Perde Sıkıntısı

Arkadaşlar Merhaba

Şöyle bir sıkıntım var belki bazı arkadaşlara saçma gelebilir(klasik gitardan çalışıyorum).Şöyle ki;Metod'da akor geçişlerine geldim.Akor geçişi sırasıyla ;Am,EM,Dm.

Örnek vereyim Am basacağım 4.Tel'deki E notası bazen tok ses çıkarıyor bazen de bozuk ses çıkarıyor.Basma şekli ile alakalı galiba.Aynı şekilde Dm'de ki F notası bozuk yada tok ses çıkarıyor.

Şimdi ise sorum şu;
-Yanlış mı basıyorum?
-Yada gitarın tesviyesi/tamirat görmesi mi lazım?
-Bunun için egzersiz var mıdır?Parmaklar da hafif kasılma ve acıma/yanma oluyor.

Gitarıma çok güvenmiyorum çünkü çin malı bir gitar.Yani ahım şahım bir gitar değil.Perdesi kaymış olabilir.Bu konuyu da bu yüzden açtım.Teşekkür ediyorum

Bu sorunu bende yaşıyordum parmağınız tele dik bassın hocam sapı tutuş biçiminizde önemli. İlk başlarda sapı yanlış tuttuğum için tele dik basamıyordum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu sorunu bende yaşıyordum parmağınız tele dik bassın hocam sapı tutuş biçiminizde önemli. İlk başlarda sapı yanlış tuttuğum için tele dik basamıyordum
Şöyle ki benim parmaklarım yamuk.Yani ben öyle olduğunu düşünüyorum.Yukarda verdiğim örnekteki Am akorundaki C sesindeki parmak yamuk duruyor dik basma şansım olmuyor

Şöyle ki benim parmaklarım yamuk.Yani ben öyle olduğunu düşünüyorum.Yukarda verdiğim örnekteki Am akorundaki C sesindeki parmak yamuk duruyor dik basma şansım olmuyor
Valla abi kendimi gördüm sende geçen yaz konu açmıştım perdelere elim sığmıyor basamıyorum diye yamuk duruyor diye. Gerçekten iyi anlıyorum seni ben de geçen seneden beri yavaş yavaş öğreniyorum. Parmak yamuk duruyor dediniz ya işte baş parmağınız yanlış oldugundan olabilir. Doğrusu bu diye biliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
buyur kardeşim bildiğin başparmak burda özgürlük diye bağırıyor aslında
1901DBA4-2C0E-47A4-96BE-EC29F1933547.jpeg

buyur kardeşim bildiğin başparmak burda özgürlük diye bağırıyor aslında 128168 eklentisini görüntüle
Yine aynı hata. Sol el tırnaklarınızı dibinden kesin bir zahmet. Öyle gitar filan çalamazsınız zaten. Parmağınız yamuk değil. Tırnağı kesince etli kısım tel ile rahat rahat temas edecek. Parmaklarınız kuvvetlendikçe de giderek daha az çabayla basabileceksiniz. Bunları hemen yapmanız mümkün değil zaten. Enstrüman çalmak için kas hafızası oluşması gerekiyor.

Geri