Gitarım çatlak mı çizik mi ?

Öncelikle herkese merhaba çok severek aldıgım gitarda gözümden kaçan bir nokta olmuş az önce farkettim.
Gitar Bolt-on neck olduğu için sökmek istemedim. Ve forumda bir yorum gördüm Bolt-on neck söküldükten sonra düzen tutmuyor falan iyice moralim bozuldu o yüzden söküp bakmak istemedim.
Sizce bu çizik mi çatlak mı ? Arkadaşlarım vb çatlak olsa daha geniş olurdu alt kısım belli olurdu falan dediler ama içimde kaldı.
Elimden geldigince kaliteli çekmeye çalıştım.

SAM_0416.JPG
GUITAR.jpg

Son düzenleme:
Vintage gitarlarda truss rod ayarı yapmak için sapı sökmek gerekiyor, bu durumda vintage gitarların hepsi “düzensiz” olurdu 😉
O düzen tutmama olayı tahminimce şudur, sapı sökerken ve takarken vidaları direk pat diye kumandayı söker gibi takılmaz, belirli bir yere kadar hepsini üstten takarsın, sonra bir sırayla yavaşça sıkıştırırsın. Eğer vidaları sıkarken de sapı iyi tutmadıysan / vidaları çok sıktıysan/gevşek bıraktıysan bunlar da etki eder tabii.

Selam, evet çatlak, ancak kötü bir durumda değil (şimdilik). Muhtemelen zamanla yürüyecek. Çalmadığın zamanlarda akordu pes olacak şekilde bozarsan neck joint'teki stresi azaltmış, gitarın ömrünü uzatmış olursun.

Merakımdan soruyorum nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?
Tecrübe ve akademik bilgiye sahibim bu konuda. Ama bu ikisine de gerek yok aslında. Google'a neck pocket crack yazıp görsellerden ararsan (tesadüfe bak ki seninkiyle tam olarak aynı yerden) 'çizilmiş' onlarca gitar görürsün. İkna olmadım dersen Steve Vai'nin EVO'suna ne olmuş bir araştır, birinci ağızdan öğren.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tecrübe ve akademik bilgiye sahibim bu konuda. Ama bu ikisine de gerek yok aslında. Google'a neck pocket crack yazıp görsellerden ararsan (tesadüfe bak ki seninkiyle tam olarak aynı yerden) 'çizilmiş' onlarca gitar görürsün. İkna olmadım dersen Steve Vai'nin EVO'suna ne olmuş bir araştır, birinci ağızdan öğren.
Gövde zımparalanıp çatlak ortaya çıkarılıp macun vb işlem ile kurtarılamaz mı?

Naçizane görüşüm şu noktada müdahale gereksiz. Gitarını keyifle çal. İşler kırılma/ayrılma noktasına gelirse (sakarlık yapmayacağını varsayarak en az 10 yıl) yapılacak düzgün bir müdahale hem daha etkili hem daha uzun ömürlü olur.

Naçizane görüşüm şu noktada müdahale gereksiz. Gitarını keyifle çal. İşler kırılma/ayrılma noktasına gelirse (sakarlık yapmayacağını varsayarak en az 10 yıl) yapılacak düzgün bir müdahale hem daha etkili hem daha uzun ömürlü olur.
Çok teşekkür ederim,ciddi anlamda karalar bağlamıştım. 10 yıl gibi ömrü varsa ortalama çokda dert etmeye gerek yok o zaman. Çok teşekkür ederim.

Normalde ben bu gibi şeylere karşı takıntılı derecede evhamlıyımdır ama bu neck pocket boya yada ağaç çatlaklarını hiç dert etmem. Strat kasa gitarların kronik sorunudur. Aslında sorun bile sayılmaz. Yıllanmış stratların çoğunda aynı durum vardır. Keyifle kullanın gitarınızı.

Normalde ben bu gibi şeylere karşı takıntılı derecede evhamlıyımdır ama bu neck pocket boya yada ağaç çatlaklarını hiç dert etmem. Strat kasa gitarların kronik sorunudur. Aslında sorun bile sayılmaz. Yıllanmış stratların çoğunda aynı durum vardır. Keyifle kullanın gitarınızı.
Valla hocam gitarı böyle görünce cidden yıkıldım ne yalan söyleyeyim.
Çöp olacak gibi hissettim bir de 6 aydır para biriktiriyordum almak için ama galiba çok büyütülecek bir şey yok.
fds.jpg

Dediğim gibi büyütülecek bir sorun değil. Benim şu an 2 gitarımda da aynısından var. Binlerce dolarlık custom shoplarda bile oluyor. Ama büyürse, arası açılırsa vs. o zaman dert edersiniz.

Arası çok ayrılırsa duruma göre yapıştırılır. Ama düşmedikçe vs. arası kolay kolay açılmaz. Bendeki gitarın biri ilk aldığımda senin gitar gibiydi 10 senedir aynı şekilde duruyor. Hiç ilerleme açılma olmadı. İlk mesajımda dediğim gibi böyle şeyleri kafaya takmayın 10 seneye biz ne olacağız belli değil. Gitarlar aynı kalıyor, biz yaşlanıyoruz yıpranıyoruz. Keyfini çıkarın.

yüzde %90 ihtimal polyester çatlağıdır. polyester boyalı gitarların tamamına yakınında zaman içerisinde görülebilir. o bölgede gerilim olursa ilk boya çatlar, ağacın çatladığı anlamına gelmiyor.

yüzde %90 ihtimal polyester çatlağıdır. polyester boyalı gitarların tamamına yakınında zaman içerisinde görülebilir. o bölgede gerilim olursa ilk boya çatlar, ağacın çatladığı anlamına gelmiyor.
Hocam bilmiyorum maalesef acemiyim ben de tek bildiğim gitarı gözüm gibi sevdiğim.
Alırken hiç düşmediği bir sorunu olmadığı söylendi. Aldıktan 2-3 hafta sonra bunu farkettim. Umarım dediğiniz gibidir.

Geri