Elektro gitar cızırtı sesi

arkadaşlar merhaba elektro gitarımın potanslarını değiştirdim ve bütün kablolama işlemlerini kendim yaptım ama elleri telden çekince sesle orantılı olarak "vızzzz" sesi çıkıyor.
Sizce kablolama da mı hata yaptım yoksa başka bir sıkıntı mı?

Söylediklerinden topraklamada bir sorun olduğu anlaşılıyor. Topraklama kablolarını gözden geçirmeni tavsiye ederim. (Özellikle yayların olduğu yerdeki kablo)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar merhaba elektro gitarımın potanslarını değiştirdim ve bütün kablolama işlemlerini kendim yaptım ama elleri telden çekince sesle orantılı olarak "vızzzz" sesi çıkıyor.
Sizce kablolama da mı hata yaptım yoksa başka bir sıkıntı mı?
Bir kaç tane video izledim ama fayda etmedi 😥

Sanırım benim kullandığım diyagramda bir sıkıntı var çünkü ton potunu ne kadar oynatsam da sabit ayrıca volume sadece full olduğunda çalışıyor.

Gitarın özellikleri:
2 Humbucker
1 Vol. 1 Ton
3 Yollu Blade switch

Switchi güzel lehimledim manyetikler de iyi ama sanırım potanslar sıkıntılı.

Bana kesin bir diyagram atar mısınız acaba çok çaresizim :(

Bir kaç tane video izledim ama fayda etmedi 😥

Sanırım benim kullandığım diyagramda bir sıkıntı var çünkü ton potunu ne kadar oynatsam da sabit ayrıca volume sadece full olduğunda çalışıyor.

Gitarın özellikleri:
2 Humbucker
1 Vol. 1 Ton
3 Yollu Blade switch

Switchi güzel lehimledim manyetikler de iyi ama sanırım potanslar sıkıntılı.

Bana kesin bir diyagram atar mısınız acaba çok çaresizim :(
Bu sorun ben de genelde jack girişinin topraklaması koptugunda oluyordu onu kontrol ettiniz mi ? Jack girişi bağlantıları sağlam mı ?

Shielding'den önce amatör bir deneme olduğu için kablolamanın kontrol edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu işi tamamen çözmediği sürece hep bir yerden delik olacaktır. Su dolu kabın altından küçük delik olması gibi sürekli sızdırıyor yani. Elleri telden çekince vizlama varsa sorun topraklama kaynaklı değil, (tersi ise, yani eli değince ses kesilirse, topraklama öncelikli sorunlu olur) ekranlanma yani dışarıdan ulaşan manyetik alanın gitar manyetiğine etki etmesi, bu vızlamayı yapıyor (paylaştığım videoda anlatıyor) Bunu tamamen sıfırlamak imkansız, ekranlama bunu bir miktar çözüyor. Özetle, üsteki videoyu izleyin 20 dk ama bütün soruların cevabı var, conductive paint'in de bir işe yaramadığını anlatıyor, gösterek anlatıyor hatta o yüzden conductive paint işine bulaşmadan bakır veya alüminyum folyo bant ile bu işi çözebilirsiniz. Kablolamayı düzgün şekilde yaptığınızı farz ediyorum tabi ki.

Evet aynı şeyi demişiz o zaman topraklama sorunlu ben ilk mesajı yanlış okumuşum galiba onu yazarken telden eli çekince vızlama varsa, öncelikli sorun topraklamadır köprüden gelen kablo hep unutuluyor diğer linkini paylaştığım konuda bundan uzunca bahsettim. Aslında forumda böyle tonla konu var aynı şeyleri yazıp duruyoruz arama buttonunu kullanmak zor olmamalı.

Geri