Ayran içmenin sese iyi geldiğini farkettim!

Merhaba. Neredeyse 1 yıldır mide asidi kaynaklı ses çatallanmaları gibi sıkıntılarım vardı. Sesim hasta çıkınca doğal olarak benim ses bass bariton gibi çıkmaya başlamıştı o derece ağır hasar almıştı. Ayran içmeye başladım, ve ertesi güne sesim aniden incelmeye başladı ayrıca şarkı söylerken artık yükseklerde daha rahat hissetmeye, konuşurken de daha rahat konuşabilmeye başladım. Ayrıca konuşma tonumda inceldi. Tenor sesim, eski inceliğine yaklaştı denilebilir. 2 Ay sonra 20 yaşında olacağım. :) Bence ses çatallanmalarına ve sese ilaç gibi iyi gelen birşey varsa, o da bol miktarda ayran tüketmektir. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Bu arada içtiğim ayran BIM'de satılan Dost ayran. Gerçi ucuz olsa da yoğun ve krema gibi kaliteli bi' ayran. :)

Milli içkimiz sonuçta iyi gelmesi oldukça normal. Yanında da lahmacun ve çiğ köfte de ye acılı daha iyi gelir. İbrahim Tatlıses sesini bunlara borçlu.
Milli içki olduğundan değil. Olayı biraz soyut düşünüyorsunuz fakat bence somut sebeplerden dolayı ayran boğaza iyi geliyor. Ayran biliyorsunuz ki yoğurttan yapılır. Yoğurt ise mayadan yapılır. Ayranın içerdiği maddeler, büyük ihtimal sese iyi geliyor.

Ayran, aslında mide asidinin salgılanmasını engellediği için dolaylı yoldan sesinin düzelmesine yardımcı olmuş. Ayran, yoğurt, beyaz peynir vb. bunlar mide dostu besinlerdir. Asitli içeceklerden, kızartmalardan, hazır gıdalardan uzak dur. Geçmiş olsun...