Pedal sıralaması hakkında yardım

Öncelikle merhabalar herkese. Dizmiş olduğum pedalboard hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Sıralamam wah>volume>compressor>overdrive>distortion>eq>noise gate
Pedalların çoğu true bypass değil ve volume pedalım 25k lık düşük empedans değerine sahip. Emg 81 89 aktif manyetikli gitar kullanıyorum. Ton kaybı yaşar mıyım bu dizilişle? Veya şunu şöyle yap, sıralama böyle olmalı diye varsa önerileriniz hepsine talibim. Şimdiden teşekkürler :)

P_20190512_011544.jpg
 
genelde overdrive kullanıyorum.Distortion çalarken booslamak için overdrive açtığım nadirdir zaten asıl amacı o değil ama bu pedal o konudada bir hayli başarılı :)
 
O halde benim şahsi fikrim OD yi distortiondan sonra kullansanız daha iyi olabilir. Ton kaybı konusunda bu arada, Boss pedallar true bypass olmuyor ve inanılmaz ton çekiyorlar. Benim boardda 8 pedal var, ilk ve son pedallar Boss (looper rc-3 ve tu3s tuner), o ikisini kaldırdığımda ses berraklaşıyor. Ton konusunda diğer konu da kablolar, kirlin marka renkli kabloları bir süre kullandım, sonra kaliteli bir markaya geçtiğimde ses hem inanılmaz temizleşti hem de volümde büyük bir artış oldu.
 
Son düzenleme:
@headdbangg
- Comp u eğer wah tan sonra kullanırsanız; wahın etkisizleştiğini hissedersiniz. Frekansları traşlayacaktır. Wahtan önce kullanılmasını gerekir.
- Neden noise gate kullanma ihtiyacı duyuyorsunuz? Bu yanta göre bir kaç yerde kullanılabilir. Ancak şu an kullandığınız yer hatalı. Bütün sustain i emdirirsiniz.
- Noise ile ilgili yaptığım yorumun aynısı Volume pedal ve EQ için de geçerli.
 
@Single_FACTOR compressor hakkındaki tavsiyeniz için çok teşekkür hocam mutlaka deneyeceğim.
Amfimin üzerindeki eq ayarları yalnızca drive kanalına etki ediyor. Clean katında istediğim tonu yakalayabilmek için eq pedalı en gerekli pedal diyebilirim. Volume pedalına gelecek olursak kullandığım tuner sürekli açık ve mute özelliği bulunmuyor. Bende hem akord yaparken dışarı ses çıkmasın diye, hem sahnede jack sok çıkar sırasında patlamaları engellemek vede distortionda fade in-out fonksyonlarından yararlanabilmek için kullanıyorum. Son olarak noise gatenin threshold unu minimumda tuttuğum için yalnızca çalmadım zamanlardaki dip gürültüsünü kesiyor. Çalarken tona etkisi muhakkak vardır ona birşey diyemem ama Maun gövdeli abanoz klavyeli emg 81 89 lu bi gitarda istemediğim kadar sustain olduğu için o konuda bir problem yaşamadım açıkçası
 
Ton kaybı yaşar mıyım bu dizilişle?
noise gatenin threshold unu minimumda tuttuğum için yalnızca çalmadım zamanlardaki dip gürültüsünü kesiyor. Çalarken tona etkisi muhakkak vardır ona birşey diyemem ama Maun gövdeli abanoz klavyeli emg 81 89 lu bi gitarda istemediğim kadar sustain olduğu için o konuda bir problem yaşamadım açıkçası
- Noise gate şu an bulunduğu konumda ton kaybının en kral boyutunu yaşatmakta :) hem ton kaybı kaynınız olup hem de bunu dert etmiyor olmanız enteresanmış :)
Bazı özel tonlamalar (djent gibi tarzlarda, hızlı pena vuruşlarından sonra temiz bir keskinlik sağlamak ...) haricinde o konumda kullanılmaz. Yeri en başta, compressor den önce.

- EQ şu an bulunduğu konumda amfiyi değil, OD/Dist pedal karakterinizi değiştiriyor. Eğer amfiyi karakterize etmek istiyorsanız; Send/return arasına bağlamanız gerekir.

- Volume pedal bir çok farklı pozisyonda kullanılabilir ve etki sağlayabilir. Sesi mute etmek için se? pahalı bir yatırım olmuş, ayrıca da yer kaplıyor. Bana sorarsanız tuner üstüne ya da faklı bir kutuya kill switch dizayn etmek mümkün. Yahut noisegate de bu amaçla kullanılabilir.

İlave olarak, pedal board da ki dizilim çok kullanışsız. delay / modülasyon pedallarının ayak altında olması, wah gibi rahat yerde ve pratik kullanışta olması gereken pedallın erişime uzak kalması sıkıntılı durumlar.
 
Son düzenleme:
Distortion pedalına ihtiyacın yok. HT5 Metal bence hiç fena bir amfi değil. Compression pedalına bence gene ihtiyacın yok. Büyük ihtimal sustain için kullanıyorsun ve bence gerek yok maun gövde ve 81 85 ile. Tube screamer için drive'ı en aza getir, volume en sonda, ton keyfine göre.

HT5 kafa ile benim sıralama şuydu: Tuner - Overdrive - Wah - Noise Gate - Amfi - Chorus veya diğer modülasyonlar - Delay - Reverb - EQ - Kabin
 
funk dışında comp pedal bence gerçekten en lüzumsuz cihazlardan biri ... HT5 gibi bir kral varken bu kadar pedala da ihtiyaç olmamalı derim şahsen :)
 
Üst