Elektro Gitar Satın Alımı Hakkında Yardım

Merhaba arkadaşlar, sizden yeni alacağım(almak istediğim) elektro gitar hakkında yardım istiyordum.Yaklaşık olarak 3 sene boyunca lisede kendi çapımda elektro gitar ile uğraştım ve az da olsa bir şeyler öğrendim.Daha sonra üniversiteye hazırlıktı oydu buydu derken çok ilgilenemedim.Şu an üniv.hazırlıktayım ve kendimi artık gitara adayabilecek kapasitede ve zamansal olarak uygun hissediyorum.Şimdi sorum şu.Ben o zamanlar daha yeniyim diye 300 tl gibi çizik-bozuk olmayan Cort-X1 elektro gitarını satın almıştım.Beni uzun süre dediğim gibi idare etti,yeri geldi birkaç küçük çaplı konser de verdim.Fakat artık işi orta-profesyonel seviyesine çekmek istiyorum.Günümün büyük bir kısmını buna ayıracağım.İlgi alanım HardRock,Blues,Jazz(çok çok nadir, kıstas alınmayabilir).Fakat Türkiyede çaldığım ve barlarda vs. konser vermek istediğim için çoğunlukla türkçe şarkıları da çalmam gerek.Lise zamanlarında Epiphone-Les Paul Standart modelini almaya kafaya koymuş ama alamamıştım.O zamanlar 2000tl civarlarıydı ve şu an 4800e kadar çıkmış.Öğrenci olduğum ve kendim ödeyeceğim için maalesef 2000tl yukarısını ödeyebilecek durumda değilim.Acaba isteklerim doğrultusunda bir gitar önerisi yapabilir misiniz?Amfim Masterworkten bir amfi.Onun da değişmesi gerekiyor fakat dediğim gibi 2000tl bir bütçem var ve ilk gitarı halletmek istiyorum.Önerileriniz ne olur?Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler.
İyi Forumlar.

Anladığım kadarıyla Les Paul kasa seviyorsunuz. O fiyatlara thomann dan Harley Benton gitarlara bakabilirsiniz. Fiyatına göre performansları öüvülüyor. Bir araştırın isterseniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.Evet Les Paul kasalar küçüklüğümden beri çok çok ilgimi çekmiştir (çok koyu bir Slash hayranıyımdır da).Önerdiğiniz gitar gerçekten fiyat açısından bütçeme uygun.Fakat bu gitar ile orta seviyede güzel işler çıkartabilir miyim? Sesi tınısı vs. birkaç değiştirme ile Epiphone Les Paul standart serisinin önüne geçirebilir miyim?
Teşekkürler.

İkisini de kullanmadım o yüzden yorum yapmam çok sağlıklı olmaz. Yabancı dilin varsa gearpage forumunu araştırmanı tavsiye ederim. Youtube'da videolardan az çok fikir edinebilirsin. Ama izlediğin videolar senin benim gibi kullanıcıların yüklediği videolar olması daha doğru fikir verecektir. Yoksa aşağıdaki linkteki videoyu izleyip gitarı alıp sonra ben niye böyle ton alamıyorum diye hayıflanabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisini de kullanmadım o yüzden yorum yapmam çok sağlıklı olmaz. Yabancı dilin varsa gearpage forumunu araştırmanı tavsiye ederim. Youtube'da videolardan az çok fikir edinebilirsin. Ama izlediğin videolar senin benim gibi kullanıcıların yüklediği videolar olması daha doğru fikir verecektir. Yoksa aşağıdaki linkteki videoyu izleyip gitarı alıp sonra ben niye böyle ton alamıyorum diye hayıflanabilirsin.

Anladım hocam.Evet dediğiniz gibi çok basit bir amfim olduğu için Gibson marka bir gitar bile taksam çok bir fark göremem ki bahsettiğimiz gitar bunun kaç gömlek altı.Ama yine de aklımda yer etti,hiçbir şey bulamazsam bu gitara yönelirim.Teşekkür ederim yorumun ve yardımın için.
Acaba başka yorumu/önerisi olan var mıdır?

Ikinci el temiz bir Schecter omen extreme 6, Ibanez RG350EXZ veya dxz, veya 370dxz. Bunlar piyasada 1200 - 1300 TL civari bulabilecegin en versatil ve fiyat/performans gitarlar. Epiphone LP standard da güzel gitar ama bütçe üzerinde kalıyor. Amfi olarak ikinci el blackstar id core 20, 40 veya benzeri bir amfi ile birlikte ev calismalarinda gayet mutlu olursun.

Merhaba. 1000 lira ile Focusrite Scarlett Solo ve monitör kulaklık alıp elindeki gitarı satıp 1400-1500 liraya bir gitar almani tavsiye ederim. Amfi almak gereksiz geliyor bana belli bir fiyata kadar.

Merhaba. 1000 lira ile Focusrite Scarlett Solo ve monitör kulaklık alıp elindeki gitarı satıp 1400-1500 liraya bir gitar almani tavsiye ederim. Amfi almak gereksiz geliyor bana belli bir fiyata kadar.

Dünyanın en kaliteli kulaklığı bile odayı dolduran gitar sesinin zevkini veremez ama. Bir elektro gitarı çalmak için sürekli kulaklık takmak zorunda olmak fenalık getirir kısa sure sonra. Iyi bir çift hoparlör veya ref. Monitör de olabilir ama o zaman gitara bütçe kalmaz. Yeni küçük amfiler hem kaliteli ses verip birçok efekt ve amfi modellemesi iceriyor, hem de kulaklık ve bilgisayar bağlantısı imkanları var. Son olarak da tuşe eğitimi için amfi daha başarılı.

Dünyanın en kaliteli kulaklığı bile odayı dolduran gitar sesinin zevkini veremez ama. Bir elektro gitarı çalmak için sürekli kulaklık takmak zorunda olmak fenalık getirir kısa sure sonra. Iyi bir çift hoparlör veya ref. Monitör de olabilir ama o zaman gitara bütçe kalmaz. Yeni küçük amfiler hem kaliteli ses verip birçok efekt ve amfi modellemesi iceriyor, hem de kulaklık ve bilgisayar bağlantısı imkanları var. Son olarak da tuşe eğitimi için amfi daha başarılı.

1000 liralık amfi odayı doldursa ne olur :) Ayrıca ses kartı ile kayıt tecrübesi edinir. Odanın içerisinde amfiyle çalıp durmanın pek anlamı yok bence.

Amfi kısmı aşırı göreceli konular... 1000 TLye gayet güzel amfiler alınabilir. 1500 - 2000 bandında da süper Les Paul Standardlar bulunabiliyor sahibinden.com'da. Hatta iki gün önce sıfır ayarında RG1570 + case vardı 1500 TLye. Bi kaç gün sürekli güncelle aradığından daha iyi bi gitar bile bulabilirsin.

Arkadaşlar öncelikle bütün yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim.Ses kartı işine şimdilik girişmek istemiyorum.Çünkü çok bilinmeyen yerlerde küçük çaplı da olsa müzik dinletisi yapıyoruz ve bunun için amfimi sürekli taşımam gerekiyor.Malesef bahsettiğim yerlerde sağlam amfiler bulunmuyor.Amfi olarak Blackstar markasının ID Core 40 modelinin 2.elleri aklıma yattı.Zaten önceden kullanıp da beğendiğim birkaç amfiden birisiydi.Fakat gitar konusunda hala aradayım.Schecter Omen Extreme 6 modeli Ibanez RG370DXW modellerine göre biraz daha bana yakın geldi fakat bu gitar ile ilgili aklıma yatmayan şey ise gitarın beni orta seviyede ne kadar idare edebileceği.Performans olarak bana ne sunabileceği.Biliyorum sıfırı 2500 Tl olan gitardan mükemmel bir şey beklemek yanlış olur fakat bu fiyat aralığında alabileceğim en iyi gitarlardan birisini almak istiyorum.Malum öğrenci olduğum için çalışıp kazandığım paralardan alacağım gitarı ve bunun beni en az 2-2.5 sene idare etmesi gerek.İnternetten birçok video izledim fakat kullanılan amfiler nedeniyle kesin bir karar veremedim.Yani belki abartı olacak ama oraya 1000tllik bir gitar da bağlansa belki neredeyse aynı performansı sunacak.Acaba Schecter Omen Extreme 6 modelinde karar mı kılsam, yoksa bundan çok daha iyi alternatifler bu fiyat aralığında var mıdır?Biraz fazla soru sordum ama fazla bilgili değilim bu konularda.Şimdiden teşekkürler.
İyi forumlar.

Amfi kısmı aşırı göreceli konular... 1000 TLye gayet güzel amfiler alınabilir. 1500 - 2000 bandında da süper Les Paul Standardlar bulunabiliyor sahibinden.com'da. Hatta iki gün önce sıfır ayarında RG1570 + case vardı 1500 TLye. Bi kaç gün sürekli güncelle aradığından daha iyi bi gitar bile bulabilirsin.

Full çakılı Dimarzio manyetikli, sıfır fretlere sahip 1570i hardcaseli haliyle 5 aya yakın bir süre 2000 TL'ye satamamıştım. Her ne kadar genel olarak doları baz almadan satış yapsamda doların yine tavan yaptığı bir dönemdi. Bence bu fiyatlara bulunduğu zaman değerlendirmek lazım. Onun dışında bugün 3000 TL ve üzeri yazılan RG1570, 2570 ve bir çok Ibanez modellerine gülüp geçiyorum, artık maalesef ülkemizde oluşmuş yılların ön yargısından ve kulaktan dolma muhabbetlerden dolayı Ibanez gitarlar ne kadar iyi olursa olsun alıcı gözünde eskisi kadar para etmiyor.

Öneriye gelecek olursak bütçe için 2000 TL yazmışsın elindekileri de satıp bütçeyi biraz daha esnetebilirsin. Amfi olarak modellemeli Blackstar ve Voxlara bakabilirsin o bütçede daha iyisi olmaz. Gitar olarak Ibanez RG370 en kapsamlı tavsiyr olur onun dışında Jackson JS32 önerebilirim ama cleanler kağıt gibi gerçi alacağın amfiyle kurtarırsın. Epiphone piyasasından haberim yok uzun zamandır açıkçası, illa Les Paul diyorsan Harley Benton'da da SC-550 den aşağı düşmemeni öneririm ama vergi+kargo parası bütçeyi yer. PRS Standard 24 diyeceğimde içimden gelmiyor belki Custom 24 hoşuna gider bir dene derim.

Ana ihtiyacın ses almaksa ses kartı boş iş. Amfi parasına ses kartı alıp 2+1 ses sisteminden duyduğun şey ne olacak? Hadi yanına düzgün bir kulaklık veya referans mönitörü çaktık diyelim o zaman gitara para kalmadan bütçe bitti geçmiş olsun ayrıca bir yere götürsen götüremezsin. Ucuz amfi arayana ses kartı diye sallamak kolay.. O tavsiyenin başarılı olması için küçük lambalı amfi parasının gözden çıkması gerek.

Full çakılı Dimarzio manyetikli, sıfır fretlere sahip 1570i hardcaseli haliyle 5 aya yakın bir süre 2000 TL'ye satamamıştım. Her ne kadar genel olarak doları baz almadan satış yapsamda doların yine tavan yaptığı bir dönemdi. Bence bu fiyatlara bulunduğu zaman değerlendirmek lazım. Onun dışında bugün 3000 TL ve üzeri yazılan RG1570, 2570 ve bir çok Ibanez modellerine gülüp geçiyorum, artık maalesef ülkemizde oluşmuş yılların ön yargısından ve kulaktan dolma muhabbetlerden dolayı Ibanez gitarlar ne kadar iyi olursa olsun alıcı gözünde eskisi kadar para etmiyor.

Öneriye gelecek olursak bütçe için 2000 TL yazmışsın elindekileri de satıp bütçeyi biraz daha esnetebilirsin. Amfi olarak modellemeli Blackstar ve Voxlara bakabilirsin o bütçede daha iyisi olmaz. Gitar olarak Ibanez RG370 en kapsamlı tavsiyr olur onun dışında Jackson JS32 önerebilirim ama cleanler kağıt gibi gerçi alacağın amfiyle kurtarırsın. Epiphone piyasasından haberim yok uzun zamandır açıkçası, illa Les Paul diyorsan Harley Benton'da da SC-550 den aşağı düşmemeni öneririm ama vergi+kargo parası bütçeyi yer. PRS Standard 24 diyeceğimde içimden gelmiyor belki Custom 24 hoşuna gider bir dene derim.

Ana ihtiyacın ses almaksa ses kartı boş iş. Amfi parasına ses kartı alıp 2+1 ses sisteminden duyduğun şey ne olacak? Hadi yanına düzgün bir kulaklık veya referans mönitörü çaktık diyelim o zaman gitara para kalmadan bütçe bitti geçmiş olsun ayrıca bir yere götürsen götüremezsin. Ucuz amfi arayana ses kartı diye sallamak kolay.. O tavsiyenin başarılı olması için küçük lambalı amfi parasının gözden çıkması gerek.
Elimdekileri sattığımda takriben 600 700 tl arası bir miktar geçecek elime.Bununla birlikte gitardan ziyade amfiyi yükseltmek daha iyi olabilir diye düşünüyorum.Les Paul isteme sebebim tamamen zevk için.Yani onun ağırlığı,tınısı,bana verdiği hissiyatı çok hoşuma gidiyor(biraz da abartı olabilir ama özgüven veriyor :) ) ama bir Ibanez,PRS,Schecter bu bütçede daha çok işime yarayacaksa seçimimi bu markaların doğrultusunda yaparım.Harley Benton markasını daha üst yorumlarda ilk defa duyduğum ve çok kişide(neredeyse hiç)görmediğim için çok bir yorum yapamıyorum. Bunların yanında önerilen ibanez modelini (rg370dxw) haftasonu denemeye bir müzik marketine gideceğim.Orada daha çok fikir sahibi olurum.Ayrıca Schecter Omen Extreme 6 hakkında ne düşünüyorsunuz? RG370e kıyasla istediğim tonları alabilir miyim ve ya kısacası hangisi daha çok işimi görür?

Ibanez'in ikinci el piyasasının düşük olması ön yargıdan değil bence, malum kendisi en çok satan markalardan biri. Bilen de alıyor, bilmeyen de. Öyle olunca bilen normal ederine satmak isterken, bi kaç ay kullanıp müziği bırakan ya da gerçek gitarın Fender ya da Gibson olduğunu düşünmeye başlayan gençler, elindekini yok pahasına satıyor. Öyle olunca da piyasada her zaman ucuz Ibanez bulunabiliyor, Epiphone da aynı şekilde tabi...

via Imgflip Meme Generator

Son düzenleme:
Geri