Strat veya Tele tarzı gitar önerisi

Selamlar herkese
Gitara başladığım 10 yıldan beri hi-gain , bol distortionlu müzikleri dinler icra ederdim.Ekipmanlarımı da o tarza göre dizdim.Son zamanlarda daha çok crunch tonlarında çalmaktan hoşlanmaya başladım fakat gitarımdaki emg manyetikler çok sert kaçıyor.
Strat veya tele gitar almaya karar verdim bu yüzden.Çok tuzlu olmayacak fakat istediğim o fendervari tonları alabileceğim , parasını hakkeden gitar önerebilir misiniz
Bütçe max 3000

Sıfır düşünüyorsanız kendi gitarımı önerebilirim. Almadan önce çok araştırdım çok öneriliyor H-S-S dizilimi ve coil split özelliği gayet güzel

İkinci el de olabilir bütçem yettikçe.Dediğiniz gitarı bulabilirsem mağazada deneyeceğim teşekkürler
Yani hocam ikinci elde 3 bin liraya daha iyi gitarlar vardır diye söyledim :) Ama gitar gerçekten yabancı forumlarda fenderler ile karşılaştırıyorlar ve fiyat/performans olarak gerçekten güzel diyorlar. Umarım gönlünüzce bir gitar bulursunuz iyi akşamlar :)

Fender MIM strat Squier CV den her bakımdan üstün bir gitar. Daha iyi köprü, daha önce boya ve cila, daha kaliteli elektronik aksam. Daha iyi akort burguları. Evet CV serisi en iyi Squier ama ortalıkta dolanan "Degil MIM'i Amerikanı bile döver!" söylemi şehir efsanesine dogru giden bir abartı. Ben CV 50s stratima zamanında Fat 50s set ve yeni CTS potlar taktım ama aynı manyetik setli Fender ile alakası yoktu tonun. CCVstratta 60s rosewood olan daha iyi, en azından maple klavyedeki kalıp gibi kalın cila yok.

İkinci el MIM start bakmaya başlayacağım gelen yorumlara göre o halde.Dediğiniz manyetik ve potans değişimine yaklaşık olarak ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor sizce?

MIM strat seramik manyetikleri gayet güzel. Farklı bir arayış olmadığı surece değişmesi elzem olmayan parçalar. Ayrıca 2006 ikinci yarısı veya 2007 den sonra hem köprü blogu daha iyileşti, hem de potanslar ve switch CTS oldu. Yanı potans değişimine de gerek yok.

MIM strat seramik manyetikleri gayet güzel. Farklı bir arayış olmadığı surece değişmesi elzem olmayan parçalar. Ayrıca 2006 ikinci yarısı veya 2007 den sonra hem köprü blogu daha iyileşti, hem de potanslar ve switch CTS oldu. Yanı potans değişimine de gerek yok.
Hocam cahillik bilmiyorum CTS switch pot digerlerinden farkı ne ? Bir gitarımızda bununları CTS yapsak ne değişir ?

Eskiden kullandığım MIM eğer 2007 öncesi ise bana o yüzden farklı gelmiş olabilir, zamanında Bare Knuckle 280k potlarla değiştirdiğimde seste büyük bir fark olmuştu. Manyetikleri de güzeldir fakat ben daha bi vintage soundu sevdiğimden beğenmemiştim, zevkler tartışılmaz sonuçta :) Sesini severseniz kalır, sevmezseniz ilerde upgrade yaparsınız farklı bir manyetik ile.
Hocam cahillik bilmiyorum CTS switch pot digerlerinden farkı ne ? Bir gitarımızda bununları CTS yapsak ne değişir ?

Bende blade gitarlari onereyim. Kendiminkini severek kullaniyorum. Istediginiz fiyat araliginda birkac tane var sari sitede. Deneme sansiniz varsa bir bakin derim :)
blade'in görüntü dışında fender'le pek alakası yok. evet işçilik ve malzeme kalitesi çok iyi, aktif preamp devresi olması güzel seçenek ama karakteristik fender tonundan uzak bence. en azından benim kullandığım gitar öyleydi.

şimdi squier classic vibe 50 tele kullanıyorum. evet blade'in konforunu ve kalitesini aramıyor değilim ama tonal anlamda squier blade'ten de denediğim fender standart gitarlardan da daha iyi. tabii bunlar görecelidir. mesela aşağıdaki american special tele ile kıyaslama videosunda bence squier'ın tonu daha güzel. bir başkası için tam tersi de olabilir.

Son düzenleme:
blade'in görüntü dışında fender'le pek alakası yok. evet işçilik ve malzeme kalitesi çok iyi, aktif preamp devresi olması güzel seçenek ama karakteristik fender tonundan uzak bence. en azından benim kullandığım gitar öyleydi.

şimdi squier classic vibe 50 tele kullanıyorum. evet blade'in konforunu ve kalitesini aramıyor değilim ama tonal anlamda squier blade'ten de denediğim fender standart gitarlardan da daha iyi. tabii bunlar görecelidir. mesela aşağıdaki american special tele ile kıyaslama videosunda bence squier'ın tonu daha güzel. bir başkası için tam tersi de olabilir.

Hangi modeli kullandiginizi bilmiyorum fakat ben mim strat ve usa special strat kullandim onlara kiyasla daha iyi strat tonu duydugumu dusunuyorum. Kendi gitarim rh-2 classic modeli. Cok evvelden sahip oldugum mim tele haric diger fenderlerle pek yildizim barismadi onunda etkisi olabilir.

Hangi modeli kullandiginizi bilmiyorum fakat ben mim strat ve usa special strat kullandim onlara kiyasla daha iyi strat tonu duydugumu dusunuyorum. Kendi gitarim rh-2 classic modeli. Cok evvelden sahip oldugum mim tele haric diger fenderlerle pek yildizim barismadi onunda etkisi olabilir.
tele model standart seriydi. illa ki iyidir gitar. benimki de kötü değildi zaten sadece karakteri teleden çok başka bi gitar gibiydi.

Geri