Pedal sıralaması hakkında yardım

Öncelikle merhabalar herkese. Dizmiş olduğum pedalboard hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Sıralamam wah>volume>compressor>overdrive>distortion>eq>noise gate
Pedalların çoğu true bypass değil ve volume pedalım 25k lık düşük empedans değerine sahip. Emg 81 89 aktif manyetikli gitar kullanıyorum. Ton kaybı yaşar mıyım bu dizilişle? Veya şunu şöyle yap, sıralama böyle olmalı diye varsa önerileriniz hepsine talibim. Şimdiden teşekkürler :)

P_20190512_011544.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
genelde overdrive kullanıyorum.Distortion çalarken booslamak için overdrive açtığım nadirdir zaten asıl amacı o değil ama bu pedal o konudada bir hayli başarılı :)

O halde benim şahsi fikrim OD yi distortiondan sonra kullansanız daha iyi olabilir. Ton kaybı konusunda bu arada, Boss pedallar true bypass olmuyor ve inanılmaz ton çekiyorlar. Benim boardda 8 pedal var, ilk ve son pedallar Boss (looper rc-3 ve tu3s tuner), o ikisini kaldırdığımda ses berraklaşıyor. Ton konusunda diğer konu da kablolar, kirlin marka renkli kabloları bir süre kullandım, sonra kaliteli bir markaya geçtiğimde ses hem inanılmaz temizleşti hem de volümde büyük bir artış oldu.

Son düzenleme:
@headdbangg
- Comp u eğer wah tan sonra kullanırsanız; wahın etkisizleştiğini hissedersiniz. Frekansları traşlayacaktır. Wahtan önce kullanılmasını gerekir.
- Neden noise gate kullanma ihtiyacı duyuyorsunuz? Bu yanta göre bir kaç yerde kullanılabilir. Ancak şu an kullandığınız yer hatalı. Bütün sustain i emdirirsiniz.
- Noise ile ilgili yaptığım yorumun aynısı Volume pedal ve EQ için de geçerli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@Single_FACTOR compressor hakkındaki tavsiyeniz için çok teşekkür hocam mutlaka deneyeceğim.
Amfimin üzerindeki eq ayarları yalnızca drive kanalına etki ediyor. Clean katında istediğim tonu yakalayabilmek için eq pedalı en gerekli pedal diyebilirim. Volume pedalına gelecek olursak kullandığım tuner sürekli açık ve mute özelliği bulunmuyor. Bende hem akord yaparken dışarı ses çıkmasın diye, hem sahnede jack sok çıkar sırasında patlamaları engellemek vede distortionda fade in-out fonksyonlarından yararlanabilmek için kullanıyorum. Son olarak noise gatenin threshold unu minimumda tuttuğum için yalnızca çalmadım zamanlardaki dip gürültüsünü kesiyor. Çalarken tona etkisi muhakkak vardır ona birşey diyemem ama Maun gövdeli abanoz klavyeli emg 81 89 lu bi gitarda istemediğim kadar sustain olduğu için o konuda bir problem yaşamadım açıkçası

Ton kaybı yaşar mıyım bu dizilişle?
noise gatenin threshold unu minimumda tuttuğum için yalnızca çalmadım zamanlardaki dip gürültüsünü kesiyor. Çalarken tona etkisi muhakkak vardır ona birşey diyemem ama Maun gövdeli abanoz klavyeli emg 81 89 lu bi gitarda istemediğim kadar sustain olduğu için o konuda bir problem yaşamadım açıkçası

- Noise gate şu an bulunduğu konumda ton kaybının en kral boyutunu yaşatmakta :) hem ton kaybı kaynınız olup hem de bunu dert etmiyor olmanız enteresanmış :)
Bazı özel tonlamalar (djent gibi tarzlarda, hızlı pena vuruşlarından sonra temiz bir keskinlik sağlamak ...) haricinde o konumda kullanılmaz. Yeri en başta, compressor den önce.

- EQ şu an bulunduğu konumda amfiyi değil, OD/Dist pedal karakterinizi değiştiriyor. Eğer amfiyi karakterize etmek istiyorsanız; Send/return arasına bağlamanız gerekir.

- Volume pedal bir çok farklı pozisyonda kullanılabilir ve etki sağlayabilir. Sesi mute etmek için se? pahalı bir yatırım olmuş, ayrıca da yer kaplıyor. Bana sorarsanız tuner üstüne ya da faklı bir kutuya kill switch dizayn etmek mümkün. Yahut noisegate de bu amaçla kullanılabilir.

İlave olarak, pedal board da ki dizilim çok kullanışsız. delay / modülasyon pedallarının ayak altında olması, wah gibi rahat yerde ve pratik kullanışta olması gereken pedallın erişime uzak kalması sıkıntılı durumlar.

Son düzenleme:
Distortion pedalına ihtiyacın yok. HT5 Metal bence hiç fena bir amfi değil. Compression pedalına bence gene ihtiyacın yok. Büyük ihtimal sustain için kullanıyorsun ve bence gerek yok maun gövde ve 81 85 ile. Tube screamer için drive'ı en aza getir, volume en sonda, ton keyfine göre.

HT5 kafa ile benim sıralama şuydu: Tuner - Overdrive - Wah - Noise Gate - Amfi - Chorus veya diğer modülasyonlar - Delay - Reverb - EQ - Kabin

- Noise gate şu an bulunduğu konumda ton kaybının en kral boyutunu yaşatmakta :) hem ton kaybı kaynınız olup hem de bunu dert etmiyor olmanız enteresanmış :)
Bazı özel tonlamalar (djent gibi tarzlarda, hızlı pena vuruşlarından sonra temiz bir keskinlik sağlamak ...) haricinde o konumda kullanılmaz. Yeri en başta, compressor den önce.

- EQ şu an bulunduğu konumda amfiyi değil, OD/Dist pedal karakterinizi değiştiriyor. Eğer amfiyi karakterize etmek istiyorsanız; Send/return arasına bağlamanız gerekir.

- Volume pedal bir çok farklı pozisyonda kullanılabilir ve etki sağlayabilir. Sesi mute etmek için se? pahalı bir yatırım olmuş, ayrıca da yer kaplıyor. Bana sorarsanız tuner üstüne ya da faklı bir kutuya kill switch dizayn etmek mümkün. Yahut noisegate de bu amaçla kullanılabilir.

İlave olarak, pedal board da ki dizilim çok kullanışsız. delay / modülasyon pedallarının ayak altında olması, wah gibi rahat yerde ve pratik kullanışta olması gereken pedallın erişime uzak kalması sıkıntılı durumlar.
Noise Gate için ''Yeri en başta, kompresörden önce'' demişsiniz ancak bu da yanlış :) Zaten Noise Gate'in de bazı pedallar gibi ne bir yeri yok, tercihe göre konumlandırılır ancak en verimli kullanımı Drive/Distortion'la Send Return yöntemiyle kullanılması. Hem en ufak bir ton kaybı yaşatmıyor hem de tüm dip gürültüsünü kesiyor :)

Öncelikle merhabalar herkese. Dizmiş olduğum pedalboard hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Sıralamam wah>volume>compressor>overdrive>distortion>eq>noise gate
Pedalların çoğu true bypass değil ve volume pedalım 25k lık düşük empedans değerine sahip. Emg 81 89 aktif manyetikli gitar kullanıyorum. Ton kaybı yaşar mıyım bu dizilişle? Veya şunu şöyle yap, sıralama böyle olmalı diye varsa önerileriniz hepsine talibim. Şimdiden teşekkürler :)

127922 eklentisini görüntüle
Dostum, asla ''Doğru sıralama şudur'' diye bir sıralama olmamakla birlikte az çok oturmuş genel bir sıralama vardır, ben ''genel sıralamayla karışık kendi fikir ve zevkime göre'' dizecek olsaydım Tuner, Volume, Wah, Comp, EQ, Drive, Distortion, (burada kısa bir ara veriyorum çünkü sıradaki pedal olan Noise Gate'le Drive ve Distortion'ı ''Send-Return'' zincirine alarak genel zincirden çıkarmak sana çok ciddi fayda sağlar) Noise Gate, modülasyon efektleri (Phaser, Flanger, Chorus, Tremolo, Harmoniser vs. (bunların da kendi aralarında net bir sıralaması yoktur, sen zevkine göre yapmalısın. Mesela ben sırasıyla Phaser, Harmoniser, Chorus, Flanger, Tremolo şeklinde kullanıyorum.) ve zaman efektleri (genellikle önce Delay sonra Reverb sıralamasıyla ancak sende zaten sadece Delay var, en son pedal olacak) şeklinde dizerdim.

Benim kendi ekipman dizilimim Korg Pitchblack Tuner, Crybaby GCB95 Wah, Keeley 4-Knob, Fulltone OCD, Pro Co Rat, Boss NS-2 (Drive ve Distortion'ı Send-Return zincirine bağladım), Hotone Fat Buffer, MXR Phase 90, Boss PS-6, EHX Small Tone, EHX Electric Mistress, EHX Pulsar, MXR Carbon Copy şeklinde. Her türlü kombinasyonu sırasıyla ve pes etmeden deneye deneye bu sıralamayı çıkarttım ve çıkan sound'dan da çok memnunum.

@derincanleylek konuyu hortlatmış olduk biraz ama sıralama ve pedalların çoğunu değiştirdim :) güncel düzenim bu şekilde.bağlantılar çok karışık gibi gözüksede sıralamam bu şekilde--Tuner--Comp--Wah--Noise Gate(send-return:Od-Metal zone--Eq)Chorus--Delay--Phaser--Kabin Sim. Bu sıralamadan gayet memnunum.Amfisiz olarak kullanmaktayım.(Delay pedalı od ile metal zone arasında gözüküyor ama sadece yer kolaylığı için orada bağlantısı modülayson pedallarının arasında olacak şekilde)
WhatsApp Image 2020-06-04 at 12.02.38.jpeg

@derincanleylek konuyu hortlatmış olduk biraz ama sıralama ve pedalların çoğunu değiştirdim :) güncel düzenim bu şekilde.bağlantılar çok karışık gibi gözüksede sıralamam bu şekilde--Tuner--Comp--Wah--Noise Gate(send-return:Od-Metal zone--Eq)Chorus--Delay--Phaser--Kabin Sim. Bu sıralamadan gayet memnunum.Amfisiz olarak kullanmaktayım.(Delay pedalı od ile metal zone arasında gözüküyor ama sadece yer kolaylığı için orada bağlantısı modülayson pedallarının arasında olacak şekilde)138610 eklentisini görüntüle
Evet yazarken tarihe bakmamışım ve biraz hortlatmışım :D Kendi sıralamanı bulmana ve memnun olmana çok sevindim, bana değişik gelen tek kısım Phaser'ın yani bir modülasyon pedalının Delay'den sonra olması ancak daha önce de dediğim gibi bu kişisel bir zevk olduğundan deneye yanıla kendi zevkini bulmuşsun :) Ayrıca pedalboard'a da sırasıyla değil de kullanıma göre dizmene bayıldım, ben de aynı şekilde kullanıyorum ve çok rahat oluyor :) Son olarak merak ettiğim bir şey var, bildiğim kadarıyla TU-3s Türkiye'de satılmıyor, yurtdışından mı satın aldın yoksa ikinci elini falan mı buldun?

Geri