Şarkı Yazmak

Merhabalar ben şarkı yazmak istiyorum, dinlediğim şarkılara yedirebiliyorum sözleri. Hali hazırda şiirde yazıyorum. Fakat sıfırdan şarkı nasıl yazılır ? Enstrüman çalmayı bilmiyorum, öğrenmem mi gerekiyor ? Yazan birileri yardımcı olabilirse sevinirim, teşekkürler.

şarkı yazabilmek için öncelikle sözleri güfte haline getirmek gerekiyor. onu da yaptınız diyelim. sonra bilen birinden yardım alıp güfteye uygun akorları belirlersiniz. ardından orkestrasyon ve aranje işin içine giriyor. enstrüman bilmeden zor gibi, ama yardım alırsanız olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
şarkı yazabilmek için öncelikle sözleri güfte haline getirmek gerekiyor. onu da yaptınız diyelim. sonra bilen birinden yardım alıp güfteye uygun akorları belirlersiniz. ardından orkestrasyon ve aranje işin içine giriyor. enstrüman bilmeden zor gibi, ama yardım alırsanız olur.
Gufte haline nasil getirebilirim ? En iyisi gitar calmak sanirim degil mi ? Akorlari ogrenirsem guzel birsey cikarabilirim sanirim

Pardon önce güfteyi açıklamam gerekliydi özür :)

Güfte sözlerin şarkı içinde solist tarafından oluşturduğu melodi, yani vokal melodisidir.

Gitar öğrenmek de bir seçenek tabii, ancak güfte oluşturmak da az biraz detone sürtone gibi kavramları bilmek ve uygulamaktan geçiyor.

Beste ve güfte yapmak biraz da içten gelen bir şey, hissettiğiniz gibi söylemek sözleri. Tabii prozodi de önemli yani sözlerin ölçüye oturması.

Çevrenizde gitar çalan biri varsa yardım alın diyim. Buradan da bunun hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. Ancak çok faydası olmaz; beste ve güfte için. Ancak fikir alışverişi olur

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Pardon önce güfteyi açıklamam gerekliydi özür :)

Güfte sözlerin şarkı içinde solist tarafından oluşturduğu melodi, yani vokal melodisidir.

Gitar öğrenmek de bir seçenek tabii, ancak güfte oluşturmak da az biraz detone sürtone gibi kavramları bilmek ve uygulamaktan geçiyor.

Beste ve güfte yapmak biraz da içten gelen bir şey, hissettiğiniz gibi söylemek sözleri. Tabii prozodi de önemli yani sözlerin ölçüye oturması.

Çevrenizde gitar çalan biri varsa yardım alın diyim. Buradan da bunun hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. Ancak çok faydası olmaz; beste ve güfte için. Ancak fikir alışverişi olur
Anladim, aslinda hislerime guveniyorum. Yani nerde nasil soylemek gerektigini hissedebiliyorum. Fakat sarki dinlerken ustune soz yazmak sacma oluyor ben sifirdan yapmak istiyorum, hali hazirda siirde yaziyorum fakat sarki yazmak istiyorum uzun suredir. Bu yaz piyano kursuna gitmeyi dusunuyordum, gitarda da cok az birikimim var yaz sonuna kadar halledebilirim sanirim

o halde temel akorları öğren ve akorlara ses tonunu uydururak bölümler oluşturmaya çalış, tabii la minör diyelim parça, 4 ölçü la minör de kalma, akorlar değişsin parça yürüsün. en basit etapta böyle... ben nasıl yapıyorum; gerçi benim gitar ve armoni bilgim var; şan dersi almasam da detone/ sürtone kavramlarına hakimim.

ben önce bir melodiyi mırıldanarak başlıyorum. baktım gerisi geliyor. telefonu açıp ses kaydı alıyorum güfte söz vs. neyse...

sonrasında iş yapacaksa eğer güfte akorları belirleyip başlıyorum yazmaya. sözler de hali hazırda mevcutsa oluyor sana parça...

Geri