Ses Kartlari, Evde Kayit Almak

Evde kayıt almak istiyorum bu iş için sanırım bi ses kartıyla başlamam gerekiyor ancak tam bilmedigim için sormak istiyorum. Bu konuda küçük bi bilgi verebilir misiniz, ayriyeten ucuz yollu bi ses kartı sormak istiyorum çünkü araştırdığım kadarıyla pahalı aletler bunlar. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Nasıl kayıt alacaksınız evde? ayrıca ne için kayıt? albüm seviyesi mi? yoksa birşeyler kaydedip arkadaşlar la paylaşmak mı?
Sadece ses kartı yetmez mesela akustik gitar + vokal gibi bir kayıt yapacaksanız; kaliteli de bir kondanser microphone + Preamp ihtiyacınız olur. Monitör olayına girmiyorum henüz :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nasıl kayıt alacaksınız evde? ayrıca ne için kayıt? albüm seviyesi mi? yoksa birşeyler kaydedip arkadaşlar la paylaşmak mı?
Sadece ses kartı yetmez mesela akustik gitar + vokal gibi bir kayıt yapacaksanız; kaliteli de bir kondanser microphone + Preamp ihtiyacınız olur. Monitör olayına girmiyorum henüz :)
basit kayıtlar için istiyorum albüm gibi bi isteğim yok yani, akustik kayıtlar da düşünmüyorum sadece elektro gitar kaydı planlıyorum. Haklisiniz bilgisayardan çalmak istiyorsak monitöre de ihtiyacım olacaktır

Ben de uğraşmayı denedim bir ara fakat vaktim olmadığından ses kartım evde yatıyor. Şöyle açıklayayım sadece elektrik gitar kaydı için konuşacağım: öncelikle bir ses kartı edineceksin. Bu ses kartına ait driver proglamlarını kurup bilgisayarına usb aracılıgı ile bağlayacaksın. Sonrasında kayıt için bir program edinmen gerekiyor. Bu programların ücretsizleri cracklenmiş olanları internet ortamında mevcut bulup indirebilirsin. Sonrasında bir monitör ihtiyacın var. Monitörden kasıt sesi olduğu gibi sana aktaran hoparlör. Hoparlör dedim diye ucuz bir şey sanma monitör dediğimiz şey pahalı bir şey. Fakat sen evde basit bir gitar kaydıyla uğraşacağın icin(yanlış anlama küçümsemek için demiyorum. Albüm kaydıyla kıyaslayarak söylüyorum) sana orta halli bir monitör kulaklık yeterli olacaktır.İdare eder bir Monitör kulaklık için ise yaklaşık 250-300tl seni başlangıc için idare edecektir. Gitar ile birlikte prosesör kullanıyorsan çok rahat kayıt edersin direk sisteme gitarını ve prosessörünü bağlayıp rahat bir şekilde uğraşmadan kayıt edebilirsin. Fakat analog pedal kullanıyorsan yapman gereken şey ya amfiden çıkan sesi mikrofonlayıp kaydetmeyi denersin(ki bunun için enstrüman mikrofonu da gerekli) ya da bir amfi simlülatörü edinip sisteme yine prosessörde olduğu gibi kolaylıkla kaydedersin. buna ek olarak pedallarını bağlarsın ve çeşitli programlar aracılığı ile amfi modelemmeleri kullanabilirsin. ve amfi modellemelri kullanabildiğin gibi beğendiğin pedalların modellemelerini de kullanabilirsin. Yani özetle elindeki ekipmana göre kayıt seceneklerin var fakat ana rolde gitar ses kartı ve monitör var. bunar varsa ister prosessör ister analog pedal istersen de programlardan amfi ve pedal modellemeleri ile kayıt yapabilirsin.

Geri