13. tel Cızlaması

Merhaba Sayın Müzikseverler,
Squier Affinity Strat HSS kullanıcısıyım, henüz yeniyim. Gitarım 2012 yapımı İkinci el aldım.
Gitarımın sapını kontrol ettiğimde gayette düzgün olduğunu görüyorum, hatta 1-5. perde arası hafif kaviste var, olması gerektiği gibi.

Fabrika çıkışı 9-42 teller kullanırken, 10-46 tel aldım ve gitarıma taktım. Bu süre zarfında gitarımın tremolo'nun bulunduğu eşik havaya kalktı( gitar telinin tansiyonundan olsa gerek) bende 1 hafta içinde 10-46'ları çıkartıp, yerine 9-40 Balanced Tension(Dengeli Tansiyon) tel taktım. Teli yaklaşık 1.5-2 aydır keyifle kullanıyorum.
Fakat Son zamanlarda gitarımın 13. perdesinde (özellikle kalın mi) telinde bir cızlama meydana gelmeye başladı.
Bunun Telle bir alakası var mı? 9-40'ı çok seviyorum, fakat ayarlarına hiç karışmadan 9-42'ye mi dönmeliyim?
Eğer 9-42'yle değiştirirsem, kendi imkanlarımla entonasyon ayarı yapmam, 13. perdedeki Cızlamayı keser mi?

Ayrıca;
D'addario EXL120 9-42 mi?
yoksa
Ernie Ball Super Slinky 09-42 mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şu an ki telin marka/modeli nedir? 2 ayda eskiyen teller cızırdama yapabilir. Yenisiyle değiştirin sıkıntı büyük ihtimal geçecektir.
Hocam şuanki Telimin Marka ve Modeli "D'Addario Balanced Tension Nickel Wound EXL120BT Super Light (9-40)"
Yaklaşık 2 ay'a yakın kullanıyorum taktığım teli, günde 1 saat falan çalışıyorum.
images (3).jpeg

@Safaaağ

Daddario XL uzun zamandır kullanmıyorum ama hatırladığım kadarıyla iki ayda perte çıkması lazım. Cızırdamadan ziyade eskiyen telleri uzun süre gitarın üstünde tutmayın.

Sorun ilk zamanlar yokken şimdi ortaya çıktıysa dediğim gibi tel eskimesi bir sebep olabilir. Onun dışında gitarın farklı koşullara (sıcaklık, nem vs) maruz kaldıysa sapta ufak oynama olmuş olabilir ve teller minimum yükseklikteyse cızırdama olabilir. Siz bence telleri değiştirin, sonra sap ayarını bir daha kontrol edin. Sorun hala geçmediyse kolay çözüm olarak teli köprüden yükseltebilirsiniz.

Geri