Fender Meksika Strat Ve Sx Strat Hakkında Düşünceleriniz

Merhabalar elimde jay turser vintage strat var fakat kısa zaman içerisinde satmayı düşünüyorum fakat yerine almak istediğim gitar hakkında kararsızım . Ya gerçekten paraya bayılıp ikinci el bir fender meksika strat alıcam yada sattığım gitarın biraz da üzerine para ekleyip sıfır sx sst57 strat alıcam . Biliyorum ikisinide belki aynı kefeye koyamayız ama fender meksika cidden verilen parayı hak ediyor mu onu merak ediyorum yoksa sx strat parasına göre ideal bir gitar mı . Yaptığım müzik hakkında bilgi vermem gerekirse alternatif soft rock diyabiliriz . Kısacası pinhani tonu. Görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum...

Sx gitar kullanmadım ancak sizin yollardan geçerken ben de düşünmüştüm. Sx gitarın ana konusunda yapılan bazı modifikasyonlar var örnek olarak üst eşik, köprü bloğu, burgular. Ayrıca her sx aynı olmadığı deneyerek alınması gerektiği yazılmıştı. O konuya bakın isterseniz daha iyi fikir sahibi olursunuz.

Ve ayrıca burada
Doğru gitarın bulunması kısmında yazılanlar işinize yarayabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sx gitar kullanmadım ancak sizin yollardan geçerken ben de düşünmüştüm. Sx gitarın ana konusunda yapılan bazı modifikasyonlar var örnek olarak üst eşik, köprü bloğu, burgular. Ayrıca her sx aynı olmadığı deneyerek alınması gerektiği yazılmıştı. O konuya bakın isterseniz daha iyi fikir sahibi olursunuz.

Ve ayrıca burada
Doğru gitarın bulunması kısmında yazılanlar işinize yarayabilir.
Öncellikle yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim . Peki meksika strat hakkında yorumunuz varsa nedir acaba ?

Öncellikle yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim . Peki meksika strat hakkında yorumunuz varsa nedir acaba ?
Hiç kullanmadım bilmiyorum ama onlarda da bildiğim kadarıyla tam bir standart yok, iyisi kötüsü var diye biliyorum. Genelde gördüğüm okuduğum kadarıyla güzel bir sx alıp Meksika parçalarıyla modifiye ediyorlar daha ucuza daha iyi gitara sahip oluyor insanlar.

Biri gerçek strat biri de benzeri. Meksika stratlar oldukla güzel gitarlar. Yapmak istediğin tarz için üç single manyetikli bir strat alabilirisin. Sx ile elindeki gitar arasında bir fark olduğunu sanmıyorum. Ama vaktin varsa para biriktirip usa’ de alabilirsin. O zaman evladiyelik bir gitarın olur.

SX stratı Fender Meksika strat ayarına çekmek için yapacağın modifikasyon SX stratı satıp üzerine para koyup Fender MIM strat almaktır, net 😀.

Ama cidden girişmek istiyorsan alternatif formül:
SAP:
1- Sapın kaskalın cilasını kaldırıp sapı Fender strat ölçülerine gelene kadar traşlamak alttan üstten. Elime aldığım her SX stratın Fenderden kalın sapı vardı. Sonra ince cila atmak. Sap ağacı kaliteli olabilir veya olmayabilir orası şans.
2- Fret leveling ve sap açısı kontrolü (dolayısıyla sap cebi).
3- Üst eşik değişimi, yüksek ihtimalle burguların değişimi.

GÖVDE:
Kalın astar, kalın boya ve kalın cilanın kaldırılıp ince boya ve cila atılması (uzaktan her strat benzer görünüyor ama kalite ve ton bu ayrıntılarda). Ağaç iyidir, kötüdür şans işi.

ELEKTRONİK ve DİĞER AKSAM:
1- Tüm potans, switch, kablo, kapasitör, manyetiklerin değişimi
2- Köprü değişimi.

SX ucuzsa bu yüzden ucuz zaten. Tamam sıkı bir ucuz gitar ama abartmamak gerek.

Fender Mexico Strat direk şans işi...

Zamanında 2. el bir Amerikan Strat alacaktım, adamla anlaşmış almaya gitmiştim. Ancak gitar perte çıkmıştı, istenen meblağda da anlaşamadık. Tünel'e gittim ve bir mexico stratocaster aldım. Ama hiç verimli olmadı o gitar benim için, sürekli akort kaçırması bir yana, gitar rahat değildi. Sevemedim bir türlü sonunda da sattım.

P2w ne kadar para o kadar iyi gitar. Bazen işçilik farkediyor ama hicbir gitarin ust segmentini dovdugunu dusunmuyorum. En iyi squier bir mex fender degil, en iyi mex standart(bazi meksika modelleri kaliteli, roadworn baja vs.) Bir highway one ya da special degil. Ona gore aliniz, begenmediginizde de ona gore satiyorsunuz zaten :)

P2w ne kadar para o kadar iyi gitar. Bazen işçilik farkediyor ama hicbir gitarin ust segmentini dovdugunu dusunmuyorum. En iyi squier bir mex fender degil, en iyi mex standart(bazi meksika modelleri kaliteli, roadworn baja vs.) Bir highway one ya da special degil. Ona gore aliniz, begenmediginizde de ona gore satiyorsunuz zaten :)
Valla hocam artık benim gitarda tek bir hedefim var Ibanez nebula zaten kalır evladiyelik... Bir de fender american deluxe strat aldım mı gitar olayını kapatırım ben :)

SX'lerin 57 ve 62'lerinde son yıllarda gövde ağaçları ıhlamur oldu. Eskisi gibi alder değiller. İyisini, değecek olanı da bulmanız gerek. Bir de üzerine bir sürü masraf edeceksiniz.

Meksikalar'da Classic Player serisi var. 50's ve 60's iki modeli mevcut. Denediğim kadarı ile içlerinden çok sağlam gitarlar çıkıyor. Uygun fiyatlara bulursanız -fiyat aralığı hakkında pek fikir sahibi değilim- SX modifiye etmeye uğraşana dek bütçe müsaitse ikinci ellerine bir şans vermeye değer. İyisi denk gelince en azından Amerikan Standartları aratmazlar stok halleri ile.

SX stratı Fender Meksika strat ayarına çekmek için yapacağın modifikasyon SX stratı satıp üzerine para koyup Fender MIM strat almaktır, net 😀.

Ama cidden girişmek istiyorsan alternatif formül:
SAP:
1- Sapın kaskalın cilasını kaldırıp sapı Fender strat ölçülerine gelene kadar traşlamak alttan üstten. Elime aldığım her SX stratın Fenderden kalın sapı vardı. Sonra ince cila atmak. Sap ağacı kaliteli olabilir veya olmayabilir orası şans.
2- Fret leveling ve sap açısı kontrolü (dolayısıyla sap cebi).
3- Üst eşik değişimi, yüksek ihtimalle burguların değişimi.

GÖVDE:
Kalın astar, kalın boya ve kalın cilanın kaldırılıp ince boya ve cila atılması (uzaktan her strat benzer görünüyor ama kalite ve ton bu ayrıntılarda). Ağaç iyidir, kötüdür şans işi.

ELEKTRONİK ve DİĞER AKSAM:
1- Tüm potans, switch, kablo, kapasitör, manyetiklerin değişimi
2- Köprü değişimi.

SX ucuzsa bu yüzden ucuz zaten. Tamam sıkı bir ucuz gitar ama abartmamak gerek.

Yukarıda bahsettiklerinizin tamamı burada bir SX strata yapıldı. Fret levelingden boya ve cila kaldırmaya, elektroniğe kadar. Sadece burgular ve köprü değişmedi.
Daha önce hem stock manyetikleriyle hem de bu SXime taktığım fender custom shop 50's ile fender meksika gitarım vardı. O gitarı zamanında satmıştım. Elimdeki bu SX ile o meksika fender hiç aramıyorum açıkcası.

SX'lerin 57 ve 62'lerinde son yıllarda gövde ağaçları ıhlamur oldu. Eskisi gibi alder değiller. İyisini, değecek olanı da bulmanız gerek. Bir de üzerine bir sürü masraf edeceksiniz.

Meksikalar'da Classic Player serisi var. 50's ve 60's iki modeli mevcut. Denediğim kadarı ile içlerinden çok sağlam gitarlar çıkıyor. Uygun fiyatlara bulursanız -fiyat aralığı hakkında pek fikir sahibi değilim- SX modifiye etmeye uğraşana dek bütçe müsaitse ikinci ellerine bir şans vermeye değer. İyisi denk gelince en azından Amerikan Standartları aratmazlar stok halleri ile.
Hocam siz benimkine verdiğiniz uğraştan sonra tövbe ettiniz heralde artık. 😁😁

Elimde biri rosewood, biri maple olmak üzere iki sx var. Daha önce mim fenderim de oldu usa fenderim de. Tabiki donanım olarak fenderlerle kıyaslamak bile abes ama ağaç kalitesi birçok mim fenderden daha iyi. Bu gitarların kıymeti henüz bilinmiyor. Dengeli, sapı sorunsuz vs. en azından bir tane bulup manyetik değişimiyle çok iyi sonuç alabilirsiniz. Bu işler biraz da şans işi. Gidip mim fender alırsınız, 2 ay sonra burgu kaçırır, arkadaşınızın sxi taş gibi durur. Ya da tam tersi.. Ekonomik durumunuz hangisine el veriyorsa onu alın.

Elimde biri rosewood, biri maple olmak üzere iki sx var. Daha önce mim fenderim de oldu usa fenderim de. Tabiki donanım olarak fenderlerle kıyaslamak bile abes ama ağaç kalitesi birçok mim fenderden daha iyi. Bu gitarların kıymeti henüz bilinmiyor. Dengeli, sapı sorunsuz vs. en azından bir tane bulup manyetik değişimiyle çok iyi sonuç alabilirsiniz. Bu işler biraz da şans işi. Gidip mim fender alırsınız, 2 ay sonra burgu kaçırır, arkadaşınızın sxi taş gibi durur. Ya da tam tersi.. Ekonomik durumunuz hangisine el veriyorsa onu alın.
İyi sx nasıl seçilir hocam onu da engin bilgilerinizle bize paylaşırsanız çok sevinirim

İyi sx nasıl seçilir hocam onu da engin bilgilerinizle bize paylaşırsanız çok sevinirim
Öyle engin bir bilgim yok. Sadece bahsedilen gitarlar elime geçti, tecrübe ettim. Aslında sxlerin ilk çıkan fender kafalılarının içinden çok iyi gitarlar çıkıyordu. Onlardan pek kalmadı. Şimdi sst ash na serisinde ağaçları çok iyi olanlar var. Ben o seriden tercih ettim. Boya olmadığı için ağacını gözünüz görüyor bir kere:) Tabi sap atık mı, yamuk mu, cızlama bızlama var mı.. gitar seçerken bunlara da dikkat etmek lazım. Bu konular da sx'e özel değil, tüm gitarlar için geçerli.

Öyle engin bir bilgim yok. Sadece bahsedilen gitarlar elime geçti, tecrübe ettim. Aslında sxlerin ilk çıkan fender kafalılarının içinden çok iyi gitarlar çıkıyordu. Onlardan pek kalmadı. Şimdi sst ash na serisinde ağaçları çok iyi olanlar var. Ben o seriden tercih ettim. Boya olmadığı için ağacını gözünüz görüyor bir kere:) Tabi sap atık mı, yamuk mu, cızlama bızlama var mı.. gitar seçerken bunlara da dikkat etmek lazım. Bu konular da sx'e özel değil, tüm gitarlar için geçerli.
Teleler hakkında bilginiz var mı hocam ?

Geri