Manyetikler ve volüm potuna yanıt ilişkisi ?

En çok kullandığım gitar strat kasa ve sapta Di Marzio Virtual Vintage manyetik var. Volüm potuna hassasiyeti muazzam, farklı düzeylerde bambaşka tonlar çıkıyor. Gainli tonlarda tertemiz ton almak bile mümkün.
Yakın zamanda elime geçen bir diğer gitarda ise sapta Seymour Duncan Hyperion single var. Aynı tonda çalıyorum, ama sinyal çok hızlı kırılıyor ve tonu temizlemek çok zor; ancak pot neredeyse kapanmak üzereyken temizleniyor.
Bu farkı yaratan manyetiklerin çıkışı mıdır ? Başka faktörler de etkili midir ? Virtual Vintage manyetiği bu gitara da taksam benzer verim alır mıyım ?

Son düzenleme:
Konu potans ile ilgili diye düşünüyorum. Manyetiğin bağlı olduğu potans linear ise aşağıdaki durum oluşuyordur.
sinyal çok hızlı kırılıyor ve tonu temizlemek çok zor; ancak pot neredeyse kapanmak üzereyken temizleniyor.

Sevdiğiniz gitardaki potansın aynısını alıp denemenizi tavsiye ederim.

20190421_125136.jpg

sadece potun taperi ile alakalı değil manyetiklede alakalı . eğer compressionu yüksek , bol sarımlı bir humbuckerınız varsa o zamanda taperdan bağımsız yada daha az bağımlı olarak yine tepki değişecek . diğer bi etki ise treblee bleed türü . kendim denemedimde barış şahinin bi seminerinde bahsetmişti seymuor duncan türü treblee bleed bu taperı değiştiriyor diye

Geri