın yağmur altında kullandığı gitarlara kağıt mendilden daha fazla bir değer verdiğini düşünmüyorum. söyle esp ye yenisini yollasın :)

Metal aksamlara, manyetiklere, ayakkabılarda ve bazı tekstil ürünlerinde kulanılan su iticilik özelliğine sahip sprey sıkılabilir / sıkılıyordur.
Bu şekilde su teması önlenmiş olur, korozyon da olmaz. Gerçi Garajında sadece 700 tane bass gitar olan metallica bütün ekipmanı çöpe atıyordur konserden sonra.

Metallica'nın konserlerden sonra tüm ekipmanı çöpe atıp atmadığını bilmiyorum ama belki şöyle tahminleyebiliriz.
2014 ist konseri, 40000 kişi bildiğim kadarıyla. Normal ayakta bilet 250 gayme. 250 x 40 000 = 10 000 000 (10 milyon lira). Bu 10 milyonun 3'te 2 si masraflar, vergi ve organizasyoncu arkadaşa gitse, 3 milyon lira gruba ve ekibe kalır desek yuvarlayarak. Bu 3 milyonun tahminimce 3'te 1'i sadece enstrümanları çalan 4 kişiye gitmiş olsa, 1 milyon lira, o günkü kurla 350 bin dolar falan yapar. Bu adamların kullandığı gitarı 2000 dolar saysak, 3 kişi 3'er gitardan hesap etsek düz hesap 20 bin dolar oluyor. Her konser 100 dolar gelir elde eden James Hetfield olsanız, yağmurlu konserlerden sonra 10 bin dolarlık masraf yapıp o gitarları çöpe atıp yeni gitar mı çalardınız, yoksa aynı gitarları evladiyelik olarak 50-60 konser kullanır mıydınız ?

Metallica'nın konserlerden sonra tüm ekipmanı çöpe atıp atmadığını bilmiyorum ama belki şöyle tahminleyebiliriz.
2014 ist konseri, 40000 kişi bildiğim kadarıyla. Normal ayakta bilet 250 gayme. 250 x 40 000 = 10 000 000 (10 milyon lira). Bu 10 milyonun 3'te 2 si masraflar, vergi ve organizasyoncu arkadaşa gitse, 3 milyon lira gruba ve ekibe kalır desek yuvarlayarak. Bu 3 milyonun tahminimce 3'te 1'i sadece enstrümanları çalan 4 kişiye gitmiş olsa, 1 milyon lira, o günkü kurla 350 bin dolar falan yapar. Bu adamların kullandığı gitarı 2000 dolar saysak, 3 kişi 3'er gitardan hesap etsek düz hesap 20 bin dolar oluyor. Her konser 100 dolar gelir elde eden James Hetfield olsanız, yağmurlu konserlerden sonra 10 bin dolarlık masraf yapıp o gitarları çöpe atıp yeni gitar mı çalardınız, yoksa aynı gitarları evladiyelik olarak 50-60 konser kullanır mıydınız ?
iyi hoş konuşuyorsun da, ekipmana para mı veriyorlar sanki. çok da umrundaydı metallicanın

Konu Metallica olunca olayın paraya geleceğini tahmin etmeliydim. Yalnız o ekipmanları nerede çöpe atıyorlarsa gidip toplayalım bari :)

Şu iki videodan da görüleceği üzere birinde Kirk'ün 23 senelik meşhur Karloff Mummy gitarı ve James'in Ken Lawrence'a yaptırdığı ön kapağında Metallica'nın ilk çaldığı garajın ahşap parçaları olan gitarları adamlar yağmur altında çalıyorlar. Bunları da çöpe atmıyorlar olsa gerek. Yine çok değerli yıllanmış Gibson gitarları da kullanıyorlar. Üstte denildiği koruyucu sprey mantıklı olabilir.

Geri